Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


11.02.21
14732 16 Друкувати

Ознаки трудових відносин: знайомимося з урядовим законопроєктом

Нагадуємо, 8 лютого Уряд схвалив проект Закону “Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності”.

Прийняття закону сприятиме зменшенню незадекларованої праці в Україні, легалізації заробітної плати та посиленню захисту працівників.

Законопроєкт зареєстровано за № 5054

Документом передбачено, що робота може бути визнана такою, що виконується в межах трудових відносин незалежно від назви та виду договірних відносин між сторонами, якщо є три і більше зазначених ознак наявності трудових відносин:

  • особисте виконання особою роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи;
  • здійснення регулювання процесу праці, що носить постійний характер та, як правило, не передбачає встановлення особі конкретно визначеного результату (обсягу) робіт за певний період часу;
  • виконання роботи на визначеному або погодженому з особою, в інтересах якої виконується робота, робочому місці з дотриманням установлених нею правил внутрішнього трудового розпорядку;
  • організація умов праці, зокрема, надання засобів виробництва (обладнання, інструментів, матеріалів, сировини, робочого місця) забезпечується особою, в інтересах якої виконується робота;
  • систематична виплата особі, яка виконує роботу, винагороди у грошовій та / або натуральній формі;
  • встановлення особою, в інтересах якої виконується робота, тривалості робочого часу та часу відпочинку;
  • відшкодування поїздок та інших фінансових витрат, пов’язаних з виконанням роботи, особою, в інтересах якої виконується робота.

Під час встановлення наявності трудових відносин, крім ознак, передбачених частиною першою цієї статті, можуть бути наявні інші ознаки з урахуванням специфіки діяльності фізичних та юридичних осіб, на користь (в інтересах) яких виконується робота.

Як і раніше, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення ДПС про прийняття працівника на роботу. Новою нормою стане обов'язок роботодавця протягом тижня з дня такого повідомлення письмово або в електронній формі інформує працівника про його направлення.

Також документом врегульовано питання правонаступництва у трудових відносинах та процедура попередження працівників про відповідні зміни. Передбачено, що правонаступник має право звільнити працівників лише з підстав, передбачених цим Кодексом або спеціальними законами

Крім того, законопроєктом визначено, що роботодавець може запроваджувати обмеження щодо спільної роботи осіб, які є близькими родичами чи свояками (батьки, подружжя, брати, сестри, діти, а також батьки, брати, сестри і діти подружжя), якщо у зв’язку з виконанням трудових обов’язків вони безпосередньо підпорядковані або підконтрольні один одному. На підприємствах, в установах, організаціях державної форми власності порядок запровадження таких обмежень встановлюється законодавством.

У разі прийняття, цей Закон набере чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування. Протягом трьох місяців з дня, наступного за днем опублікування цього Закону, сторони мають переглянути свої договірні відносини незалежно від їх назви та виду на предмет наявності ознак трудових відносин та необхідності укладення трудового договору.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Сомневающийся Sкептиk
11.02.21 02:52

Предположим, сам ФОП-массажист предоставляет услуги.особисте виконання особою роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою  – есть? Есть (кроме "посади"). Під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи – есть? Да, конечно: клиент будет постоянно контролировать и говорить "здесь помассировать, а вот тут не надо". Контроля не будет, если особа заснёт. 1 ознака есть.Особе необходимо "получить" 10 массажей у себя на дому, причём она свободна и готова только с 19 до 20; стоимость проезда возмещает ФОПу, масло для массажа особа хочет исключительно своё "заграничное", а не ФОПовское дешёвое. Имеем:здійснення регулювання процесу праці, що носить постійний характер та, як правило, не передбачає встановлення особі конкретно визначеного результату (обсягу) робіт за певний період часу – есть? если 10 массажей можно назвать постоянным характером, то да; если нет конкретно выраженного результата работ – а каким он может быть? – абсолютное здоровье после массажей? 2 ознака частично естьвиконання роботи на визначеному або погодженому з особою, в інтересах якої виконується робота – есть: согласовали и визначили: дом заказчика, з дотриманням установлених нею правил внутрішнього трудового розпорядку – тоже есть: с 19.00 до 20.00 3 ознака есть.організація умов праці, зокрема, надання засобів виробництва (обладнання, інструментів, матеріалів, сировини, робочого місця)  забезпечується особою, в інтересах якої виконується робота – тоже есть. 4 ознака есть.встановлення особою, в інтересах якої виконується робота, тривалості робочого часу та часу відпочинку – всё есть: продолжительность 1 час, потом отдыхай. 5  ознака есть.відшкодування поїздок та інших фінансових витрат, пов’язаних з виконанням роботи, особою, в інтересах якої виконується робота – стоимость поездки возместили. 6 ознака частично естьРезультат: ФОПу "закрыться", если оба гражданина "сознательные" – заключать договоры и массажисту платить налоги как физлицу; если НЕсознательные – не заключать, не платить.Любого ФОПа, который предоставляет услуги лично (без работников) и систематически (кабельное, интернет, аренда, и пр.), при желании, можно "превратить" благодаря такому законопроекту в работника
Новою нормою стане обов'язок роботодавця протягом тижня з дня такого повідо

Відповісти
  • Вячеслав
11.02.21 14:02

Сомневающийся Sкептиk, здійснення регулювання процесу праці, що носить постійний характер та, як правило, не передбачає встановлення особі конкретно визначеного результату (обсягу) робіт за певний період часу. Это самый плохой пункт. У нас есть ФОП-сисадмин. Мы его месяцами не видим. Но иногда он по звонку приходит и зарывается в работе. Но это мы, предприятие так видим. На бумаге - ежемесячная оплата. Вот что такое осуществление регулирования процесса труда? Звонок мастеру и описание проблемы попадает под это говнистое определение? 

Відповісти
  • Вячеслав
11.02.21 13:49

Сомневающийся Sкептиk, та не, массажиста вы уж очень сильно притянули за уши или додумали. Не против таких этот закон. А вот те, кому ФОПы предоставляют абонентское обслуживание, могут пострадать. 

Відповісти
  • Юрій
14.02.21 14:31

Вячеслав, відповідно до визначень із самого Закону, сторонами трудових відносин є працівник (фізична особа) та роботодавець (фізична або юридична особа). ФОП, який надає послуги на договірних умовах, не є стороною трудових відносин відповідно до Закону. Я можу помилятись, але імовірно всеж мова іде про послуги від фізичних осіб, які не є ФОПами. Крім того, юридична особа, яка отримує послуги від ФОП на умовах абонентського обслуговування, може не мати у себе в штаті, наприклад, бухгалтера або юриста (деякі іноземні компанії так працюють). ФОП така сама юридична особа як і ТОВ, і так само може мати працівників, які від імені ФОП надаватимуть послуги іншим юридичним особам, а отже не є стороною трудових відносин. Тож, якщо послуги абонентського обслуговування надаватимуться ТОВ, але договори за своїми умовами матимуть ознаки трудових відносин (наприклад: 1, 2 та 5 пункти), і такі самі послуги за аналогічними договорами надаватимуться ФОП (особисто або його працівниками), то чому саме послуги отримані від ФОП визначатимуться як трудові? Це риторичне питання.
Звичайно є різні умови оподаткування, але все ж ФОП так само сплачує податки та ЄСВ відповідно до вимог законодавства. 

Відповісти
  • Сомневающийся Sкептиk
11.02.21 17:04

Вячеслав, чего это "за уши"? 6 из 7 пунктов – есть, причём 4 из них полностью, 2 частично. Абсолютно уверен, что не будет прописано, что такое "систематичная выплата" – 20 раз в течение месяца: систематично?, 1-2 раза в месяц, но каждый месяц: систематично? Если не пропишут (готово спорить на шоколадку, что НЕ пропишут, т.к. им пофиг), то потом КАЖДЫЙ из проверяющих будет трактовать систематичность как ему вздумается. Далее: что такое "постоянный характер" при регулировании процесса труда? Думаете пропишут, что это означает, но более подробно, понятно и однозначно? Не-а! И тут уже готовлю вторую шоколадку
Про РРО и понятие расчётной операции – прописали бестолково в законе, и более 20 лет не исправляют, налоговая трактует как хочет! 
В Порядке № 100 не было прописано, что он распространяется на ФОПов (и незалежних профессионалов)? – пофиг, "трудовики с радостью штрафовали и только через 4 года напоминаний им –  они решили внести изменения.  
Новая объединённая отчётность по ЕСВ +... – на этапе проектов знали (я им писал об этом), что будут проблемы. Как и предсказывал – они уже есть в "переходной" отчётности. 
Так что не нужно думать о них слишком хорошо! Берут что хорошую, что плохую идею, но когда начинают внедрять её в виде закона (ПКМУ, Приказа Министерства) – у них получается отвратительнейшая "вещь" (к@k@шk@)! 
 

Відповісти
  • Олена
11.02.21 14:18

Вячеслав, а бухгалтер-ФОП  может? Который не сдает ОДИН отчет, а сопровождает фирму на оборудовании фирмы?

Відповісти
  • Сомневающийся Sкептиk
11.02.21 02:56

Новою нормою стане обов'язок роботодавця протягом тижня з дня такого повідомлення письмово або в електронній формі інформує працівника про його направлення. ЗАЧЕМ??? Я в договор ФОПа с работником "впечатываю" текст квитанции 2 о принятии Повідомлення, второй экз. договора у работника, т.е. как бы работник уведомлен. Но зачем это делать нормой закона??? Потом ещё придумают форму такого уведомления!

Відповісти
  • Юрий
11.02.21 10:51

Сомневающийся Sкептиk,скорее всего это подготовка к электронным трудовым книжкам, ну т.е. 2023 год, условный дворник принят на работу, расписался в какой то бумажке (липовом приказе о приеме), трудовая не ведется (отменили) - как ему понять, что он принят на работу "официально"? работодатель даёт ему подтверждение, что "повідомлення про прийняття" отправлено в ДФС (а значит начисления точно пойдут в отчет ЕСВ), ну как бы стаж начисляется.
в принципе любой человек может проверить онлайн на сайте ПФУ платятся ли за него ЕСВ (т.е. по сути оформлен ли он официально) https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/Profile

Відповісти
  • Ния
11.02.21 09:04

Ну и как они собираются проверять, был ли уведомлен сотрудник о том, что в налоговую было направлено уведомление о его приеме?) 

Відповісти