Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


28.02.13
14308 28 Друкувати

На основании каких документов проводится списание фактически израсходованных горюче-смазочных материалов для транспортных средств на предприятии?

   На підставі яких документів проводиться списання фактично витрачених пально-мастильних матеріалів для транспортних засобів на підприємстві?
   
   Відповідно до п. 138.2 ПКУ витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II ПКУ. Зокрема, п. 44.1 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податку зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
   
   Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факт здійснення господарської операції. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо – безпосередньо після її закінчення.
   
   Відповідно до ч. 2 ст. 9 цього ж Закону первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції та правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
   
   Пункт 1 наказу Мінтрансу та Мінстату від 29.12.95 р. № 488/346 «Про затвердження типових форм первинного обліку роботи вантажного автомобіля» визначає подорожні листи як типові форми первинного обліку роботи вантажного автомобіля. Пункт 2 цього наказу закріплює обов'язкове застосування подорожніх листів всіма суб'єктами господарської діяльності, незалежно від форм власності.
   
   Пункт 2 наказу Держкомстату від 17.02.98 р. № 74 «Про затвердження типової форми первинного обліку роботи службового легкового автомобіля та Інструкції про порядок її застосування» встановлює обов'язкове застосування подорожнього листа всіма суб'єктами підприємницької діяльності, установами і організаціями незалежно від відомчого підпорядкування та форми власності, які експлуатують службові легкові автомобілі або для яких за їх замовленням здійснюється транспортне обслуговування службовими легковими автомобілями
   
   Пункт 1.1 Інструкції № 74 встановлює, що застосування подорожнього листа здійснюється для обліку транспортної роботи службових легкових автомобілів.
   
   Відповідно до п. 1.3, 2.1 Інструкції № 74 подорожній лист є для перевізника підставою для обліку транспортної роботи та списання витраченого пального на загальний пробіг службових легкових автомобілів, а також для взаєморозрахунків між перевізником і замовником за надання транспортних послуг та застосування будь-яких інших форм подорожніх листів для обліку роботи службових легкових автомобілів не допускається.
   
   Відповідно до п. 2.1 Інструкції № 74 перевізники, які експлуатують службові легкові автомобілі – власні або орендовані (без водія), зобов'язані при випуску автомобіля з гаража видати водієві подорожній лист. Застосування будь-яких інших форм подорожніх листів для обліку роботи службових легкових автомобілів не допускається.
   
   Таким чином, списання фактично витрачених пально-мастильних матеріалів для транспортних засобів повинно проводитися на підставі первинних документів – подорожніх листів встановленої законодавством форми.
   
   Марина Костенко
   юрист АФ «Є.С.Аудит»
   
   Дата підготовки 22.02.2013
За матеріалами ЛИГА:ЗАКОН
Рубрика:

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • 9991
28.02.13 22:43

а трактор - это трансопртное средство?

Відповісти
  • Людмила
28.02.13 23:00

Але ж подорожні листи давно відмінені!!!!!!!!

Відповісти
  • Дмитро
28.02.13 23:03

Це все зрозуміло. Але якщо підходити до питання як тупоголові податківці то треба читати інструкцію дослівно то мова іде про "перевізників", а не про водіїв які їздять на службових автомобілях та возять співробітників по справах :)

Відповісти
  • Аля
28.02.13 23:09

Подорожні листи вилучені лише з переліку обов'язкових документів, що мають бути в наявності у водія. А на сьогоднішній день подорожній лист і є лише одним первинним документом що підтвержує роботу автомобіля. Без його наявності як списувати ПММ, визначати і підтверджувати пробіг, як потім списувати АКБ, шини? Чи я не права?

Відповісти
  • Юлия
01.03.13 01:00

Для Дмитра Не получится так, в инструкции дали свое уникальное определение "перевозчика": Виконання положень Інструкції обов'язкове для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від відомчого підпорядкування та форми власності (надалі - "підприємство"): - які надають службові легкові автомобілі для транспортного обслуговування юридичних осіб на комерційній основі або використовують їх у службових поїздках за власними потребами (надалі - "перевізники");

Відповісти
  • Аноним
01.03.13 02:25

повністю згодна з Аля всі витрати повинні бути підтверджені первинними документами. яка підстава відносити на витрати підприємства ПММ - лише по чекам? звісно що їх можна назбирати хоч на тисячі. але ж треба довести, що ПММ були використані у господарській діяльності підприємства. саме тому обов*язково необхідно складати подорожні листи, якими засвідчуєте своє право відносити ПММ до витрат.

Відповісти
  • бухЬгалтер
01.03.13 03:04

Подорожні листи вилучені лише з переліку обов'язкових документів - вилучени в правилах дорожнього руху.Єто никак не касается первичніх документов учета ТМЦ.Ведите себе дальше их ,как и раньше.

Відповісти
  • бубух
01.03.13 03:10

пани Аудитор забыла сказать, что ГСМ списывается Актом списания комиссией, конечно же на основании данных путевых листов. НО!!! только на основании Акта списания вы можете взять топливо на расходы предприятия, а не тупо по путевым листам. Тем более, что часть топлива могла быть использована на доставку товара от поставщика, а часть на доставку покупателю. Вот вам уже разные счета учета по расходам предприятия.

Відповісти
  • *
01.03.13 04:24

бубух а вы не загнули с актом списания комиссией? И кого вы туда ставите, кто его подписывает? Потратил топливо водитель, кто еще может участвовать в акте списания и брать на себя ответственность за списание топлива? В Путевом листе более чем достаточно информации для правильного учета топлива, вы наверное просто имеете вв виду акты списания в программе? там ведь нет путевых листов для списания, с 20-ки можно списать только актом, ну распечатывать его не обязательно, путевочки достаточно для всех. Так что именно тупо по путевым листам без каких-либо дополнительных бумажек.

Відповісти
  • Елена
01.03.13 04:50

Начала вести путевые, потом выяснила, что без подписи врача на выезде и въезде, путевые в налоговые затраты не включаются. Предприятие маленькое, еще и врача содержать - это уже чересчур. Плюнула на путевые и на затраты. А все-таки, неужели у всех на путевых есть отметка врача?

Відповісти
  • Крымчанка
01.03.13 05:16

Можно заключить договор с АТП у которого есть и врач и механик! Они и ставят отметки в путевых! Ведут журналы по тех безопасности и прочее!

Відповісти
  • Свет
01.03.13 05:16

Елена, в каждом населенном пункте есть автотранспортные организации с которой Вы можете заключить договор на услуги (ориентировочно это стоит 150-200 грн. в месяц) оплачиваете по безналичному расчету и их врач штампует Вам путевки. Если это будет для Вас выгодно.

Відповісти
  • Людмила
01.03.13 05:41

На підприємстві директор може видати наказ- і встановити відповідний бланк , де буде прописана та інформація , яка необхідна даному під-ву(поч. кінц. показники спідометра, назву рейсу,залишок палива , загальний пробік, к-сть заправок- все. що Вам подобається), але там обовязково має бути підпис медика та механіка - це буде первинний бланк даного підприємства на основі якого буде списуватись паливо . (Хоча податківці вважають, що подорожній лист- оптимальний варіант). Правильно зауважив бубух: НА ПІДПРИЄМСТВІ ПАЛИВО СПИСУЄТЬСЯ АКТОМ. Комісію створює директор на поч року(Це може бути та сама комісія, що призначена проводити н-д. інвентаризацію каси- можна прописати, що в її обовязки також входить списання паливоа на основі первинних документів - у нашому випадку наш"затверджений "директором бланк).

Відповісти
  • *
01.03.13 06:14

Девочки, что-то не пойму - зачем акт? Акт списания - первичный документ, это же не регистр бух.учета, чтоб его составлять на основании путевок. Что-то не сростается первичка на основании первички... Видела, чтоб составляли ведомости (справки и даже акты) куда вписывали движение топлива за каждый день, № путевки, километраж, движение топлива и расходы по норме или нет, но это бух ведет для себя, это регистр с первички, но не основание для списания. А чем регалментируется списание топлива именно актом списания? Где это прописано?

Відповісти
  • Інна
01.03.13 06:27

Якщо, автомобіль не орендується в господарстві,але бензин використовує з підприємства, на основі якого документу не обхідно списувати пальне в такому випадку?

Відповісти
  • *
01.03.13 06:33

Инна, как это "использует из предприятия", каким это способом? Куда бензин-то используется?

Відповісти
  • мурка
01.03.13 07:29

Вроде слышала,что подпись врача на путевых нужна только для грузовых перевозок, а если арендован авто у директора для собственных.нужд(съездить туда-сюда) и сам же за рулем,то тоже нужен штамп от врача?Бред какой-то.В штате всего 4 чел. вместе с бух-ом.Каждый день к врачу бегать.Наверное это только для транспортных предприятий.

Відповісти
  • Хочу на баррикады
01.03.13 11:00

и еще существуют нормы списания топлива

Відповісти
  • Стешка
01.03.13 22:15

Обязательно на предприятии д.б. приказ о нормах списания. И в конце месяца на основании путевых листов и приказа списывается топливо (по норме) для занесения на затраты (налоговый учет). А по путевым листам можно высчитать пережег и экономию топлива в бух учете.

Відповісти
  • Елена
02.03.13 00:43

А еще такая ситуация. Сотрудники едут в командировку на 5 дней. Путевой выписывается на 5 дней? Или должно быть 5 путевых? Пункт назначения на другой стороне карты Украины, о возврате домой в пределах суток не может быть и речи. И как отметка врача при выезде домой?

Відповісти
  • Елена
02.03.13 13:37

В путевых заполняю все возможные строки и ячейки. А в акте прописываю счета затрат . Акт подписываеться комиссией о руководством/ чего нет в путевых/, так что бухгалтер защищен.

Відповісти
  • Стешка
03.03.13 08:37

У нас написан приказ - в связи со спецификой работы водители сдают путевой лист в конце недели.

Відповісти
  • бубух
03.03.13 23:27

Для * еще раз Списание бензина по итогу месяца -только АКТОМ!!!!!!! На семинарах Бондарева не раз делала акцент на этой ловушке. Особенно если идет распределение расходов топлива на сч.289 ТЗР и на сч.803. Списание ТЗР на затраты тоже не из головы, а только на бумажке!!!! Бухгалтерской справкой, например, с подписью бухгалтера. Просто так ничего не берется на расходы!!! А путевой лист -это аналитика, расшифровка - откуда же взялось итого-всего литров по топливу!!!!

Відповісти
  • Стешка
04.03.13 02:26

бухбух, может Бондарева давала формы актов на списание ГСМ? Поделитесь, плиззз

Відповісти
  • Аноним
04.03.13 04:32

Поделитесь плиз актом на списание ГСМ.

Відповісти
  • Інна
04.03.13 04:51

Використовує талони для заправки власного автомобіля

Відповісти
  • бухххх
05.03.13 03:06

Ничего себе аналитика ... в путевом какраз-то у Вас все и прописывается - количество выданного топлива и количество (по факту) использованного на основании пробега ... В конце месяца делаю ведомость (общую) по списанию топлива (основанием для которой и являются путевые листы) по всем машинам - аудиторы проверяли - претензий не было ...

Відповісти
  • мурка
18.03.13 11:28

Подтвердите,пожалуйста,уже можно списывать на расходы 100% горючего для служебного арендованного авто?И за аренду авто тоже 100% на затраты?

Відповісти