Сайт для бухгалтерів №1 в Україні
Чат 911

Отримуйте
новини поштою!


02.09.25
11175 17 Друкувати

Закон про квартальний об'єднаний звіт для ФОП та незалежників офіційно опубліковано

Зміни для ФОПів і продавців підакцизних товарів з 2026 року

Законом України № 4536-ІХ (законопроєкт № 13157 від 07.04.2025) внесено суттєві зміни до ПКУ: щоквартальна звітність для ФОП, мінімальна зарплата для торговців підакцизними товарами.

2 вересня 2025 року Президент України підписав цей Закон. Очікуємо офіційного опублікування цього документу. Звернемо увагу на важливі нововведення Закону № 4536-ІХ.  Закон офіційно опублікувано у виданні «Голос України»  3 вересня 2025 року.

Увага! Більшість положень Закону (наприклад, зміни у ПДВ, місцевих податках, ТЦУ чи вимоги для отримання ліцензій на роздрібну торгівлю алкоголем/тютюном) набирають чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування, тобто з 1 жовтня 2025 року. 

Щоквартальна звітність для ФОПів з 2026 року

  • З 1 січня 2026 року Податковий розрахунок про доходи, виплачені фізособам, ФОПи подаватимуть щоквартально з розбивкою по місяцях звітного кварталу.
  • Строк подання — до 40 календарних днів після завершення кварталу.
  • Подавати потрібно лише у разі нарахування доходів (зарплата, оренда тощо). Якщо нарахувань не було — звіт не подається.
  • Форма розрахунку буде оновлена Мінфіном, очікується її затвердження до кінця 2025 року.

 Квартальна звітність з ЄСВ для ФОП, ЄСВ за себе

 Квартальний Об’єднаний звіт для ФОПів і не тільки. Верховна Рада прийняла закон

Пільга зі сплати ЄСВ для самозайнятих — без вимоги основного місця роботи

Раніше звільнення від сплати ЄСВ для ФОПів і самозайнятих діяло лише за наявності основного місця роботи.

З набранням чинності Закону № 4536 пільга діятиме, якщо будь-який роботодавець (за основним місцем роботи чи за сумісництвом) сплатив за особу ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску — 1760 грн/місяць (2025 рік).

Якщо сплачено менше — підприємець повинен самостійно сплатити повний мінімальний внесок, а не доплачувати різницю.

Нові вимоги до середньої зарплати для продавців підакцизних товарів

З 2026 року ліцензіати з роздрібної торгівлі алкоголем, тютюном, пальним тощо повинні забезпечити:

Умови розташування торгових точок Мінімальна середня зарплата працівників
Звичайні умови 2 МЗП = 16 000 грн
Магазини до 500 м² у віддалених населених пунктах (поза обласними центрами, далі 50 км) 1,5 МЗП = 12 000 грн
  • До розрахунку входять: зарплата, оплата перших 5 днів лікарняних, допомога з тимчасової непрацездатності (ПФУ).
  • Якщо вимога не виконується протягом 3 місяців поспіль — анулювання ліцензії.

Мінімальний дохід для ФОПів без найманих працівників у сфері підакцизних товарів

Умови торгівлі Мінімальний щомісячний дохід
Звичайні умови 2 МЗП = 16 000 грн
Торгові точки до 500 м² у віддалених населених пунктах 1,5 МЗП = 12 000 грн
  • Порушення вимоги протягом трьох місяців — підстава для припинення ліцензії.

Висновки

  • З 2026 року ФОПи матимуть спрощений (щоквартальний) порядок звітності, але суб’єкти торгівлі підакцизними товарами отримають нові обов’язки щодо середньої зарплати та мінімального доходу.
  • Зміни з ЄСВ знімуть вимогу щодо наявності основного місця роботи, що зручно для сумісників.
За матеріалами Factor.Academy
Коментарі
  • Артур
13.08.25 13:13

як ще донести нашим законотворцям, що може уже і 1 млн. грн. для обов'язкової реєстрації платником ПДВ 10 років як неактуально, для ФОП так однозначно, збільшіть цю межу, так ФОПи і без ваших фантазій запрацюють з полегшенням, невже цього НІХТО не бачить і не розуміє?

Відповісти
  • Тетяна
02.09.25 13:00

Артур, була якось на зустрічі з депутатами комітету при ВР - "кричали" про цей поріг у 1 млн. для ПДВ. Порівнювали покупну спроможність 1 млн. десятирічної давнини та сьогодення. Депутати кивали гривами, писали у записнички.... Врешті, хтось таки докричався (мабуть задіяв "лексику") - відповідь була такою: "ПДВ самий швидкий податок для наповнення бюджету. Тому, ніхто збільшувати 1 млн. не буде. Ставайте платниками ПДВ та платіть податки." Ось так. Ця зустріч була більше року тому. Маємо те що маємо.  

Відповісти
  • Елена
15.08.25 00:37

Артур, так это правило только для юрлиц на упрощенке. При чем тут фоп?

Відповісти
  • Александр
02.09.25 15:49

Елена,
Это не правило. Закон про ПДВ всех касается. 1 млн оборота, не дохода за год, не календарный а текуший за последние 12 месяцев. Каждый месяц контролировать нужно.

Відповісти
  • Олена
03.09.25 10:31

Александр, ну взагалі то закону про ПДВ вже давно немає, а вимога щодо реєстрації платником ПДВ з 1 млн грн залишилася в ПКУ стаття 181.1

Відповісти
  • Светлана
02.09.25 12:53

Елена.Ну взагалі то. ФОП на загальні системі  набирає 1 мільйон і йде на ПДВ. А ФОП і ПДВ це не для малих сільських 
маштабів.Тому питання збільшення   порогу  ! млн є дуже актуальним.

Відповісти
  • Светлана
02.09.25 12:57

Раніще у роз"ясненнях пунк збільшення зарплати   мав бути з першого числа місяця слідуючого за підписанням ( тобто в даному випадку з 01.10.2025р). А в статті пишуть  з 2026р.Як  вірно ????

Відповісти
  • Олена
02.09.25 13:14

Светлана,  в законі таке - розділ XIII "Перехідні положення" доповнити пунктом 33 такого змісту: "33. Для цілей цього Закону розрахунок розміру середньої щомісячної заробітної плати та розміру загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання здійснюється за період починаючи з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення" та з метою удосконалення окремих положень податкового законодавства".

Відповісти
  • Олена
02.09.25 13:21

хоча в тексті закону, що підписав Стефанчук, є пункти 11, 12, 13 ,14 розділу І цього закону, які набирають чинності з 08 серпня 2025 року! 😧

Відповісти
  • Наталія
03.09.25 08:27

Так з якого місяця  збільшувати зарплату ??? З вересня, жовтня чи січня 2026 року ??? 

Відповісти
  • Олена
03.09.25 13:53

Наталія, ну якщо закон в цій частині вступає в силу з 01 жовтня 2025 року, то логічно що з жовтня 2025 будуть діяти такі вимоги. Але, послухала Тимура Алієва, і він каже що вже треба було підвищувати зарплату за 3 місяці до набрання чинності закону... 

Відповісти
  • Кирпулька
03.09.25 15:30

Олена, Конституція України "Стаття 58. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи."   

Відповісти
  • Олена
05.09.25 14:24

Кирпулька, це все добре Конституція, але приклад - Вам треба оформляти ліцензію у жовтні 2025 . Питання: середню зарплату за які три місяці податкова вам буде рахувати для видачі вам ліценції? Чи не за липень-вересень 2025 року? А?

Відповісти
  • Галина
03.09.25 10:51

Чи стосується підвищення зарплати ФОПів-єдиноподатників, які торгують пивом?

Відповісти
  • Наталія
03.09.25 13:20

Галина, " для торговців підакцизними товарами" , а пиво теж підакцизний товар.

Відповісти
  • Мария
03.09.25 14:46

я так розумію, треба платити зп мінімум 16000 грн?

Відповісти