Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


25.07.23
6785 11 Друкувати

Труднощі переходу, або Де опиняться платники спецЄП з 1 серпня?

Автор: Клец Віталіна, податковий експерт

Всі чекали на скасування спецЄП з 01.07.2023. Ми навіть присвятили цьому окремий номер («Податки & бухоблік», 2023, № 47). Але в підсумку законотворці «все переграли»: дату скасування спецЄП вони посунули на «01.08.2023» і на додачу запровадили нові правила переходу зі спецЄП! То що тепер робити?

Нові правила запроваджено…

Отже, нові правила щодо спецЄП до ПКУ додано Законом № 3219* (прийнятим на базі законопроєкту № 8401). Цей закон ще не набрав чинності. Але набере її досить швидко — з 01.08.2023. Тож треба визначатися, що робити зараз: писати заяву на відмову від спецЄП чи ні?

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 № 3219-IX.

Якщо нічого не робити

Якщо не писати заяву на відмову від спецЄП, то з 01.08.2023 вас автоматично повернуть на ту систему оподаткування, на якій ви працювали на момент переходу на спецЄП. А якщо ви новостворений платник спецЄП — то на єдиний податок (ЄП) групи 3 ставка 5 %.

Це загальна норма, що міститься в новому п.п. 91.1 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ.

А якщо ви до спецЄП були платником звичайного ЄП, то для вас — спеціальна норма в п.п. 91.4.1 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, що з 01.08.2023 ви автоматично повертаєтесь на ту групу ЄП, на якій ви були до переходу на спецЄП. Причому немає сумнівів, на ту ж ставку ЄП (3 % чи 5 %), якщо мова про повернення на звичайну групу 3.

Тобто

з 01.08.2023 податківці автоматично повернуть платників спецЄП на ту систему оподаткування/у ту групу та ставку ЄП, з якої вони перейшли на спецЄП. Для цього не треба подавати жодних заяв!

Конкретні приклади наведено в табл. 1.

Ексклюзивний матеріал для передплатників сайту
    Передплачуйте та читайте повністю:
  • новини, ексклюзивні статті, довідники
  • завантажуйте бланки
  • усе це без реклами
70
грн/
місяць
Вже сплатили? Увійти
Передплатники PRO-доступу отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Евгения
25.07.23 10:04

Закон президентом подписан? Была петиция о наложении вето.

Відповісти
  • Лариса
27.07.23 12:43

Евгения, закон підписано 26.07.2023

Відповісти
  • Алёна
25.07.23 10:49

Евгения, також цікавить це питання. Скрізь роз'яснення, як працювати, керуючись цим законом, але у 8401 статут "передано на підпис Президенту" з 14.07 так і не змінився

Відповісти
  • Наталья
25.07.23 13:04

Я 2 дня назад общалась с налоговой и они сказали, что закон ещё не подписан президентом, он ещё не действителен и все ещё может измениться.. вот когда примут, то тогда и звоните.. так что как-то так

Відповісти
  • Ольга
25.07.23 15:03

Добрый день!
СхемаСпрощенка → спецЄП → спрощенка іншої групи/іншої ставки не работает!Есть ЗІР 107.01.01 2023В https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=39641
Позвонила на "горячую" линию, подтвердили переход на другую группу ТОЛЬКО подачей заявки за 15 дней до начала квартала. Может кому-то актуально))))

Відповісти
  • Сергій
25.07.23 15:19

Ольга, взагалі то у статті розглядається ситуація яка стане можливою у майбутьному. З урахуванням змін до ПКУ. Діючий зір тут нідочого - бо він же побудований на діючих нормах ПКУ. Так дійсно зараз так робити не можна. Але у тому то і справа, що з урахуванням змін така можливість буде (якщо спочатку перейти на загальну,. а потім заднім числом знов на єдиний)

Відповісти
  • Алёна
25.07.23 16:01

Сергій,просто заголовок розділу статті звучить як "Нові правила запроваджено...", не зважаючи на те, що закон ще не набрав чинності. Якщо не розбиратися докладно, а довіритися податковим експертам і зробити, як вони радять (пишу конкретно про схему Спрощенка → спецЄП → спрощенка іншої групи/іншої ставки), можно опинитися на загальній системі без права повернутися на єдиний податок до кінця року. Президент же може і вето накласти!

Відповісти
  • Сергій
25.07.23 16:30

Алёна, так ви маєте рацію, що долю Закону ще остаточно не вирішено. Гіпотетично так "Президент же може і вето накласти!" Подивимось.

Відповісти
  • Ольга
25.07.23 15:04

https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=27877
Еще одна ссылка по данной теме

Відповісти
  • і
25.07.23 19:51

Аж занадто швидко набрала 24тыс+
https://petition.president.gov.ua/petition/199138
("Прибрати російську мову з сайту Президента України!")
Ненавісті вистачить до тих пір, доки жодної людини не залишиться...
Сумно це все.

Відповісти
  • Евгения
31.07.23 17:22

Есть разъяснение налоговой https://tax.gov.ua/data/material/000/578/694703/InfoList4_2023.pdf, в последнем абзаце котором говорится о том, что общесис-спецЕН-ен3% в августе невозможен. Только в общем порядке, т.е. до 15 октября. 

Відповісти