Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


12.01.20
64515 20 Друкувати

Медпослуги будуть безкоштовними, але є складнощі: медична реформа у 2020 році

Віталій Андронік, СЬОГОДНІ.

У 2020 році вперше запрацює Програма медичних гарантій.

Лікар зможе виставити пацієнту рахунок, якщо записатися до нього "неправильно". У 2020 році в Україні стартує другий етап медичної реформи. Вона вже працює на первинному рівні і охоплює послуги сімейного лікаря, терапевта і педіатра. Тепер настала черга спеціалізованої і високоспеціалізованої медицини.

Що змінитися в медичному обслуговуванні у 2020 році, розбирався сайт "Сьогодні".

Запуск програми медичних гарантій

Уже в квітні в Україні вперше запрацює Програма медичних гарантій. Вона включає в себе шість видів медичної допомоги: первинну, спеціалізовану амбулаторну, госпітальну, екстрену, паліативну і реабілітацію, а також реімбурсацію лікарських засобів. Це означає, що в квітні 2020 року принцип "гроші йдуть за пацієнтом" запрацює на всіх рівнях медичної допомоги. Гроші за надані пацієнтам медпослуги буде перераховувати лікарням Національна служба здоров'я України. Так вже працює первинний рівень – послуги терапевтів, сімейних лікарів та педіатрів.

Для пацієнта це означає, що медпослуги він вже сплатив податками, а держава перераховує гроші в лікарню безпосередньо.

Але не всі послуги будуть безкоштовними. Наприклад, залишиться платною стоматологія (крім екстрених випадків), а також косметологічні процедури, масаж та деякі інші. Якщо раптом у лікарні натякнуть на оплату або видадуть список того, що треба докупити – потрібно телефонувати на гарячу лінію НСЗУ 1677 .

Пацієнтам доведеться дотримуватися деяких правил, щоб отримувати медичні послуги безкоштовно. Якщо людина прийде до лікаря вторинки (наприклад, до хірурга) сама, без направлення, то лікарня має право виставити їй рахунок за консультацію. Щоб прийти безкоштовно, треба отримати направлення у сімейного лікаря, з яким підписано декларацію. Без направлення безкоштовно можна буде піти до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра, нарколога. Також безкоштовно і без направлення надаватиметься медична допомога при невідкладних станах. Декларація з 2020 року стає доступом до безкоштовної медицини. Для отримання екстреної допомоги декларація не потрібна.

Більше доступних ліків

Фінансування програми "Доступні ліки" збільшать удвічі. Також в програму з 1 квітня 2020 року додадуть більше інсуліну. Сьогоднішня редакція Реєстру лікарських засобів від 15 серпня 2019 року містить 254 препарати, які підлягають реімбурсації, тобто відшкодуванню (повному або частковому) для населення: 195 препаратів для лікування серцево-судинних захворювань, 45 препаратів для лікування діабету другого типу, 14 препаратів для лікування бронхіальної астми.

З них 78 є безкоштовними для пацієнтів, інші – з невеликою доплатою.

"У 2020 році розшириться програма "Доступні ліки", у фінансовому плані її сума збільшена вдвічі, а також з 1 квітня до переліку будуть включені інсуліни. У регіонах є нестача коштів на придбання інсулінів, а в наступному році (в 2020-му. – Ред.) її не буде" , – заявляла нещодавно міністр охорони здоров'я Зоряна Скалецька.

Електронні медкартки та напрямки

У 2020 році в Україні повинна повноцінно запрацювати електронна медкарта. У тестовому режимі її запустили ще в березні 2019-го. Її наповнювали лікарі первинки і до неї не було доступу у пацієнта. З 2020 року е-карта стане доступною для спеціалізованих лікарів і для самих українців. У медичних інформаційних системах з'являться кабінети пацієнта, де можна буде переглянути записи лікарів.

На основі електронної медкарти з'являться електронні напрямки. Під час візиту пацієнта до свого сімейного лікаря доктор зможе відразу записати на прийом до будь-якого спеціалізованого лікаря. Тільки через направлення візит до спеціалізованого лікаря буде безкоштовним.

Також у 2020 році повинні з'явитися електронні лікарняні. Хоча їх обіцяли впровадити і в 2019-му, це виявилося складніше, ніж думали в МОЗ. Через невизначеність вийшло так, що в Україні закінчилися бланки листків непрацездатності і українці не змогли отримати лікарняні виплати.

У Міністерстві соціальної політики вирішили взяти це питання під свій контроль.

"Плануємо до квітня 2020 року впровадити електронний лікарняний, що дозволить державі заощадити від 1 до 4 млрд гривень", – повідомив міністр соцполітики Олег Коваль.

Крім того, в Міністерстві охорони здоров'я планують скасувати частину меддовідок. Серед них можуть бути довідки про епідеміологічне оточення, довідки для басейну. У відомстві заявили, що будуть прибирати документи, які гальмують роботу охорони здоров'я – тим самим медичну документацію хочуть наблизити до стандартів Європейського Союзу.

Грошей може не вистачити

На 2020 рік в проекті бюджету закладено 72,08 млрд на Програму медичних гарантій. Хоча в законі "Про фінансові гарантії медичного обслуговування населення" сказано, що саме на Програму медгарантій має виділятися не менше 5% ВВП і ці витрати є захищеними статтями бюджету: "Звуження програми медичних гарантій не допускається, крім випадків, встановлених законом".

Сама програма запускається з 1 квітня 2020 року в повному обсязі. За прогнозом Міністерства економічного розвитку і торгівлі, в 2020 році ВВП складе 4551,7 млрд грн. П'ять відсотків від нього склали б 227,6 млрд грн. Але в проекті бюджету закладено суму утричі меншу.

Виділених 72 млрд грн повинно вистачити на певне число медичних послуг. Щоб грошей вистачило, відомство пропонує ввести понижуючий коефіцієнт до тарифів за медпослуги . Про це йдеться в проекті реалізації Програми медичних гарантій.

Проект вводить коефіцієнт збалансованості бюджету. Його будуть розраховувати раз в квартал за залишками коштів на Програму державних медичних гарантій. Розмір коефіцієнта в проекті не вказано. Якщо бюджету, виділеного на медицину, не буде вистачати, тарифи можуть зменшити, помноживши їх на коефіцієнт. Так в МОЗ вирішили перестрахуватися, щоб 72 млрд грн вистачило до кінця року.

Рубрика:

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Юра Г.
12.01.20 07:53

Одно желание есть у меня, проснуться до 1 апреля, а от волшебников-недоучек только мокрый след. Мечты. Мечты. Это наверное заставка сайта так действует. Мне очень понравилось решение увеличения валового дохода на душу населения, Если мозгов не хватает увеличить числитель, то надо уменьшить знаменатель.

Відповісти
  • *
13.01.20 13:37

Юра Г., а кому нужен этот "доход на душу населения". Не населению точно. Вот на Кубе доход на душу в 3 раза выше. А живут так, что и нам завидуют. Вопрос не в размене дохода, а в принципе его распределения. 

Відповісти
  • ^^^
13.01.20 15:34

*, на Кубе медицина бесплатная. Врачей больше на 100 человек населения или на 1000, не помню точно, ходят по домам, делают профилактический медосмотр. Будь у нас так, простила бы правительству очень многое.

Відповісти
  • бурундук
13.01.20 14:45

*,вы были на Кубе?видели и знаете? или то вам укросми нашептали?

Відповісти
  • Злой клоун
12.01.20 12:31

Денег может не хватить - с такими зарплатами и деятельностью агентов иностранного вляния , конечно,  денег не хватит . Боливар двоих не выдержит. 

Відповісти
  • Елена
12.01.20 23:07

У нас в стране, как оказалось, дорога открыта для психов,наркоманов и беременных что-ли? 

Відповісти
  • Юра Г.
13.01.20 07:48

Елена, осталось порадоваться за них, у них хотя бы есть шанс

Відповісти
  • Ксюша
13.01.20 09:07

А что кто-то верит что в больницах не будут брать . Я больше склонна что и при больших зарплатах будут брать в карман , только при этом еще больше. Пока не будет реального наказания ничего не получится. 

Відповісти
  • Ирина
13.01.20 11:13

Ксюша, згідна . Бухгалтерія лікарні буде "жити своїм життям" , а реалії будуть інші. Доки не буде відповідальності - все залишиться так як наразі.

Відповісти
  • Елена
13.01.20 09:20

Т.е надо думать что мы получим  бесплатно только 1/3 укола или 1/3 ватки, а к концу года 1/3,  умноженную на коэф понижения. БРАВО!! РЕФОРМА!!  Зато Зе на новый год в Омане. на переговорах. (зависть плохое чувство, но даже миллиардер По такого себе не позволял, а отдыхал только на Мальдивах, а миллионер Зе - в Омане) Вот в чем изменения

Відповісти
  • бурундук
13.01.20 14:46

Елена,о да, Петя в стоптанных туфлях, мятых обосраных штанах и с флягой в кармане по помойкам ходил.....Смешно от вас

Відповісти
  • Л
13.01.20 11:38

Чем им помешали справки в бассейн? Вот теперь 10 раз подумаю, - а надо ли єтот бассейн? Туберкулез, гепатит С, венерические заболевания всех мастей ;(((

Відповісти
  • ^^^
13.01.20 14:05

Вот улучшение, так улучшение. Допустим человек инвалид, плохо ходит, живет в селе, договор с местным врачом, районные не горят желанием заключать договор с сельским населением. Раньше он мог доползти до районной поликлиники и пойти на консультацию к травматологу. Сейчас ему надо доползти до амбулатории (а это может быть 2-3 километра), отстоять в очереди к семейному врачу, взять направление, потом тащиться в районную поликлинику. Ой, спасибо, благодетели. Мне интересно, с переломом тоже сначала к семейному врачу идти, с одной стороны это экстренная помощь, с другой это же не смертельно.

Відповісти
  • бурундук
13.01.20 14:48

^^^,тут в киеве не меньший гемор.Доползти до семейника, потом он тебе узи в вдругом конце района бесплатное типа  выпишет через месяц ( чтобы ты плюнул и пошел за 200 грн в поликлинике).....а потом уже к узкому специалисту...

Відповісти
  • Руслан
16.01.20 05:19

На сегодняшний момент большинство учреждений охраны здоровья (второй и третий уровень) продолжают финансироваться из местных бюджетов и о деньгах, которые "бегают за пациентом" даже и не мечтают. Реформаторы придумали идею, но для воплощения ее в жизнь ничего не придумали и сейчас все в сплошном эксперименте. Я разрабатываю учетную политику для УОЗ второго уровня и столкнулся с такой кучей вопросов, которые никак не уровегированы и не увязаны с такой деятельностью. Вспоминается принятие П(С)БУ косовато-кривоватое, а потом куча изменений и методических рекомендаций. Учет специфики некоторых предприятий учитвыется гараздо позднее, чем сами переходы и реформы. Стандарт для медучреждений не разработаны, общепринятые не дают полной картины учета произвдственной себестоимости. Сперава нужно было принять необходимую нормативную базу, а потом орать по СМИ, что мы через ... будем иметь полноценное медицинское обслуживание европейского уровня. Схема работы "от семейного врача к узкому специалисту" практикуется практически везде в европе и других странах. И, повертьте мне, геморра для пациента у них тоже очень много даже сейчас, когда прошло много лет от внедрения медреформы. Прошу всех кто высказывается очень категорично, проанализируйте то, что реформируется. Если эту реформу не проводить, мы остаемся со старой системой при которой у нас - беспланая медицина, которой нет. А есть платная, но в условиях полной анархии медицинских учреждений и произвола врачей на местах. Вопросов много, но их нужно озвучивать не на форумах бухгалтерских изданий, а на уровне требований и петиций. 

Відповісти
  • Александра Малиновская
20.11.20 10:18

Вот честно, я не из тех, кого постоянно всё не устраивает. Но сейчася неделю не могу попасть к лору. Раньше хоть как-то можно было попасть на приём в течение одного-двух дней. Сейчас записываешься к семейному, приём редко. Потом через сто лет попадаешь к специалисту. Он назначает анализы. Идешь их делать. И... опять через сто лет попадаешь к специалисту, который задаёт добивающий тебя вопрос «А где ж вы раньше-то были?» От начала болезни до назначения лечения проходит столько времени, что... в общем куча нехороших слов

Відповісти
  • Александра Малиновская
20.11.20 10:23

И к тому же ну невозможно так часто уходить с работы: семейный—специалист—анализы—специалист и всё это в разные дни. Бедные врачи и пациенты, все негативят друг на друга, обе стороны заложники какого-то кошмарного безумия

Відповісти
  • Людмила
17.04.21 11:48

"Деньги ходят за пациентом" - не важно, был ли пациент у врача в течении года. А таких ведь достаточно, особенно молодых. Зарегистрировались и забыли, оставили на будущее:а вдруг... А денежка идёт. И врач об этих пациента и не вспоминает.
А тут ещё выясняется, что направляя к специалисту, семейный часть своих денег отдаёт этому специалисту (так объяснил семейный). Уже был случай, что пациент заплатил семейному, чтоб пойти на операцию желчного. 

Відповісти
  • Сапожников Вячеслав Георгиевич
24.05.21 01:17

Люди добрі не гризіться і не смішіть  себе та ворогів.... медецини як не було на Україні так і не БУДЕ !!! БО ВСІ ПРИВИКЛИ БРАТИ ГРОШІ ЗА ПОСЛУГИ !!!

Відповісти
  • Елена
03.08.21 22:04

Угораздило меня попасть с инсультом в больницу в июне 2021 года. Какие деньги,за каким пациентом?Сказали, что бесплатно физраствор, капельницы и шприцы - это все. Остальное я покупала, медперсонал ниже всякого уровня. И упаси Боже спросить, а что же мне сейчас вводят - ты враг! Лечение обошлось в 5200 грн за 12 дней.От больницы осталось впечатление, что я там была не пациент, а враг. Медсестре я доплачивала, иначе не дождешься. Заведующая сказала :"У них большая нагрузка и маленькая зарплата". Я ответила , что пусть получают образование и идут в сферу газпрома, там ставки повыше. На что я могу рассчитывать со своей пенсией 2200 грн?Никого это не интересует! Врача нужно благодарить! А за что? меня привезли на скорой, дежурный врач выписал назначение. А лечащего я увидела на четвертый день! Своим родным я сказала, что если я решусь еще лечь в эту больницу, пусть лучше сразу отправят меня в психушку.Один унитаз в одном конце отделения, второй в другом.И на том втором есть сидушка, поэтому его закрывают на ключ от больных.Чтобы мне дали направление на клизму, я ждала пять дней! И врач еще меня обругала, что я не могла уже ждать.Благодарить ее? Д а грязным веником гнать эту заведующую из медицины. Выписала меня, но выписку не дала, отомстила, что я возмущалась. Дескать, я сегодня дежурю, приходите после 18 часов А за каким чертом?А следом был праздничный день и два выходных. Итого я три дня была без назначения продолжить лечение дома. И ее "благодарить"?

Відповісти