Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


19.02.13
8198 19 Друкувати

Может ли физлицо-предприниматель иметь обособленные подразделения

   Відтворення матеріалу у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу газети «Інтерактивна бухгалтерія».
   
   
Чи може фізособа-підприємець мати відокремлені підрозділи
   та куди він має сплачувати ПДФО

   
   Фізособа-підприємець займається роздрібною торгівлею та має декілька магазинів у різних містах. Чи можуть магазини такого підприємця вважатися відокремленими підрозділами та чи сплачувати ПДФО за їх місцезнаходженням?
   
   Це питання буде цікаве як фізособам-підприємцям, які знаходяться на загальній системі оподаткування (пп.пп. 162.1.1, 177.1, 177.7 Податкового кодексу України (далі — ПКУ)), так і фізособам-єдинникам, які сплачують ПДФО, у т.ч і за найманих працівників, оскільки вони є податковими агентами для них (пп.пп. 14.1.180, 162.1.3 ПКУ).
   
   Проте, перш за все, з’ясуємо, хто може мати ві¬докремлені підрозділи. Для цього звернемося до норм ч. 6 ст. 55 Господарського кодексу України (далі  — ГКУ), за якою право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юрособи можуть тільки господарські організації, що зазначені в п. 1 ч. 2 ст. 55 ГКУ, а саме:
   
   • юрособи, створені відповідно до Цивільного кодексу України;
   
   • державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до ГКУ;
   
   • інші юрособи, які здійснюють господарську діяльність і зареєстровані в установленому законом порядку.
   
   Як бачимо, згадки про фізосіб-підприємців тут нема. А тому вважати магазини (чи інші місця провадження господарської діяльності) фізосіб-підприємців філіями чи іншими відокремленими підрозділами недоречно.
   
   Оскільки фізособа-підприємець не може мати відокремлених підрозділів, то незалежно від того, чи веде така фізособа діяльність в інших районах міста або взагалі в інших містах України, така фізособа-підприємець має сплачувати податки й платежі, а також звітувати до ДПІ за місцем своєї податкової адреси (п.п. 177.5, 295.4 ПКУ).
   
   Завважте
   
   Державна реєстрація фізосіб-підприємців проводиться державним реєстратором виключно за місцем проживання такої фізособи-підприємця (ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV).
   
   Зверніть увагу!
   
   Фізособа визначає свою податкову адресу за місцем свого проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в органі ДПС. Водночас ПКУ обумовлено, що платники податків — фізособи можуть мати одночасно не більше однієї податкової адреси (п. 45.1 ПКУ).

   
   Таким чином, фізособа-підприємець за звітний податковий період має сплачувати та звітувати до ДПІ за місцем свого проживання, не зважаючи на ведення діяльності в інших районах міста або інших містах України.
   
   Також сплата ПДФО за місцем проживання фіз¬особи-підприємця не залежить від того, чи сплачує ПДФО він за себе, чи за найманих працівників. Оскільки, виконуючи функції податкового агента, він зобов’язаний нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО (пп. 14.1.180 ПКУ).
   
   Катерина ЧЕРНОВСЬКА,
   
   бухгалтер-експерт
   газети «Інтерактивна бухгалтерія»
Рубрика:

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Лена, ЗП
20.02.13 01:08

что-то последний абзац я не поняла: если у ФОПа наемные работники работают в др.административной единице, то НДФЛ он платит по месту регистрации????? а зачем тогда придумали 20-ОПП??? зачем тогда нужно становится на "вторичный" учет в другую налоговую по месту этой др. административной единицы, подавать туда копии отчетов 1-ДФ по наемникам??? или я что-то путаю?

Відповісти
  • Лена
20.02.13 01:36

По-моему, написано несколько неверно. У меня ФОП на едином налоге, плачу ПДФО в два города, здаю 1-ДФ общий- по месту проживания и копию по тем людям, которые живут в другом городе- в тот город.

Відповісти
  • Дмитро
20.02.13 02:24

Та се вірно. Я єдинник маю декілька магазинів продуктових в ближніх містах. а зареєстрований у Львові... так і є.. за всіх своїх працівників подаю 1 ДФ і сплачую ПДФО за місцем своєї под адреси... тобто у Львові..

Відповісти
  • Лена, ЗП
20.02.13 02:26

Ну слава Богу, а то я уже засомневалась :) Мне моя налоговая объяснила, что если у ФОПа наемные работники работают в др.административной единице, то НДФЛ он платит по месту регистрации и копии отчета 1-дф туда подает. Так что статья немного неправдивая относительно уплаты налогов и подачи отчетов. обособленных подразделений действительно нет, но работать этот ФОП может где угодно, киоски могут хоть по всему городу стоять - впишет их в Свидетельство

Відповісти
  • Дмитро
20.02.13 02:28

Лена, а як у вас можуть приймати форму? та ще й копію??? я ніде таке не знаходив. Підскажіть.

Відповісти
  • Дмитро
20.02.13 03:10

Лена, ЗП, виходить якась плутанина. Адже мені в податковій сказали зовсім інше. Чи це проблеми на місцях вже?

Відповісти
  • Ника
20.02.13 03:25

Статья мне как "Бальзам на душу" У меня два ФОПа на ЕН. И место осуществления деятельности в другом городе.Я взялась вести их когда они уже сдавали 1ДФ и платили НДФЛ за наёмных в свою НИ( по месту основной регистрации). Я консультировалась в Балансе по этому поводу и мне говорили, что нужно платить НДФЛ и сдавать 1-ДФ по НЕ основному месту регистрации. В прошлом году началась эпопея с подачей Декларации по воде. (Договор есть с водоканалом тоже не в своём городе).В своей НИ инспектор категорически настояла на сдаче им этой Деки и платить им сбор за водоиспользование. Хорошо, что со второго полугодия отменили. Но до конца года сдавала Деку о воде. А на 2013 год отнесла письмо (в свою НИ) Хотела незаметно перескочить с НДФЛ и 1-ДФ с начала года в НИ по месту ведения деятельности. Специально по этому раньше не сдавала 2-ОПП в другую НИ.Но в начале года опять заплатила НДФЛ за первую половину января в своём городе и опять не перескочила. Вобщем на распутье. Теперь хоть будут аргументы в пользу того, что правильно подаём 1-ДФ и платим НДФЛ. Да. и ст 168. п.4. 5 пп "а" НК, говорит дословно: "у разі, коли така фізична особа є податковим агентом,- за місцем реєстрації в органах державної податкової служби". Никаких копий никуда не подаю.

Відповісти
  • Лена, ЗП
20.02.13 03:44

Для Дмитрия есть инструкция, относительно того, как налогоплательщака берут на учет в органах ГНИ (Наказ №1588 від 09.12.11 Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів зі змінами від 12.12.12 р.), вот там и говориться, что если хоз.деятельность осуществляется в другой территориальной единице, то этот плательщик должен стать на учет по неосновному месту, подать копии своих уставных документов. кроме того, ЧП-ник подает 20-ОПП, .... VII. Порядок взяття на облік за неосновним місцем обліку платників податків 7.1. Якщо відповідно до законодавства в платника податків, окрім обов'язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов'язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному органі державної податкової служби. 7.2. Для взяття на облік за неосновним місцем обліку платник податків зобов'язаний протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню чи пов'язані з оподаткуванням, подати до відповідного органу державної податкової служби реєстраційну заяву за ф. N 1-ОПП або ф. N 5-ОПП ( ДЛЯ ФОПов!!!) з позначкою "облік за неосновним місцем обліку". Дані заяви про взяття на облік за неосновним місцем обліку вносяться до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб. ... VIII. Порядок обліку об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням 8.1. Платник податків зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, органи державної податкової служби за місцезнаходженням таких об'єктів (за основним та неосновним місцем обліку) у порядку, встановленому цим розділом. 8.2. Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - об'єкти оподаткування), є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України с помощью 20-ОПП

Відповісти
  • Екатерина Черновская, "Интерактивная бухгалтерия"
20.02.13 03:56

Согласно п. 2.3 Порядка заполнения и подачи формы 1 ДФ, налоговый расчет подается в орган ГНС по налоговому адресу физлица - налогового агента. Законодательством не предусмотрено другого порядка подачи формы 1 ДФ, а соответственно и копий декларации. Также, поскольку ФОП является налоговым агентом своих работников, то начислять и уплачивать НДФЛ он должен по месту регистрации в органах ДПС. А такое же мнение НАЛОГОВИКОВ и прослеживается в подкатегории 180.01 ЕБНЗ в вопросе «До якого бюджету необхідно ФОП на загальній системі оподаткування перераховувати ПДФО, виплачених найманим працівникам, якщо вона має кілька підрозділів?»

Відповісти
  • Ника
20.02.13 04:04

Спасибо Екатерине Черновской. От меня лично, большое, пребольшое. Просто "камень с души".

Відповісти
  • Лепесток
20.02.13 04:11

Лена, ЗП, Вы же сами себе ответили: "7.2. Для взяття на облік за неосновним місцем обліку платник податків зобов'язаний протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу", а т.к. фізособа-підприємець не може мати відокремлених підрозділів, то незалежно від того, чи веде така фізособа діяльність в інших районах міста або взагалі в інших містах України, така фізособа-підприємець має сплачувати податки й платежі, а також звітувати до ДПІ за місцем своєї податкової адреси. А то , о чем Вы написали, касается всех ЮРИКОВ, а не ФИЗИКОВ.

Відповісти
  • Невідомий
21.02.13 02:41

А підкажіть будь-даска, я ФОП на єдиній системі, зареєстрований платником ПДВ, має декілька точок продажу в різних районах. Чи можу я делегувати право виписки податкових накладних своїм магазинам?

Відповісти
  • Бухгалтер
21.02.13 02:50

Для Невідомого. откройте Порядок 1379 "Якщо не зареєстровані платниками податку на додану вартість філії та інші структурні підрозділи платника податку самостійно здійснюють постачання товарів/послуг та проводять розрахунки з постачальниками/споживачами, то зареєстрований платник податку, до складу якого входять такі структурні підрозділи, може делегувати філії або структурному підрозділу право виписки податкових накладних. Для цього платник податку повинен кожній філії та структурному підрозділу присвоїти окремий числовий номер, про що має письмово повідомити орган державної податкової служби за місцем його реєстрації як платника податку на додану вартість" А структурных подразделений не может быть у ФОПа... в статье же написано!!!... так зачем вопросы такие задавать? если на НДФЛ распространяется положение кодекса... а на НДС что - нет??? :):):)

Відповісти
  • ЛУ
21.02.13 03:29

Бухгалтеру: Не нужно так категорично умничать, а вопросы задавать нужно, и такие, и всякие, у каждого бухгалтера свои проблемы.На то и сайт, чтобы искать помощи и помогать другим. По сути: не на все платежи и налоги распространяется уплата ФОПами по месту жительства- торговый патент, например, уплачивается по месту нахождения магазина,хоть и в другом городе, лицензии на водку-табак- тоже.И администрируются этими иногородними налоговыми. Аренда земли тоже по месту нахождения земли сдается дека и платится налог. Хоть и ФОП.

Відповісти
  • Марина
21.02.13 05:18

Я, что-то не поняла, а какой ПДФО надо платить ФЛП-единщику (без наемных работников) если он платит единый налог?

Відповісти
  • Екатерина Черновская, "Интерактивная бухгалтерия"
21.02.13 06:56

Для Марины. Если у ФОП-единщика есть наемные работники, он становиться их налоговым агентом и должен начислять и уплачивать НДФЛ (162.1.3 НКУ). :)

Відповісти
  • ник
21.02.13 06:59

ух ты... класс.... наконец-то то я разобралась со всем. спасибо.

Відповісти
  • Бух ЗП
22.02.13 02:43

Очень часто не понимают что такое, "отдельное структурное подразделение". Это подразделение которое самостоятельно ведет учет и отчетность своей проводимой деятельности и при всеи при этом ОБЯЗАТЕЛЬНО проходит госрегистрацию БЕЗ СОЗДАНИЯ ЮРЛИЦА. А регистрироваться в других ГНИ надо по определенным видам деятельности, на которые выдаются разрешительные докумнты, тогда по тем видам и отчитываться надо.

Відповісти