Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


10.08.23
20360 45 Друкувати

У Раді замислилися про необхідність захистити бізнес від свавілля податківців

Актуальним питанням в умовах ведення бойових дій на території України та важкого економічного стану нашої держави є розвиток та формування сприятливих, комфортних умов для ведення бізнесу та інвестування.

На жаль, законодавство України на даний час не в повній мірі забезпечує захищеність платників податків від зловживань з боку посадових (службових) осіб контролюючих органів, що дозволяє існувати певним інструментам тиску на бізнес та мале підприємництво, здійснювати контролюючими (податковими) органами інші незаконні обмеження прав платників податків.

Підтвердженням вищезазначеного може слугувати, зокрема, аналіз існуючої судової практики у податкових спорах, предметом яких часто є прямі зловживання податковими органами своїми правами та повноваженнями, а також інші порушення встановленого порядку здійснення податкового контролю. Водночас такі спори зазвичай є довготривалими, витратними та виснажливими для платників податків.

Причини неправомірної поведінки податкових органів та їх посадових осіб криються переважно в упевненості у тому, що вони не понесуть ніякої відповідальності за свої незаконні дії. Механізм такої відповідальності на даний час дійсно фактично не відпрацьований. Через це свавілля посадових осіб податкових органів та зловживання повноваженнями призводять дo заподіяння значної шкоди правам і законним інтересам платників податків, корупції у податковій сфері, а також затримки розвитку підприємництва.

На даний час передбачений статтями 114 та 128 Податкового кодексу України механізм відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю контролюючих органів, є недієздатним на практиці, оскільки доведення факту завдання відповідної шкоди та розміру шкоди є дуже складним та довготривалим процесом, потребує значних зусиль з боку платників податків і далеко не завжди гарантує позитивний результат.

Для підтримки бізнесу та захисту від свавілля податкових органів у Раді запропонували внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідний законопроєкт зареєстровано за № 9590

Законопроєктом пропонується внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення шляхом доповнення його новою статтею 16628 такого змісту:

Порушення встановленого законодавством порядку здійснення податкового контролю:

♦ прийняття незаконного рішення, а так само вчинення незаконних діянь (дій або бездіяльності) посадовою (службовою) особою контролюючого органу, що призвели до безпідставної відмови в набутті, а так само до безпідставної втрати особою статусу платника податку або платника одного з податків, набуття та/або анулювання (втрата) якого відбувається за рішенням контролюючого органу;

♦ невнесення або несвоєчасне внесення посадовою (службовою) особою контролюючого органу даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та/або порушення строків початку проведення камеральної перевірки, передбаченої пунктом 200.10 статті 200 Податкового кодексу України, а у випадках, визначених пунктом 200.11 статті 200 Податкового кодексу України, - перевірки, зазначеної у такому пункті, якщо за результатами таких протиправних діянь було порушено строки повернення сум бюджетного відшкодування;

♦ прийняття посадовою (службовою) особою контролюючого органу рішення про використання майна, визначеного пунктом 87.3 статті 87 Податкового кодексу України, як джерела погашення грошового зобов’язання або податкового боргу платника податків;

♦ перешкоджання посадовою (службовою) особою контролюючого органу звільненню майна особи з-під режиму тимчасового затримання;

♦ незаконне застосування посадовою (службовою) особою контролюючого органу арешту майна або коштів на рахунках;

♦ безпідставне внесення посадовою (службовою) особою контролюючого органу даних про наявність податкового боргу платника податків або несвоєчасне внесення чи невнесення даних про відсутність податкового боргу платника податків;

♦ порушення посадовою (службовою) особою контролюючого органу встановлених законом строків проведення виїзних перевірок – 

тягнуть за собою накладення штрафу на посадових (службових) осіб від 8 500 грн до 17 000 грн.

Зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН з порушенням встановленого КМУ порядку, а також протиправна відмова в реєстрації ПН/РК –

тягне за собою накладення штрафу на голову комісії регіонального або центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 8 500 грн до 17 000 грн.

Повторне протягом року порушення тягне за собою накладення штрафу на посадових (службових) осіб від 17 000 до 85 000 грн.

Шкодою у великих розмірах є шкода, завдана платнику податків у розмірі, що перевищує 1 342 000 грн.

Як ви вважаєте, у разі ухвалення зазначеного законопроекту, чи запрацюють його норми на практиці, ДПС справді відповідатиме за протиправні дії? Чи захистить цей закон бізнес від свавілля податківців? Своїми думками діліться в коментарях.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Злий бух 2
10.08.23 08:35

ну, це вже починає насторожувати: невже таки готують вибори, остаточно наплювавши на Конституцію? 
Чи хтось бачить інше логічне пояснення всим цим "шухерам" з обшуками, правильними речами і тепер от  - з з прозрінням щодо свавілля податківців?

Відповісти
  • Безнадія
10.08.23 08:54

Ініціатор законопроекту Сергій Дмитрович Гривко СН. Суворий чолов'яга.
Співініціатор скандального законопроєкту №7351 який надавав право самостійно командирами убивати військовослужбовців за невиконання наказів без будь-яких доведених належним чином був, після критики  без пояснень був відкликаний.
Але цей законопроект повинен ще узгодити комітет Гетманцева. 
Бджоли проти меду? Хто ж буде пиляти гілку на якій сидить?
Так трохи побалакають... 

Відповісти
  • хохма
10.08.23 18:43

- чому ви гілку пиляєте, на якій сидите?
- так все інше вже давно розпилене. Вибору немає, а звичка залишилась.

Відповісти
  • Тамара
10.08.23 09:25

Треба ще добавити відповідальність керівників зв своїх підлеглих ПО ЛАНЦЮГУ. Хай відчують ланцюг на собі.

Відповісти
  • Наталія
10.08.23 10:25

Тамара, це основне. Насправді відповідальність керівника і зараз існує, але всім на це начхати.

Відповісти
  • Татьяна
10.08.23 09:26

ПОПУЛІЗМ!!!

Відповісти
  • ~
10.08.23 10:12

Погано замислилися. Податкове законодавство треба виправляти, а не роздувати.

Відповісти
  • Наталія
10.08.23 10:26

~, це трошки про рзіне, податкове свавілля змінами до податкового законодавства не виправиш

Відповісти
  • ~
10.08.23 11:16

Добре, тоді виправляю: все законодавство, а не тільки податкове.
Якщо податкове свавілля досі не зупиняється у судовому порядку, то справа як раз у криво прописаному законодавстві та посадових повноваженнях згідно інструкцій.
"Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України".
Щоб накласти штраф, все-одно ж доведеться доводити факт порушення. Хіба не так?

Відповісти
  • Наталія
10.08.23 14:08

~, в Україні основна проблема в правозастосуванні, а не в законодавстві. Простіше кажучі: повністю розвалена система державного управління, держава не виконує своїх функцій, одна з яких це покарання за незаконні дії. А скажений принтер змінює закони регулярно але це не допомогає

Відповісти
  • ~
10.08.23 15:41

Тобто виходить так, що народ, використавши одного разу право установчої влади, утворив те, що регулярно виходить за рамки дозволеного, порушуючи межі, визначені в основному законі.
Тоді лише народ міг би "перезаснувати" це утворення, що вийшло з під його контролю. Але, за тридцять з гаком років, держава "знайшла" інші фінансові джерела для свого існування: окрім податків громадян використовує міжнародну допомогу та кредитування, що все-одно лягає тягарем на тих же платників податків в майбутньому.
Ставши фактично частиною умовної міжнародної надструктури, держава тим самим поміняла власника, що фінансує її існування. Мушу констатувати те, що втрачено забагато часу, щоб змінювати щось у державі, яка нам вже не належить у повній мірі.
"Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами".
Право таке є, але мирно його використати ми не зможемо.
. . .
Отже нам залишається створювати ініціативні групи на місцях, зосередитись на господарській родИні, а не політичній "Родінє". Успішний досвід громад однієї області можна розповсюджувати далі. Місцеве самоврядування - єдина можливість діяти і бачити результат своїх дій.
Але, враховуючи пасивність більшості, кому воно треба, окрім нас самих в наших межах?
~

Відповісти
  • Наталія
10.08.23 16:25

~, не розумію хто і що забирає у народа. Це наш народ обирає президентів та ВР. То й маємо

Відповісти
  • Александр
27.08.23 05:00

Наталія,
Когда-то было что выбирать? Ниразу не замечал, всегда олигархат своего пропихнёт.
Не то что президента с министрами, депутата своего нельзя с Рады изгнать, не то что посадить пожизненно. Нет закона в Украине что народ это власть.

Відповісти
  • ~
10.08.23 18:37

1. Ми обираємо політиків, а реалізовують політику державні службовці, саме від їх кваліфікації залежить якість готового законодавства. На політиків не розповсюджується трудове законодавство та вимоги закону "Про державну службу". Вони - не бідні люди, отже "ситий голодного не розуміє". Ось де перша втрата відповідальності тих, кого ми обрали та хто на наших плечах заїхав у Раду.
2. З іншого боку, виконавча гілка влади, це теж політики, але не обрані, а призначені обраними. Другий розрив відповідальності.
Як результат, люди знову виживають, а обрані та призначені влаштовують своє життя, скидаючи все надважке на тих же державних службовців.
3. "Добре не там, де у кожного бідного є свій автомобіль, а там, де заможні їздять у громадському транспорті".
Ми до цього, нажаль, ще не доросли як громадянське суспільство.
Рекомендую відео з коментарів "бонус" та "+" за цим посиланням:
https://buhgalter911.com/uk/news/news-1072995.html

Відповісти
  • Яна
11.08.23 14:27

~,навіщо заможним їздити у громадському транспорті? ЦЕ типу, щоб усі були бідні?! а ось держслужбовці - то так, необхідно контроль доходів і витрат.

Відповісти
  • Марина
11.09.23 12:38

Яна,Один вже на велосипеді їздив,в кіно,правда))

Відповісти
  • Наталія
10.08.23 16:27

Наталія, додам, нам всім треба вирости, і перестати вірити в казки. 

Відповісти
  • Так, треба вирости
10.08.23 17:52

Правильно вирости, а не так: https://youtu.be/doUQslpR260

Відповісти
  • +
10.08.23 15:51

щодо штрафів пару речень.
Держава рішення ЄСПЛ ігнорує, посадовці ігнорують власні обов'язки та вироки судів. Всі щось ігнорують.
"Горбатого навіть могила не справить".

Відповісти
  • Лариса
10.08.23 10:27

Було б дуже доречним прийняття цих змін, бо вже не вистачає сил терпіти свавілля податківців!

Відповісти
  • Мария
10.08.23 10:59

держить меня семеро. не вірю, що хтось понесе відповідальність

Відповісти
  • 8
10.08.23 11:36

якщо є кругова порука, треба законодавчо прописати круговий нагляд

Відповісти
  • СержК
10.08.23 12:25

За знищення підприємства та збитки на мільони гривень - штраф 17000?! Дякуємо, дуже дякуємо...

Відповісти
  • Елена
10.08.23 12:52

Ну да, мне ГНИ на вопрос должны ли ФОП 2гр г.Запорожья платить единый налог с 01.08.23?
ГНИ Киева ответило нашей ГНИ Запорожья (а наша их словами передала мне) - А ЧЕМ ЗАПОРОЖЬЕ ОТЛИЧАЕТСЯ ОТ ЛЬВОВА?
Если бы ответ был непосредственно мне от первоисточника - я бы много что могла рассказать чем отличается. Как минимум количеством жертв, и наличием ПВО в во Львове и отсутствием в Запорожье.... (С-300 все равно пво не сбивает, зачем тогда его ставить над городом у нас?)
Если бы просто сказали -ПЛАТИТЕ, было бы не так обидно....

Відповісти
  • Людмила
14.08.23 10:07

Елена, у міністерстві з питань реінтеграції ("творців" Переліку з наказу №309) думка інша. Давала запит про розтулмачення терміну "Вся територія Запорізького району". Сьогодні відзвонились. Вони визнають, що Запоріжжя потрапляє під це визначення. І підприємці не повинні платити єдиний податок. Але, місцева податкова має інше бачення цього Переліку, вигідного їм

Відповісти
  • Наталія
10.08.23 14:10

Елена, впевнена, що це була не ДПС Києва, ДПС України. Проблема не з Києвом, а з Державою 

Відповісти
  • Елена
11.08.23 09:59

Наталія, да горячая... не г.Киев, просто имела ввиду в Киеве сидящих...

Відповісти
  • Наталія
11.08.23 15:23

Елена, повірте мені тут в Києві з ними не легше :)

Відповісти
  • XXXX
10.08.23 13:57

Елена, не хочеться навіть уявляти, як зараз жити в Запоріжжі на навколо, проте і львів*яни не винні, шо ДПС дозволяє собі такі відповіді (я, наприклад, минулого року написала 100500 відповідей на запит, чому у нас 1 кв. 22 був гіршим за 1 кв. 21 попри те, шо склад був під окупацією і лише дивом вцілів: вони вважали і вважють, що це не причина для припинення діяльності). Щодо Льова та і любого іншого населеного пункту на Західній, варто лишень побачити там цвинтарі і питання чи відчувають вони на собі війну - пропадає одразу...

Відповісти
  • Елена
11.08.23 10:13

XXXX, при чем тут кладбища. Их сейчас по всей Украине много. Тут речь в количествах сирен... Да и даже не в них. У нас в 90% случаях вначале взрывы потом сирены. Их даже включить не успевают, куда там говорить о сбитии - Что во Львове так же?
В количестве разрушенных ЖИЛЫХ домов и гражданских объектах...
И все кто здесь - живут и работают на свой страх и риск!
У меня соседка вернулась жить в дом к матери (мой дом, в детстве с ней дружили) - в апреле без сирены прилетело с-300 в ее дом. Прямое попадание. 11лет дочери и мужа нет на этом свете... Мужа сразу, дочь в скорой....Все! Жизнь закончилась! А они по сирене прятались в погреб, дочь сильно боялась. И дочь без папы выезжать оказалась.... - Сравним со Львовом?
И на работах сидим - не факт что домой вернемся. Во Львове так же?
Получается надо закрыть все фирмы все предприятия, чтоб не платить налоги, а нас всех сможет прокормить государство? Фирмы дают нам возможность жить и не сдохнуть с голода, а государство вставляет палки в колеса.
Почитайте ниже я Тамаре написала, что в этом ответе я вижу...

Відповісти
  • Тамара
10.08.23 13:42

Елена, Треба робити по їньому, аргументуючи Постановами . По перше - у Переліку теріторій, на яких ведуться (велися)брйові дії Міністерства з питань реінтеграції немає  м. Львів та його райони.  По друге - 1. Теріторії можливих бойових дій п. 1.3. стоіїть ЗАпорізька область, далі йде Запорізький район, де вказано, що з 01.01.2023 входить ВСЯ теріторія Запорізького району. Хай спчатку відкриють Вікіпедію та вивчать , що Запорізький район — район Запорізької області в Україні, утворений 2020 року. Адміністративний центр — місто ЗАПОРІЖЖЯ.   Тому з 01.01.2023 року ФОП  м. Запоріжжя має право не платити єдиний податок до припинення можливості бойових дій.  

Відповісти
  • Елена
11.08.23 10:04

Тамара, вы не правы. Посмотрите как они написали закон. Они не написало что продолжают не платить согласно списка Минреинтеграции... Они написали - оккупированые и под боевыми, без всяких ссылок на списки
Я думаю, что это конкретная коррупционная схема. Т.е. Запорожье будет платить, но эти деньги будут на каком-то этапе изыматься... "Платить , нельзя освободить" - это для налогоплательщиков Запорожья, а "платить нельзя, освободить" - это для отчетности государством.
Сам Зе даже не будет это знать и разбираться... А вот Гетманцев специально размылил так написание закона. Думаю он в доле.

Відповісти
  • Елена
10.08.23 13:19

Действительно интересно, как это на практике можно будет реализовать. Только чз суд?
Представила как предприятие на прямую выписывает постанову и решение держслужбе))))

Відповісти
  • Тетяна
10.08.23 15:01

Я считаю, что у нас нормальная конституция, и нормальные законы! Но, КТО их выполняет! на каждый закон податковая пишет письма, инструкции и т.п., и ..делает при этом - ЧТО хочет! Я о наказаниях от неё. Например, какое они имеют право снимать затраты, если по их мнению бухгалтер отнесла их не на ТОТ счет! Такого даже при Азарове не было. Был молчаливый договор между властью и народом, мы вас не трогаем, вы нас не трогаете. Достаточно было иметь первичный документ для подтверждения затрат. А теперь...налоговики высчитывают сколько машина по ТТН могла взять продукции, почему за три дня действия  договора  поставщики успели в целях маркетинга (предмет договора) обзвонить 3000 абонентов и т.д. Это что такое??? Вот вам и законы!

Відповісти
  • Угу
10.08.23 16:09

Конституция и Законы нормальные, НО формальные. Живут же по понятиям и договорнякам ("мы вас не трогаем, вы нас не трогаете", "сам живи и другим жить не мешай"). Вот и об'яснение: реальная жизнь не совпадает с формальными правилами, исполнительная служба не может работать в принципе. Айда обратно в лес за дубинами и шкурами. Цивилизованными могут быть только честные и ответственные.
Ушёл...

Відповісти
  • Сомневающийся Sкептиk
10.08.23 21:29

Законы у нас нормальные? Давайте возьмём, к примеру, законы, касающиеся налогового законодательства и трудового законодательства. 
Закон про РРО: нормально прописано определение розрахункової операції? Нет. Про штрафы по РРО за "военное время" — нормально было? Нет. Протупили, сейчас исправили. В трудовом законодательстве отсутствует понятие "основного места работы" (!); в Законе "Про відпустки" очень коряво прописана ст. 19, в ПКУ есть очень много НЕДОопределений. Кроме того, наши законотворцы очень часто любя вносить изменения в законодательство, но где-то, что-то забывают исправить и часто получается, что один пункт статьи может противоречить другому (в том же ПКУ). 
Объединение-разъединение ЕСВ (с ПДФО и ВЗ)? 
Если законодателей привлекали бы за их мягко говоря "ошибки"!? Ладно, на плательщиков им насрать. Но если из-за из туповатых решений страдает бюджет – было бы неплохо, чтоб убытки они покрывали из своего кармана. С тем же ЕСВ. СБУ жалуется, ПФУ тоже. Но ПФУ!!! – те ещё лицемеры. Когда "объединяли" отчётность – они тихонечко молчали, а потом, через год-полтора – стали "вдруг" возмущаться и жаловаться. Что мешало им ПЕРЕД объединением ЕСВ с ПДФО и ВЗ высказаться? Нельзя было просчитать все риски "объединения"?..

Відповісти
  • твою ж дивизию...
10.08.23 22:35

Давайте определимся: Конституция - основной закон или декларация?
Лайк - закон, дизлайк - декларация! На это хотя бы способны?

Відповісти
  • Александр
27.08.23 05:15

твою ж дивизию...,
Писал Конституцию Медведук, как такой вариант, специально для развала Страны.
По-конституции не садят, поэтому не Закон. По ней должны писатся Законы, но принимают законы те что не смотрели Конституцию. Пишут законы чиновники в министерствах сами для себя и своей чиновничьей родни. 

Відповісти
  • Безнадія
11.08.23 11:44

твою ж дивизию..., Юридически Закон, фактически бла-бла-бла.

Відповісти
  • ~
11.08.23 00:04

З точки зору цього * https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/55-12 * основний закон, але з боку законодавства таки декларація для подальшої реалізації. Далі основний закон розгортається в законодавчу базу, яка в свою чергу розгортається в конкретні постанови, положення та інші НПА для конкретних органів та організацій, їх філій та підрозділів. Отже всі ці ДПС, ПФУ, СБУ тощо мали б керуватися готовими постановами уряду, а не вигадувати свої підзаконні акти. Ситуацію ускладнює те, що регіональні підрозділи "мають власну думку". Централізація управління як і децентралізація мають свої переваги та недоліки. Тому і потрібне дотримання норм основного закону всією спільнотою, навіть якщо ці норми декларативні. Інакше розвал і федералізація України неминучі. Вибір за кожним із нас, бажано взважений і розумний, а не ситуативний. Будьмо!

Відповісти
  • Олександр
10.08.23 19:04

У мене склад в Херсоні розграбовано та знаходиться на территорії що постійно під обстрілами. ТПП не бачить в цьому форс-мажеру. Податкова блокує, митники завищують митну вартість. Рішення суду чекаю по одній справі вже четвертий рік - бо черги. Тож уся ця «ініциатива» до п….и. Ті податківці на пенсію підуть, коли суд винесе ухвалу. 

Відповісти
  • Безнадія
11.08.23 11:50

Олександр, Коли сонце зійде - роса очі виїсть.
Тому з Надії стала Безнадією.
Хоча  таки надіюся дожити до перемоги над зовнішніми та внутрішніми ворогами  та верховенства права в Україні. Як вже не зможу працювати, то хоча б деревця та квіти буду висаджувати на понівеченій землі.
А зараз продивилася як черенкувати лаванду та гортензію. Наче просто, спробую. 

Відповісти
  • яя
14.08.23 12:24

Безнадія, надейся и жди вся жизнь впереди

Відповісти
  • Ольга
21.09.23 10:13

Потрібно щоб окрім самого штрафу, був дієвий механізм застосування цих штрафів. Бо, наче ж прописали в ПКУ, що штраф залежить від наявності вини платника податків, але ніхто навіть не намагається розібратись, одразу пишуть в акті:діяв умисно.
По-друге, потрібно позбавити податкову права трактувати законодавство. Є законодавці, Мінфін хай трактують. До КЗОТ, Кодекса кримінального і т.п. написані коменьтрі для практичного застосування, і тут так повинно бути.
 І НЕ МІНЯТИ безкінечно-один раз написали і хоча б років на 10.

Відповісти
  • Ольга
21.09.23 10:17

І ще, я б додала таке.Наклали штраф і , якщо підприємство його оскаржило-штрафи на тих, кто накладав, а якщо оскаржило в суді, не тільки штраф, а ще й судові витрати на користь підприємства-з тих, хто підписував акт. Може пропаде бажання в податкової судитись безкінечно.
 

Відповісти