Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


13.01.21
8190 61 Друкувати

З 16 січня сфера обслуговування повинна перейти винятково на державну мову. Що робити, якщо відмовляють в обслуговуванні українською?

16 січня 2021 року набуває чинності ст. 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» - відбудеться остаточний перехід сфери обслуговування на державну мову. Відтак, відповідно до закону, всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов’язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги українською мовою.

Як діяти, якщо ваше право на отримання інформації чи послуг державною мовою порушене, розповів Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь:

1. Спробувати владнати ситуацію на місці та попросити працівника обслуговувати вас державною мовою.

2. У разі відмови працівника, звернутись до керівництва закладу або на "гарячу лінію" установи: торговельної мережі, АЗС, аптеки тощо.

3. У разі відмови або не забезпечення надання інформації (послуг) державною мовою необхідно зафіксувати факт відмови (за допомогою аудіо-, відео, письмового підтвердження очевидців тощо) та дані суб'єкта господарювання (назву, місцезнаходження, контакти суб'єкта).

4. Подати скаргу до Уповноваженого на поштову адресу 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12, електронну скриньку skarha@mova-ombudsman.gov.ua або заповнити відповідну форму на сайті Уповноваженого.

5. У скарзі обов’язково має бути зазначено: прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання особи, викладено суть скарги, який саме суб'єкт/працівник суб'єкта, коли, за якою адресою, яким чином порушив право скаржника. Рекомендуємо також додати докази на підтвердження.

Письмова скарга повинна бути підписана заявником із зазначенням дати. В електронній скарзі також необхідно вказати електронну поштову адресу, на яку заявникові може бути надіслана відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування підпису під час надсилання електронного звернення не вимагається.

Скарги подаються Уповноваженому протягом шести місяців з дня виявлення заявником порушення.

За матеріалами Уповноважений із захисту державної мови

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Юра Г.
13.01.21 05:32

новая забава для эрэктората.
если мошенники принесли фиктивную платежку за комуналку- пожаловаться можно- но ожидать реакцию безполезно.
а вот если врач обратился к медсестре на русском в присутсвии депутата, то врач подлежит анигеляции.

Відповісти
  • Галька
13.01.21 11:45

Юра Г.,а давайте дружненько вспомним, чья это идея, про армию, мову, вирю и особыстого ворога Путина?

Відповісти
  • Світлана
13.01.21 16:32

Галька, а шо не так? Поддерживаю, даже підтримую ту ідею. Бачите, і щелепа російськомовна не заважає. 

Відповісти
  • Светлана
13.01.21 08:09

починається полювання на відьм (мовних).

Відповісти
  • Ната
13.01.21 08:25

В Польше, Австрии, Словакии ,слыша русскую речь,работники стараются тоже отвечать на русском,им это в радость,и только продвинутая наша страна за такие порывы  будет наказывать, по возможности неоправданно жестоко

Відповісти
  • Игорь
13.01.21 09:12

Ната, в  Австрии и Словакии  видел надписи: "Отель русских не обслуживает" или в самой гостинице: " Завтраки  для русских туристов". Остальные питались  в другом помещении. В нашей  продвинутой стране я такого не видел и никто мне пока в обслуживании на русском не отказывал. 

Відповісти
  • */*
13.01.21 14:34

Игорь, Австрия чтит своего земляка  фюрера. Словаки ( в своём большинстве ромы с Венгрии)   для массовки  обезьяничают, ни памяти, ни мозгов.

Відповісти
  • ihor07
13.01.21 08:44

Ната, мова йде не про російську мову, а про те, що коли я в АЗС чи іншому закладі сфери обслуговування в Україні звертаюся українською мовою, то маю право на обслуговування українською. Якщо ж ви хочете, щоб вас обслуговували російською, то закон це дозволяє.

Відповісти
  • Прохожий
13.01.21 15:57

ihor07,
Хотелось написать резко, но сдержу себя!
Хочется таким умникам задать вопрос - что не понимаете русского языка?
Это делается специально принцип -"разделяй и властвуй" -живет и будет жить! А вот такие недалекие способствуют тому, что бы мы разделялись! 

Відповісти
  • ihor07
14.01.21 08:41

Прохожий, а у мене ви зовсім не викликаєте агресії. Так, я розумію російську мову і ви, мабуть, не через гугл транслейт перекладаєте мої слова, і що? Мені здається вам емоції, викликані можливо якоюсь пропагандою чи якимось особистим досвідом,  просто заважають усвідомити суть питання. Кожен громадянин України має право на обслуговування в Україні українською мовою. Все просто і логічно. В чому тут для вас проблема? Чому це для вас привід розділятися?

Відповісти
  • бух
13.01.21 12:40

ihor07,а якщо я на західній Україні хочу ,щоб мене обслуговували російською,а вони відмовляються,так я ж  теж маю на це право

Відповісти
  • ihor07
13.01.21 15:20

бух, ви маєте право, щоб вас обслуговували на тій мові, якій вам зручно. Але... В Україні (мені невідомо що таке західна, з юридичної точки зору? там що інші закони?) сфера послуг цього робити не зобов'язана. Так само ви не зможете вимагати, щоб до вас зверталися виключно російською в будь якій частині тих же Польщі, Словаччині чи Австрії. Вони можуть, хоч я цього і не помічав, але не зобов'язані. А от якщо поляк (словак, австріяк) вимагає, щоб до нього зверталися державною мовою, то зобов'язані. Як і тепер у нас.

Відповісти
  • бух
15.01.21 14:44

ihor07,нащо мені ваша польща? Якщо в законі написано,що я маю право на обслуговування російською,а мені відмовляють,куди  я повинна скаржитись?якщо вам невідомо що таке західна,то можно по простому: на бендерщині 

Відповісти
  • Тарас
13.01.21 08:51

Це як потрібно НЕ любити країну в якій ти живеш, щоб за 30 років не вивчити мову...

Відповісти
  • Валентина
14.01.21 17:08

Тарас, Это Украина своих граждан не любит, а мы 30 лет в этом дурдоме, и пока ни куда не свалили ни на Восток , ни на Запад. Как мы стране преланы Да?

Відповісти
  • Петро
19.01.21 14:50

Валентина, так змініть країну, якщо вона вам так вже не подобається. Поїдьте у Воркуту. Там прекрасно, і все напарускаму. Але виникає питання, чому українці у своїй державі повинні зазнавати утисків через якихсь тупих дегенератів  типу вас?

Відповісти
  • Світлана
14.01.21 04:43

Тарас, а ви тільки 30 років тут проживаєте? Мені 45 років, я з дитинства розмовляю українською! Вам забороняли вчтти? У нас школи були російські та українські. Чи при СРСР російська не вважалася міжнародною мовою? 

Відповісти
  • ***
13.01.21 22:01

Тарас, Успокойся, и пишем, и говорим, если хотим, на чистом литературном укр языке.  И перекрасно замечаем суржик,  на котором говорят свідомі активисты и недотупеты.
Читай на ночь букварик Ницой, поможет.

Відповісти
  • Петро
19.01.21 14:51

***,Тарас  правий, ви всі українофоби і дегенерати. Спробували б ви у США чи Німеччині вимагати обслуговування російською.

Відповісти
  • Прохожий
13.01.21 15:59

Тарас,
Вы ограниченный человек! И говорите штампами из телевизора!

Відповісти
  • Олена
13.01.21 14:40

Тарас, А я в Україні працюю, створюю ВВП, сплачую податки та ВЗ. А ще не даю хабарі. І вважаю, що саме так має поводитись людина, яка любить свою країну. А виявляється, треба говорити українську. Ось Ганя Герман любить Україну більше за мене. Бо я принципово двомовна, бо живу у двомовній країні

Відповісти
  • Диана
13.01.21 13:05

Тарас, Ну так сложилось исторически, что страна, в которой я живу говорит и на русском языке. Особенно в городах.

Відповісти
  • ***
13.01.21 22:07

Чего спорить,  Киев изначально был центром Киевской Руси, 
Лемберг ( Львов) до недавно был под поляками.
Между нами разница, как у чукчи с узбеком. Но жить нужно мирно. В США замес покруче и ничего: смешанные браки, разноцветные дети и живут же как то и лучше нас.

Відповісти
  • Петро
19.01.21 14:53

***,Дурню, не було ніякої київської Русі. Русь була одна - зі столицею в Києві. Все інше - казочки росіян і спроби примазатись.

Відповісти
  • Анна
13.01.21 11:52

А украина очень любит своих граждан? Судя по законам, счетам на комуналку, образование, медецину, то просто ненавидит.

Відповісти
  • Петро
19.01.21 14:51

Анна,це правда. Для російськомовних дегенератів потрібно ввести вищі платіжки. Нехай платять за свою вузьколобість та бажання говорити мовою окупанта.

Відповісти
  • ***
13.01.21 22:10

Украина- родина наша нас любит,  а нас изничтожают ставленники Сороса. Я люблю свою Родину.

Відповісти
  • Тарас
13.01.21 12:26

Анна, не плутайте країну з державою.

Відповісти
  • Галька
13.01.21 11:47

Тарас, любити батьківщину, це не обкрадати її, а не тільки на мові говорити.

Відповісти
  • Анна
13.01.21 09:45

Тарас, любовь к стране в языке не проявляется

Відповісти
  • Петро
19.01.21 14:52

Анна,а в чому ж вона тоді проявляється? Просто вивчіть мову, поважайте закони своєї країни. Але ж ні, ви цього не робите.

Відповісти
  • Тарас
13.01.21 10:03

Анна, Це Ви можете розповідати за кордоном, коли на роботу будете влаштовуватися. Навідь в тій же росії.

Відповісти
  • Анна
13.01.21 09:44

"Як діяти, якщо ваше право на отримання інформації чи послуг державною мовою порушене...." - это смертельно??!!! Неужели языковое разделение страны несет благо для народа???? 

Відповісти
  • Ирина
13.01.21 09:48

Как только все перейдут на державну мову, так сразу пенсии взлетят до небес, коммуналка подешевеет, цены упадут и вообще наступит рай на земле. Лучше бы делом занялись каким полезным, а не дурью маялись...

Відповісти
  • Тарас
13.01.21 10:05

Ирина, просто міністр мови працює, а міністр економіки ні.

Відповісти
  • */*
14.01.21 13:00

Тарас, А министра  по вопросам мастур..... ещё не ввели?
Не слуги народа, а лакеи Сороса.

Відповісти
  • Диана
13.01.21 13:06

Тарас, :)

Відповісти
  • Шурик
13.01.21 11:16

Дерьма в дырьжаве добавляется. Там ещё и вира на подходе. Бочка скоро лопнет от идиотизма правителей. Сила действия равна силе противодействия.

Відповісти
  • Світлана
13.01.21 16:40

Шурик, ой не переживайте за людей! Нонешнего выбирали аж слюной захлёбывались от его обицянок. Зато теперь никто за него не голосовал, оказывается. Трое из четверых выбрали это. Я помню. 

Відповісти
  • злой клоун
13.01.21 11:43

Шурик,  никто ученых сейчас не слушает, время шариковых..увы.
.

«Я знаю, что Одесса – историческая Новороссия, Харьков и Донбасс – территория Донецко-Криворожской республики, которую ввел в состав Украины дедушка Ленин в 1918 году. Эти швы, которыми сшивали Украину и делали из нее "Великую Украину", они как сшивались, так могут и расшиться. Поэтому есть естественные линии раздела», – заключил выдающийся Академик Петр Толочко.

Можем только добавить , что при 2/3 населения Закарпатья паспортизированного Венгрией, Словакией , Чехией и Румынией - никто особо сопротивляться не будет ! И даже наоборот помогут! (с)


Відповісти
  • Galina
13.01.21 11:24

Лучше бы работали министр экономики, Премьер-Министр, Президент, министр внутренних дел , а то не страна а 95 квартал.


Відповісти
  • Диана
13.01.21 13:09

Как так получилось, что за 30 лет незалежности про мову начали торбить только сейчас?

Відповісти
  • злой клоун
13.01.21 13:23

Диана, больше злости, раздражения, разделения - это очень удобно, чтобы нас грабить .. следите за руками.

Відповісти
  • Диана
13.01.21 14:18

злой клоун,Да, Вы правы, ну это же примитивно тупо! Тупее, чем при Яныке!

Відповісти
  • Ганна
13.01.21 14:30

Вітаю всіх із Щедрим вечором та Маланкою. Бажаю всім усього найкращого, а також знати українську мову. Вона того варта.

Відповісти
  • SHADOW
13.01.21 15:47

Ганна, украинский язык или суржик, со всеми авдиториями катедрами и прочим хламом, который привнесли в язык неучи? книги на литературном украинском я с удовольствием читаю, а современный суржик- увольте

Відповісти
  • Марта
13.01.21 14:46

Ганна,дуже прикро, що наших «співвітчизників» доводиться в цьому переконувати...

Відповісти
  • Алиса
13.01.21 15:21

А страна не хочет чтобы я разговаривала на украинском.Нет бесплатных курсов,лекций и вообще это не стимулируется а только одни страшилки

Відповісти
  • Тарас
13.01.21 15:30

Алиса, а доляри купувати в заначку Вас в США навчали?

Відповісти
  • Алиса
13.01.21 15:38

Тарас,
Да нет,родная страна научила в 90х когда цены в магазинах были в дол.

Відповісти
  • Игорь
13.01.21 16:41

А у нас снег выпал. Точно за доставку снега платить не нужно? Кабмин по этому поводу еще не собирался? 

Відповісти
  • ЕЕЕ
13.01.21 18:13

Игорь,не подсказывайте! А то и за уборку снега возьмут!

Відповісти
  • Маша
13.01.21 17:06

Я етнічна українка. Вільно володію  і українською, і російською. До речі, я раніше не замислювалась, якою мовою зараз спілкуюсь. Но разговаривать я буду на том языке, который мне будут запрещать. 

Відповісти
  • Люмьер
15.01.21 14:08

Маша,
ПРЕКРАСНО СКАЗАНО! И я делаю также! В семье русскоговорящая, но спокойно переходила на украинский язык(так как люблю его и знаю), когда ко мне обращались на украинском, а вот сейчас, не делаю это принципиально!

Відповісти
  • Валентина
13.01.21 23:07

не ужели кроме мовы у нас в стране других вопросов нет, больше нечем заняться  как только державна мова, по мне хоть на немецком

Відповісти
  • Ирина
14.01.21 08:42

Якщо я українка, я не зобов'язана знати і розуміти інші мови. Тому, якщо мене відмовляються обслуговувати українською мовою (особливо в держ.сфері), то це - дискримінація та порушення моїх конституційних прав 

Відповісти
  • бух
15.01.21 14:46

Ирина,а моїх прав теж,якщо відмовляють обслуговувати російською!

Відповісти
  • Люмьер
15.01.21 14:10

Ирина,
Ну-ну сразу видно, как вы родной язык знаете!!!!!

Відповісти
  • Петро
19.01.21 14:54

Чому порушуються права україскої більшості в державі Україна в угоду російськомовної меншості? Давно пора вводити штрафи, записувати російськомовних на спеціальні тренінги та годувати їх морською капустою. Адже вона містить йод.

Відповісти
  • Трындюк
05.02.21 12:23

А ну хватит трындеть! Все работать!

Відповісти