Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


09.09.21
28570 42 Друкувати

Новий ДСТУ 4163:2020 щодо оформлення документів: огляд нововведень

Автор: Казанова Марина, податковий експерт, CAP.

Одна з найгарячіших новин вересня — набуття чинності новим стандартом щодо оформлення документів: ДСТУ 4163:2020. У попередньому номері ми інформували про цю новину. А в сьогоднішній статті вже детальніше проаналізуємо нововведення, які передбачає цей стандарт.

ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно — розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» набув чинності 1 вересня 2021 року (на зміну ДСТУ 4163:2003).

Стандарт поширюється на всіх юридичних осіб. ФОП, вважаємо, теж треба його застосовувати — з урахуванням принципу зі ст. 51 ЦКУ.

Як зазначено в стандарті, його вимоги стосуються:

— організаційних (положення, статути, посадові інструкції, штатні розписи тощо);

— розпорядчих (постанови, рішення, накази, розпорядження);

— інформаційно-аналітичних (акти, довідки, службові записки, пояснювальні записки, службові листи тощо) документів, які створюються в результаті діяльності підприємств.

Тобто названу документацію, включаючи й усі кадрові документи, підприємства повинні вести, орієнтуючись на цей стандарт.

Новим ДСТУ визначено, що він поширюється на документи незалежно від носія інформації (п. 1.1 ДСТУ 4163:2020). Тобто його вимоги стосуються й електронних документів.

ДСТУ 4163:2020 установлює 32 реквізити організаційно-розпорядчих документів. Для документів, які створюють юрособи, обов’язковими є такі реквізити: найменування юридичної особи (04), назва виду документа (09) (не зазначають у листах), дата документа (10), реєстраційний індекс документа (11), заголовок до тексту документа (19), текст документа (20), підпис (для електронних документів — електронний підпис або електронна печатка в разі відсутності електронного підпису) (22).

Що змінилося? 

Ексклюзивний матеріал для передплатників сайту
    Передплачуйте та читайте повністю:
  • новини, ексклюзивні статті, довідники
  • завантажуйте бланки
  • усе це без реклами
70
грн/
місяць
Вже сплатили? Увійти
Передплатники PRO-доступу отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Лора
09.09.21 06:22

Да, "наворотили дел" наверноя! самая главная реформа выполнена: по иному бумажки заполнять, чтобы как приедет туземцы было понятно, 

Відповісти
  • Ірина
09.09.21 08:03

Бред сивой (зеленой) клбылы!!!!

Відповісти
  • Влад
09.09.21 08:11

У автора тут ошибка:

Словесно-цифровий

07 грудня 2019 року

або

07 грудня 2019 р.

Якщо число місяця містить одну цифру, обов’язково ставимо попереду нуль (какой же тут 0? В стандарте идет речь об обязательном написания месяца в дате печатными буквами только для документов финансового характера. Логика этого требования загадка для меня и еще 250 юристов с которыми я это обсуждал. Но в РН, АВР, договорах, желательно писать месяц буквами, хотя и последствий при таком нарушении не должно быть)

Відповісти
  • Влад
09.09.21 10:00

Влад, А, и я ошибся, 0 это о числе а не о месяце... бывает...

Відповісти
  • Влад
09.09.21 08:14

Якщо ви, наприклад, подаватимете позов до суду, засвідчивши копії документів не відповідно до вимог ДСТУ, то позов можуть не прийняти. 
Ошибка, позывна заява просто подписывается, а приложения к ней - заверенные копии документов заверяются. Поэтому может быть похуже: Позывну заяву пустят в ход, а доказы (ОЧЕНЬ редко) могут не принять в силу не верного заверения...

Відповісти
  • Наталія
09.09.21 08:26

Боже, куда тратятся уплаченные мною налоги ....

Відповісти
  • Світлана
09.09.21 08:29

" Солнце всходит и заходит, а в "стране Дураков " день и ночь кипит работа" - 
Сказка про Буратино :) 

Відповісти
  • Надежда
09.09.21 08:53

"Для: абзаців у тексті — 10 мм (замість 12,5 мм); реквізиту «Адресат» — 90 мм (замість 92 мм); реквізиту «Гриф затвердження» — 100 мм (замість 104)".
 Перемога ! 2мм повысят ВВП  страны стоящей на коленях перед МВФ.
 Они всё таки не идиоты, это сознательное и планомерное уничтожение бизнеса. Землю допродают и всё,  скажут нам : нафиг с пляжа. 

Відповісти
  • Диана
09.09.21 09:19

Больше интересуют кадровые нетиповые формы. Моргут трудовики придраться?

Відповісти
  • Влад
09.09.21 09:58

Диана, могут придраться, но врядли этот бред будет написан в акте проверки. Ну не влияет такое нарушение на законодательство о труде. На крайняк суд должен поддержать...

Відповісти
  • Mariya A.
09.09.21 09:20

Це капець!  Это теперь в штаное, приказы, з/п ведомости добавить место составления? И Василий ИВАНОВ? У меня дирики офигеют )))) Они ж великие... какие Васи-Пети? )))
Ну имя фамилия ладно... идем в Европу.. там вместо отчества приставка мистер- или фрау-...  но место составления в современных реалиях?.. смешно просто.. если штатка составлена в отпуске на Бали?..

Відповісти
  • Марина
09.09.21 10:58

Mariya A., місце складання не є обов'язковим реквізитом
Я не розумію навіщо його тулити у наказах? І що мається на увазі місце складання? - чи місто, чи село, чи відділ на підприємстві, чи цех, чи вдома у директора? Де прописана розшифровка терміну місце складання? І чому я повинна витрачати дорогоцінний час на такі дрібниці)

Відповісти
  • Татиана
09.09.21 09:24

Написание фамилии человека большими буквами - это неспроста. Здесь кроется очень глубокий юридический смысл...

Відповісти
  • Владимир
09.09.21 09:58

"Причем ФАМИЛИЮ указываем прописными (большими) буквами" Откуда вы это взяли? с примера? Найдите здесь это требование "5.22. Підпис має містити найменування посади особи, яка підписує документ ( у
повній формі, якщо документ надрукований не на бланку, у с

Відповісти
  • Сомневающийся Sкептиk
10.09.21 14:03

Владимир, в примерах ДСТУ (по ссылке) они пишут ПРІЗВИЩЕ заглавными буквами. 
Интересно ещё по поводу абзацев 10мм вместо 12,5мм: честно, раньше нажимал клавишу Tab и она сама себе делала отступ (я его даже не замерял). 
Теперь надо искать где-то в настройках Word, чтобы абзац клавишей Tab отмерял строго 10мм! Или вручную пробелами выводить 10мм. Причём перед "официальной" распечаткой документа, нужно будет его просто распечатать, взять штангенциркуль (у кого нет – линейку или рулетку); провести замеры полей, абзацев; при необходимости – провести исправления, а потом – можно распечатывать "официально"

Захожу в свежие Постанови КМУ: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-polozhennya-pro-nacionalnu-policiyu-948-080921 
и что я вижу? Вместо Денис ШМИГАЛЬ написано Д. ШМИГАЛЬ Ай-яй-яй!

Відповісти
  • Надежда
11.09.21 10:15

Сомневающийся Sкептиk, Может подразумевается не Денис, а другое слово на Д ? Есть варианты, минимум 2.

Відповісти
  • Татиана
10.09.21 18:14

Сомневающийся Sкептиk, "всю жизнь" абзац  составлял: пять пробелов (имею "красное" свидетельство секретарь-машинистки, полученное ещё в школе) и было очень легко и удобно. А сейчас, действительно, хоть бери и замеряй. :)

Відповісти
  • Влад
09.09.21 18:08

Владимир, прямо об этом не пишется, но намек очень толстый: Власне ім’я ПРІЗВИЩЕ

Відповісти
  • Алиса
09.09.21 10:42

т.е. с одной стороны на всех углах кричат о paperless и упрощении, а с другой стороны зарегулируем всё так что мало не покажется? предлагаю добавить еще оттенок бумаги строго по классификатору и плотность...

Відповісти
  • Марина
09.09.21 11:01

А якщо писати лист партнеру на ім'я директору, то теж великими буквами?
Тобто
Директору ТОВ ""
Петру ПЕТРОВУ
???

Відповісти
  • Влад
09.09.21 18:14

Марина, та ну не, это ж хоз деятельность, а не розпорядчий документ. Это как договор. Но по сути, через пару лет будут ВСЕ документы ВСЕ люди ТАК оформлять, для простоты и однообразности. кроме этого, велика и мала буква не определены законодательно как термины. Можно их считать намеком на шрифт:). А от если бы написали Заголовними літерами / рядковими літерами, то тогда однозначно би понімалось, что нужно включать капслок или выключать

Відповісти
  • Евгения
09.09.21 11:20

ыыыыы))))) а в резолюции и визировании, что обычно пишутся вручную (как в консультации сказано, что по ЛОГИКЕ написания фамилии), тоже нужно писать фамилию заглавными буквами? А, прасцице, печатными или прописными? 
Ну всё! Реформы завершились успешно, и САМАЯ ГЛАВНАЯ проблема, что была в стране, решена! Счастливое будущее наступило! 

Відповісти
  • Ольга
09.09.21 12:12

Добрый день. Отправили контрагенту Акты на оказ. услуги ( в эл. виде). Контрагент акты отклонил со ссылкой на ДСТУ (добавить расч. счет, МФО, и  т.д.) 

Відповісти
  • Елена
09.09.21 15:24

Ольга, А где в ДСТУ есть ссылка на МФО , у нас теперь МФО зашито в номер расчетного счета

Відповісти
  • Еленаник
09.09.21 12:16

Питання: звільняється співробітник. У трудову книжку директор має зробити запис з підписом Іван ІВАНОВ, як у наказі про звільнення? чи Іванов.І.І. у ТК - не помилка?

Відповісти
  • Влад
09.09.21 18:19

Еленаник, инстркуцию 53 смотрите: 4. Видача трудової книжки у разі звільнення  4.1. У разі звільнення працівника всі записи про роботу і
нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому
підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або
спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або
печаткою відділу кадрів.Не предуспотрено как писать ФИО. Пишите как хотите, но скоро ВСЕ будут писать Иван ИВАНОВ...

Відповісти
  • Валентина
09.09.21 12:42

это капец им ,что делать не чего как делать такие изменения пусть приходят к нам бухгалтерам мы работой их загрузим ,что и в гору не когда  будет глянуть.

Відповісти
  • Олексій
09.09.21 13:03

Про орфографію, синтаксис, пунктуацію... (правопис) розробники ДСТУ не чули?

Відповісти
  • Марина
09.09.21 13:38

Питання до юристів то взагалі. Цей ДСТУ затверджений наказом Центру стандартизації і все? Тобто якесь підприємство своїм наказом затвердило ДСТУ і всі повинні його виконувати?? Це так? Чи може ДСТУ ще десь зареєстроване і затверджене? Я щось не розумію, ДСТУ - це закон, постанова чи що?

Відповісти
  • Богдан
30.09.21 16:28

Марина, є  Наказ Мінюсту №1000/5 від 18.06.2015 року, якому містяться посилання щодо складання організаційно розпорядчих документів на ДСТУ4163-2003 (попереднє), і на моє тверде переконання, що допоки в цей наказ не будуть внесені зміни про те що керуватись новим ДСТУ4163-2020, всі документи на підприємстві мають вестися згідно старих форм. 

Відповісти
  • три ха-ха
09.09.21 13:47

Какая тварь рукою этих свадебных фотографов и волонтеров водит?
Дебилы так не копают, это сидят вредители на окладе с %.

Відповісти
  • Людмила
09.09.21 13:48

а как быть с сотрудниками -тесками- однофамильцами? на моей практике были два сотрудника Ивана Власова ( и контрольный выстрел - оба слесаря- сборщика). Спасало разное отчество. А как  теперь, к примеру, если у кого то есть такой случай, под подпись знакомить с приказом? Потом доказывай, что ты отправил Ивана 1 в отпуск, а не Ивана 2.  А пройдет время и нужно проверить сколько дней отгулял ( на случай увольнения), понятно, что в личной карте отметим, но бывают разные случаи и нужно перепроверить с приказами. 

Відповісти
  • Людмила
09.09.21 13:55

наверно в тексте приказа можно писать отчество, сама ответила на свой вопрос

Відповісти
  • Виктория
10.09.21 11:47

Людмила, у моего мужа был одноклассник, у которого полностью ФИО совпадало. Их в школе отличали как Валентинович и Катеринович (мамы Катя и Валя) :)))
по коду  налоговой нужно различать в таких случаях ;)

Відповісти
  • Ольга
09.09.21 14:03

Очень порадовал оттиск печати, который захватывает несколько букв должности... А ничего, что печати лтменили?..

Відповісти
  • Марина
09.09.21 14:38

Ольга, як сказали на семінарі у трудових ще діє вимога ставити печатку при звільненні. Може для цього потрібно.

Відповісти
  • Влад
09.09.21 18:21

Марина, этот стандарт не регулирует записи в трудовой, только инструкция 53

Відповісти
  • Марина
09.09.21 14:44

Чи обов’язковий ДСТУ 4163:2020? У Законі України «Про стандартизацію від 05.06.2014 р. № 1315-VII (ч. 2 ст. 23) зазначено, що «національні стандарти застосовуються на добровільній основі, крім випадків, якщо обов’язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами». ДСТУ 4163:2003 був обов’язковим. На обов’язковість його застосування, зокрема, вказували Правила діловодства № 1000/5 (затверджені наказом Мін’юсту від 18.06.2015 р. № 1000/5), які обов’язкові для застосування усіма юридичними особами. Тому, за логікою, і стандарт, який прийшов йому на зміну, — ДСТУ 4163:2020 — теж є обов’язковим. Хоча, звичайно ж, поки не будуть внесені зміни до нормативно-правових актів, у ті ж Правила № 1000/5 і не буде прописано пряму згадку про новий стандарт ДСТУ 4163:2020, обов’язковість його застосування не така очевидна.


Відповісти
  • Ева
09.09.21 22:42

А что писать в утвержденных формах (бланках), где написано "Прізвище, ім'я, по батькові", например Приказ о приеме на работу? Нарушать заполнение формы и писать только имя и фамилию?

Відповісти
  • Катерина
16.09.21 17:21

Ева,Если используете типовые формы документов, то пока не будут внесены изменения в эти формы документов, на наш взгляд, следует оформлять реквизит «підпис» в том формате, который указан в типовой форме (т. е. с инициалами).

Відповісти
  • Надежда
11.09.21 10:18

Ева, Зато при таком сокращении какие путаницы будут при оформлении пенсии.

Відповісти
  • Юрій
01.10.21 11:40

Цікаво як податкова буде писати акти перевірки, ППР, і просто запити згідно нового ДСТУ.

Відповісти