Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


13.04.22
30817 14 Друкувати

Призупинення дії трудового договору

Ушакова Лілія експерт з кадрових і податкових питань

Закон № 2136* надав сторонам трудового договору можливість призупинити його дію. Революційно? Так! Адже раніше такої можливості не існувало в трудовому законодавстві. Тож давайте розглянемо, що тягне за собою призупинення трудового договору? На який час можливо призупинити дію трудового договору? Хто може бути ініціатором? Як оформити таке призупинення тощо?

Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» України від 15.03.2022 № 2136-IX

Що мовить Закон?

Можливість призупинення дії трудового договору запроваджена ст. 13 Закону № 2136. Нею встановлено наступне.

«1. Призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

2. Про призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.

3. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України».

Діють норми ст. 13 Закону № 2136 з 24.03.2022 й до припинення/скасування воєнного стану, крім ч. 3 (щодо відшкодування), яка втрачає чинність з моменту завершення проведення виплат працівникам державою-агресором.

Давайте проаналізуємо наведені положення Закону № 2136.

Ексклюзивний матеріал для передплатників сайту
    Передплачуйте та читайте повністю:
  • новини, ексклюзивні статті, довідники
  • завантажуйте бланки
  • усе це без реклами
70
грн/
місяць
Вже сплатили? Увійти
Передплатники PRO-доступу отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Тетяна
13.04.22 20:16

Я так розумію, що не можна призупинити трудовий договір як що працівник мобілізований?
А які мої дії,  коли його мобілізують коли труд. договір вже призупинен? Хто сплачує середню зарплату?

Відповісти
  • Ирина
14.04.22 09:41

Тетяна, роботодавець, було роз'яснення

Відповісти
  • Анна
14.04.22 01:37

Якщо людину мобілізували - призупинити після цієї події договір ви не можете. Сплачуєте середній заробіток працівнику.
Якщо ви призупинили договір після 24.03, а потім після припинення договору працівника мобілізували , то працівник залишається без середнього заробітку. Це моя думка.
Мені здається, що це така ж ситуація як і лікарняні, коли людина у відпустці за свій рахунок (лікарняні не виплачуються)

Відповісти
  • Анна
14.04.22 01:50

Хоча, призупинення дії договору - це припинення працівником виконання роботи і гарантії залишаються для мобілізованого працівника, адже дія договору триває… все таки середній заробіток потрібно нараховувати. Видати наказ про призупинення договору, а потім наказ про «поновлення» з подальшим увільнення у зв’язку з мобілізацією 

Відповісти
  • Светлана
14.04.22 11:09

Анна,А хіба мобілізованого можна звільнити без його бажання.Адже за ним зберігається місце роботи  на час мобілізації

Відповісти
  • Анна
14.04.22 14:33

Светлана, не звільнити , а увільнити. Я про звільнення нічого не писала …

Відповісти
  • Светлана
14.04.22 10:45

Доброго дня! А чи можна відправити директора у відпустку за свій рахунок, на час карантину. Підприємство не працює, крім директора найманих людей немає.

Відповісти
  • Лариса
03.05.22 10:39

Светлана,

Відповісти
  • Татьяна
15.04.22 10:50

Доброго дня! Чи потрібно мати докази не можливості подальшого надання роботи для підприємства або не можливості приступити до роботи працівника для призупинення договору? Як що так то які?

Відповісти
  • Павло
18.04.22 11:54

Доброго дня! Чи збільшується під час призупинення трудових відносин кількість днів відпуски, які роботодавець має надати або компенсувати працівнику? Тобто, наприклад1. Норма відпустки працівника 24 дні2. На 1 квітня в працівника було 10 днів невикористаної відпустки3. З 1 квітня трудовий договір призупинено4. 1 травня працівник звільняється и йому треба виплатити компенсацію за невикористану відпусткуЗа скільки днів невикористаної відпустки йому треба буде виплатити компенсацію? За 10 чи за 12?

Відповісти
  • Людмила
18.04.22 15:04

Виплата компенсації за 12 днів адже трудові відносини не припинені а лише призупинені - трудові відносини продовжують тривати.

Відповісти
  • інна
16.05.22 10:45

на який період можуть призупинятися трудові відносини. Яку фінансову допомогу може отримати працівник на цей період.

Відповісти
  • Тетяна
04.07.22 12:16

Доброго дня. У працівника призупинено трудовий договір. Чи можна в цей період здійснювати процедуру скорочення цього працівника.

Відповісти
  • Ирина
03.03.23 14:35

"Неможливість виконання трудових відносин лише працівника (якщо, наприклад, від виїхав за кордон, а дистанційна робота при цьому неможлива) не є підставою для призупинення дії трудового договору."Якщо хоча б одна з перелічених умов не виконується, законодавство забороняє призупинення трудового договору під час воєнного стану в Україні.           как можете эту консультацию прокоментировать ?

Відповісти