Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


27.09.19
30841 48 Друкувати

Правда та міфи про касові апарати для бізнесу

Сергій Верланов, голова Державної податкової служби, Економічна правда.

Ухвалення Верховною Радою законопроектів, які змінюють умови і порядок використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО), викликало у суспільстві неабиякий резонанс.

Чого тільки не довелося почути і прочитати в ці дні: і що держава почала наступ на малий бізнес, якому начебто доведеться витрачати шалені гроші на придбання і обслуговування касового апарату, і що на порушників чекають захмарні штрафи.

І навіть про те, що невдовзі бабусі чи дідусю, які продають на ринку власну городину, доведеться освоювати РРО.

Але давайте відкладемо в сторону емоції та упередження і розберемося, що ж відбулося насправді?

Для кожного з нас дуже важливо відчувати себе захищеним у власній державі. І держава зобов’язана гарантувати своїм громадянам цю безпеку. Це нормальні речі.

Простий приклад: купуючи той чи інший товар, ми маємо бути впевнені, що він є цілком безпечний.

Але хто, приміром, може гарантувати безпеку того ж таки контрабандного товару, який не пройшов належної перевірки на митниці?

Тож боротьба з контрабандою – це не тільки питання додаткових надходжень в бюджет. Це питання нашої з вами безпеки.  

Унеможливити продаж контрабандного товару – це надпотужний крок у боротьбі з незаконним ввезенням.

Зміна правил застосування РРО якраз і покликана вирішити це завдання, дати можливість державі контролювати імпорт і захищати своїх громадян.

Вирішення цього завдання не має нічого спільного з посиленням тиску на бізнес. Саме в цьому полягає головна ідея ухвалених законопроектів про застосування РРО.

Звичайно, побоювання підприємців цілком зрозумілі. Тому давайте одразу приберемо всі підстави для страхів. 

Касові апарати не потрібні дрібним підприємцям і фізособам

Дія ухвалених законопроектів не поширюється на фізичних осіб, які продають на ринку власні вживані речі або продукти власного підсобного господарства.

Так само під їх дію не підпадають платники єдиного податку, що належать до І групи, тобто чий річний дохід не перевищує 300 тисяч гривень. А це значна частина підприємців, що торгують на ринках.

Це означає, що вказаним категоріям громадян і приватних підприємців касові апарати застосовувати не потрібно і після того, як нові правила застосування РРО наберуть чинності.

РРО стають безкоштовними

Головна страшилка, яку активно обговорюють сьогодні наші бізнесмени, - необхідність купувати коштовні касові апарати і витрачати значні кошти на їх обслуговування.

Насправді все відбуватиметься з точністю до навпаки. По-перше, законопроекти відкривають можливість використовувати замість традиційних РРО спеціальні програми.

Таку програму можна буде встановити на будь-який гаджет, у тому числі і на смартфон.

По-друге, такі програми будуть безкоштовними - безкоштовне надання такого програмного продукту є законодавчою нормою.

Контролюючий орган зобов’язаний надавати програмне забезпечення та підтримувати його актуальність – це прямо записано у законопроекті.

Звичайно, якщо хтось хоче використовувати традиційні касові апарати –  теж будь-ласка.

Але ті, в кого не буде бажання зв’язуватись із цим надбанням минулого, зможуть спокійно скористатися безкоштовною програмою.

У підприємців буде рік, аби підготуватися до зміни правил

За чинними нині правилами через РРО мають реалізовуватись складна побутова техніка, лікарські засоби, вироби медичного призначення.

Законопроекти зобов’язують застосовувати реєстратори розрахункових операцій також платників єдиного податку ІІ – IV групи - ресторани, кафе швидкого обслуговування, турагентства, готелі, підприємців, які здійснюють продаж ювелірної продукції, працюють у сфері роздрібної торгівлі вживаними товарами.

Важливе уточнення: мова йде про реалізацію секонд-хєнду тільки в магазинах, а не на ринках.

Але для цих нових груп підприємців РРО запроваджується з 1 жовтня 2020 року, а обов’язковим стане лише з 1 січня 2021 року.

Тобто про те, що одразу після набрання чинності нових законів підприємцям доведеться негайно перейти на роботу через реєстратори розрахункових операцій, мова не йде.

Навпаки, у них буде достатньо часу, аби ознайомитися з новими правилами, вибрати зручний спосіб застосування РРО і протестувати його.

І ще одна важлива новація. З 1 січня 2021 року збільшується граничний обсяг доходів платників єдиного податку ІІ групи – планка піднімається з 1,5 млн грн до 2,5 млн грн.

Частина підприємців, які зараз працюють на ІІІ групі, перейдуть до ІІ. А це означає зменшення податку.

Бо спрощенці ІІ групи сплачують до 20% зарплатної мінімалки (зараз це 834,60 грн), а платники єдиного податку ІІІ групи – 3% від обороту "плюс" ПДВ, або 5% від обороту.

Податкова допоможе адаптуватися до змін

Законопроекти прописують лише загальні правила використання РРО. Але є ще чимало практичних запитань, які мають бути вирішені на рівні підзаконних актів.

І завдяки тривалому перехідному періоду є можливість закрити всі ці питання. От приміром, як надіслати звітність до Державної податкової служби за відсутності інтернету?

Так, новітні пристрої можуть працювати offline до 36 годин. А як бути, якщо покриття стабільно відсутнє?

За рік перехідного періоду Державна податкова служба спільно з Мінфіном проаналізують ситуацію із покриттям інтернетом в країні і на підставі цього готові будуть врегулювати питання, де можна працювати без використання РРО через відсутність інтернету.

Якщо практика використання потребуватиме законодавчого удосконалення – будемо працювати разом із законодавцями заради того, щоб застосування новітніх РРО не викликало незручностей для підприємців.

І найголовніше: у цей перехідний період податкова не залишить підприємців сам на сам із їх проблемами. Ми готові організувати роз’яснювальну роботу, готові відповісти на всі запитання, навчити, якщо доведеться, користуватися новими програмами, показати, як це працює, зробити по-максимуму, аби перехід на нові правила роботи був безболісним.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Буржуй
27.09.19 03:33

Неужели господин Верланов верит, что установка РРО поможет в борьбе с контрабандой?! Это просто смешно! Фантазер.
"Томас:
 Господин барон пошёл как-то раз в лес на охоту. Медведь бросился на него. А поскольку господин барон был без ружья…
Пастор: А почему же он был без ружья?
Томас: Я же вам говорю: он пошёл на охоту.
Пастор: А… Ну-ну.
Томас: Ну вот. И когда медведь бросился на него, господин барон схватил его за передние лапы и держал до тех пор, пока тот не умер.
Пастор: А от чего же он умер-то?
Томас: От голода. Медведь, как известно, питается тем, что сосёт свою лапу, а поскольку господин барон лишил его этой возможности…
Пастор: Понятно. И ты что, во всё это веришь?
Томас: Конечно, господин пастор. Да вы сами видели, какой он худой.
Пастор: Кто?
Томас: Медведь.
Пастор: Какой?
Томас: Которого вы видели."

Відповісти
  • Юра Г.
27.09.19 06:17

Буржуй, у нас в городе был такой случай. На заре начала борьбы таможенники пошли по ларькам штрафовать за товар без украинской маркировки. Причем штрафы были приличные. На претензии, почему не изымают товар у оптовика, на которого прямо указывали в ответ смех, так он нам Вас и сливает, забрать товар у него, как тогда Вас штрафовать. Меня больше напрягает то, что они пытаются фискализаию заменить профанацией. Мы уже проходили замену биос в РРО. Неужели у кого-то есть сомнения, что цель предлагаемых программных РРО - освободить большой бизнес от учета, а малышей иметь по беспределу.

Відповісти
  • Буржуй
27.09.19 07:29

Юра Г., с 2017 ФОП торгующие сложной техникой должны использовать РРО. Результат никакой. Сейчас приняли в 1053, что отдельные " счастливцы" даже на ЕН дожны вести учет товарных остатков и иметь документы на товар. Но принять изменения в закон о бухучете и НКУ забыли. А там -четко, что даже Фоп -общесистемщик не обязан их вести. Ну а документы на товар -абсолютно решаемы. Их спокойно выпишет юрик-не НДСник.

Відповісти
  • Непогода
27.09.19 06:15

"...Мінфін і ДПС готові врегулювати питання, де можна працювати без використання РРО через відсутність інтернету." Такая  себе зона свободной торговли, где контролировать импорт и защищать своих граждан государство не будет- интернета ж нет.  Очередная коррупционная схема?

Відповісти
  • Юра Г.
27.09.19 06:47

Непогода, все существующие модели РРО согласно закона работают без доступа к интернет 72 часа без проблем. через 72 часа просто блокируют продажи. При этом достаточно 1 раз на три дня обеспечить доступ до интернета такого РРО и проблемы нет. Хотите помочь - замените 72 на 240 и тогда достаточно 3 раза в месяц обеспечить доступ РРО к интернету. ОНИ ТУПО ХОТЯТ ТЫРИТЬ.

Відповісти
  • Непогода
27.09.19 08:30

Юра Г., я не о технических возможностях самих РРО. Вы пишите- достаточно 1 раз в три дня обеспечить доступ к интернету, это как - везти кассовый аппарат к какой-нибудь базовой станции мобильного оператора? 

Відповісти
  • Юра Г
27.09.19 08:36

Непогода,или станцию к РРО

Відповісти
  • Шурик
27.09.19 06:50

Не "правила РРО " менять надо в всю идиотскую фискальную систему в них, надобность в которой исчезла после передачи чеков на сервер падатьковой. Тогда и заполнения памяти не будет, и срок службы РРО будет вечный как и вечны японские принтеры в них. И чем таким обычные РРО хуже программных, что их надо через все действующие маразматические оформления пропускать.
Хорошего ничего не будет, соросёнок премьер-министр поставлен грабить Страну, и повесить на всё и вся кассовые аппараты. Пататькова как и раньше остаётся бандитской системой грабежа.

Відповісти
  • @@@
27.09.19 11:19

Шурик,
 оказывается Сорос во всем виноват !!!!!!вот где собака порылась

Відповісти
  • Ева
27.09.19 07:46

Может кто-нибудь мне, дилетанту по ФОПам, объяснит: если ФОП на 2 или 3 группе работает исключительно по безналу - ему не нужно будет РРО?  А то в изменениях прописано так, что я сильно засомневалась.

Відповісти
  • ГБ(Главбух)
27.09.19 09:10

Ева, В законе прописано, что РРО для тех, кто работает с налом! для чистых безнальщиков РРО не нужен. Но нужно помнить: если у вас стоит платежный терминал - это приравнивается к налу. Я это так понимаю. 

Відповісти
  • Наталія
27.09.19 11:24

ГБ(Главбух), уже есть консультации индивидуальные, что привт 24 тоже должны бить по РРО, аргумент- это интернет - банкинг. Утром снимать выписку и пробивать отображая в чеках "безготівка", тоже с терминалами самообслуживания. Сама пару дней назад звонила на гарячую, сказали то же самое.. А о Потрмоне, ликпей и прочие...  то и вопросов нет - єто давно через рро.

Відповісти
  • ЕленаНик
27.09.19 11:54

Наталія, меня этот аспект вот очень сильно беспокоит. У нас пока только безнал, но стараюсь быть в курсе - вот оплатили мне через Приват24  допустим 25 сентября в 23 часа  - он же круглосуточный, в выписке банка такой платеж будет уже 26-м сентября? и РРО включили 26-го сентября в 9-00, как торговая точка открылась. Как в этом случае обеспечить пробивку чека В МОМЕНТ оплаты? Или налоговая к такому расхождению по времени не придирается?

Відповісти
  • Наталія
27.09.19 14:38

ЕленаНик, мы не проводим через рро, рабочий день с 9 до 18 и выходные, а деньги постоянно. Внятно никто не объясняет, они теоретики , как что-то рассказать и практики, когда штрафонуть. Пока нет инструкции по применению, считаю,что это их хотелки и фантазии. Тут еще и законопроект 1210 на рассмотрении, им отменяется защита плательщика по индивидуальной консультации, то они консультировать могут как захотят(

Відповісти
  • Юрий Владимирович
27.09.19 11:01

ГБ(Главбух), если вас не затруднит, подскажите, где именно в законе прописано, что речь идет только о наличных расчетах? Этот вопрос меня очень интересует.

Відповісти
  • ГБ(Главбух)
28.09.19 08:37

Юрий Владимирович,  "Стаття 9. Реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються:
12) якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо)." 

Відповісти
  • Наталія
27.09.19 11:30

Юрий Владимирович, нигде, писала выше их позицию. Посмотрите в реестре консультаций их консультации: 5448 от 28.12.18 и совсем свежая №144 от 12.09.19. Без рро хотят видеть только между счетами 2600 на 2600 и кассу банка.

Відповісти
  • Андрей
28.09.19 00:34

Наталія, на 2600 понятно. А вот как заставить клиента платить с 2600? Это реально? 

Відповісти
  • хаха
27.09.19 21:33

Наталія, они много чего хотят. Закон один для всех. Чем больше будем их слушать, тем больше они будут хотеть.

Відповісти
  • хаха
27.09.19 08:43

Ева, тот же вопрос мучает многих. А ответ, как всегда выдаст налоговая в своих письмах счастья )))

Відповісти
  • Юра Г
27.09.19 08:38

Ева,ну Вы даёте. Об том что будет даже автор не знает

Відповісти
  • СержК
27.09.19 08:12

Если я правильно понимаю - бороться с контрабандой на самой таможне никто по-прежнему не собирается... пошли, как обычно, через задн...

Відповісти
  • Непогода
27.09.19 08:34

СержК, не одной же таможне зарабатывать на борьбе, дпс тоже хочет,,,

Відповісти
  • Киев
27.09.19 09:05

С одной стороны - хочется, чтобы те, кто голосовал за колбасу, наелись своим выбором сполна. С другой - даже в кошмарном сне не могла себе представить, что можно с такой скоростью убивать экономику. Да, РРО нужны для контроля за оборотом и есть во всех странах. Да, приходные документы на товар должны быть. Но если хотят, чтобы развивалось отечественное производство и была уменьшена контрабанда - достаточно приходных ТОЛЬКО на импорт. Но забыто ключевое - ОБОРОТ. Когда вводили ЕН - это было 500 тыс при курсе точно до 5.В этот оборот вмещался обычный магазинчик, так как была значительно выше рентабельность и тд. Сейчас торговцы в оборот не помещаются, и это не потому, что они стали богаче. То есть из малышей делают нарушителей закона. А если учесть, что это самая активная часть населения - то именно они и побегут из Украины. Нет у чиновников чувства самосохранения - страна чиновников и пенсионеров обречена.

Відповісти
  • 123456
30.09.19 11:33

Киев,
Когда вводили ЕН, его размер был 200 грн. при минимальной зарплате менше 100 грн. и всех устраивало, а сейчас 20% от минималки и то много....

Відповісти
  • /////////
27.09.19 12:09

Киев, голосовали не за колбасу, а против конфет, как у нас в стране в принципе всегда и голосуют, думали что хуже некуда, но нет предела совершенству

Відповісти
  • Тиса
27.09.19 10:22

Киев, а що, треба було голосувати за цукерки?

Відповісти
  • Марі
27.09.19 11:17

Тиса, Може вже час вчитися голосувати за майбутнє? Хоча б для дітей.

Відповісти
  • /////////
27.09.19 12:07

Марі, кто, по вашему мнению, из представленных на выборах рыл был майбутнім?

Відповісти
  • Марі
27.09.19 13:30

/////////,Можете починати плюватися, але П.Порошенко та ЄС. Можу аргументувати своє переконання, але не тут. Даний ресурс призначено дещо для іншого.

Відповісти
  • /////////
27.09.19 14:59

Марі, аргументы прихильників Порошенко я знаю, спасибо.

Відповісти
  • фрезия
27.09.19 15:23

/////////, где-то на днях читала, что со всех, которые идут во власть, при приеме документов надо брать подписку, что их дети на протяжении 50 лет  будут обучаться не  за границей, а в районной школе  и лечиться они будут не за границей и в Феофании, а в обычной районной поликлинике по месту прописки, а после выхода на пенсию будут получать среднестатистическую пенсию с минимальной зарплаты. Тогда и желающих рыл поуменьшится.

Відповісти
  • Ігор
27.09.19 09:40

Правда.
Введення РРО для всіх активно лобіювала ЄБА у всіх виданнях. Аргумент: боротьба з контрабандою технічно-складних товарів. Однак умисно не казали, що для продавців цих товарів РРО обов'язкові вже кілька років - результату ніякого. Вони просто бажають створювати під своїм "дахом" центри по легалізації контрабанди.
Аналог.
Не проходить і дня, щоб не звітували про викриття конвертаційних центрів. І це в умовах, коли СЕА ПДВ працює 5 років.

Відповісти
  • Тиса
27.09.19 10:28

Ігор, на мою думку, це глобальніша задумка, може і не їх головою, це тотальне відслідкування дій громадян, в подальшому, і їх думок. Змусять тих, хто хочуть торгувати, купляти спочатку реєструватися усіма можливостями, а потім, чипізують тих, хто не зможе відмовитися. Тут мудрість святих. 

Відповісти
  • економіст
27.09.19 10:24

Гордіїв вузол податкових проблем можна розрубати одним податком.Грошовий оборот через банківську систему 25трлн. грн. в рік.Якщо взяти з кожної трансакції з нього по  3,5% отримаємо суму збору більшу чим дає теперішня система оподаткування-0,875трлн грн.(тепер-0,86трлн грн.)При такій системі вартість адміністрування буде набагато дешевшою.При тому така система буде оподатковувати і рух коштів тіньової економіки котрої є тепер біля 40% ВВП. Простота адміністрування дозволить скоротити кількість фіскалів на котру витрачається біля12млрд грн. в рік.Крім того зніме з судової системи купу справ по податкових суперечках .зменшить потребу у тіньових витратах  на готівку і суттєво скоротить корупцію.Щоб був невигідний готівковий оборот варто збільшити суму податку за переведення безготівкових грошей в готівку і навпаки- зменшити від переведення готівки в безготівковий.Таким чином відпаде потреба в касових апаратах,в зарплатах в конвертах і ще багато в чому
.

Відповісти
  • @@@
27.09.19 11:27

економіст,
по сути вы предлагаете налог с оборотаеще может для торговли-да,
но сложное производство он убъет

Відповісти
  • Юра Г.
27.09.19 10:57

економіст, а  нельзя не придумывать новое, а взять проверенное старое. Хотите вернуть нас к натуральному обмену?

Відповісти
  • КХМ
27.09.19 10:42

економіст, пенреказ з одного рахунку на інший також будете оподатковувати? а що робити з кешом, який не буде проходити через банк?

Відповісти
  • клава
27.09.19 15:08

Люди, а расскажите, как РРО поможет в борьбе с контрабандой? Ввели акциз на  топливо и реализованного топлива стало в разы больше, чем ввезенного и произведенного официально заводами. и что, качество топлива улучшилось или "черные" АЗС пропали?  только головной боли  и седых волос бухам добавили. а теперь только Фопов мелких дрючить и будут. И, кстати, почему порог не повысили Фопам на 1 и 3 группах. Чем они хуже?

Відповісти
  • Непогода
27.09.19 16:12

клава, на 3 группе могли бы и повысить. а 1-й группе зачем? Если они реально оказывают бытовые услуги по ремонту обуви, одежды, то без проблем укладываются в 300000грн. в год. Другое дело если под этой вывеской заниматься производством обуви, одежды и т.д., но это уже не 1-я группа.

Відповісти
  • клава
27.09.19 16:19

Непогода,  с услугами может и можно в 300тис уложиться, а вот торговля (закупочніе цені постоянно растут)...

Відповісти
  • Елена
27.09.19 16:26

Подскажите, пожалуйста, ответы на два вопроса:
1. когда-то кто-то видел, чтоб ГФС/ ДФС/ ДПС/ ГНИ и т.д "ДОПОМОГАЛА" ???
"Податкова допоможе адаптуватися до змін" - каким образом?
2. Может вначале надо обязать всех операторов "покрыть" страну интернетом, (не говоря уже о 4ДЖИ, пусть просто Е-интернетом), а потом требовать от всего бизнеса РРО ? 

Відповісти
  • хаха
27.09.19 21:38

Елена, мне помогали и не раз, например сдать отчет задним числом ... за дальнейшую благодарность. Так предлагали помощь, такие белые и пушистые были, любые вопросы решались ... за благодарность )))

Відповісти
  • Марі
27.09.19 16:34

Елена,Заради справедливості - я ще застала такі часи. На зорі формування ДФС як структури. Реально інспектори допомагали, консультували як правильно зробити. Але це було давно.

Відповісти
  • Іринаа
30.09.19 14:59

Марі,коли податківець помилявся(наприклад не на ту фірму розніс оплатуподатку) доказати було неможливо йшли і платили ще раз. Можливо когось вони і консультували,але не заплатиш-нічого і не довідаєшся

Відповісти
  • ННД
27.09.19 17:40

Марі, а зараз можуть таке наконсультувати, що краще не питати. 

Відповісти
  • Andrey
27.09.19 19:33

"Податкова допоможе адаптуватися до змін"....сміх тай годі 

Відповісти
  • Галина
30.09.19 19:54

Доброго вечора, що робити ФОП на 2 групі, роздрібна торгівля стоковим одягом, один магазин, працюю особисто сама, постачальники не надають первинну документацію, всі працюють без накладних, раз в місяць можна випросити одну і ту на якусь смішну суму. В магазині стоїть термінал, приймаю оплату гатівкою і через термінал, книгу заповнюю, як можу. Де взяти первинку?

Відповісти