Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


20.08.13
3713 42 Друкувати

Как будут штрафовать нарушителей законодательства о занятости населения

Відтворення матеріалу у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу газети «Інтерактивна бухгалтерія».

 

Як штрафуватимуть порушників законодавства про зайнятість населення

 

(коментар до постанови КМУ «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення» від 17.07.2013 р. № 509, далі — Порядок № 509)

Коментований Порядок № 509 є черговим нормативним документом, прийнятим на виконання Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI (далі — Закон про зайнятість), який запрацював із 01.01.2013 р. Цього разу — на виконання ст. 53 «Відповідальність за порушення законодавства про зайнятість населення» Закону про зайнятість.

Порядок № 509 визначає механізм накладення на суб’єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення. Він набрав чинності 10.08.2013 р. (опубліковано в «Урядовому кур’єрі» за 10.08.2013 р. № 144).

Отже, ч.ч. 2–7 ст. 53 Закону про зайнятість передбачено накладення штрафів у таких розмірах (див.таблицю):

Таблиця

№ з/п

Порушення

Розмір штрафу

Підстава

1

Невиконання роботодавцем протягом року квоти для працевлаштування громадян, зазначених у ч. 1 ст. 14 Закону про зайнятість(категорії громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню)

двократний розмір МЗП1, встановленої на момент виявлення порушення за кожну необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти

ч. 2 ст. 53Закону про зайнятість

2

Провадження суб’єктом господарювання діяльності з посередництва в працевлаштуванні за кордоном без отримання відповідної ліцензії або наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця без отримання відповідного дозволу

двадцятикратний розмір МЗП, установленої на момент виявлення порушення

ч. 3 ст. 53Закону про зайнятість

3

Неподання або порушення порядку подання суб’єктом господарювання — посередником у працевлаштуванні відомостей про працевлаштованих ним осіб

двократний розмір МЗП, установленої на момент виявлення порушення

ч. 4 ст. 53Закону про зайнятість

4

Застосування роботодавцем праці іноземців чи осіб без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця:

·         на умовах трудового або іншого договору без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства;

·         на інших умовах, ніж ті, що передбачені зазначеним дозволом або іншим роботодавцем

·         двадцятикратний розмір МЗП, установленої на момент виявлення порушення за кожну особу;

·         десятикратний розмір МЗП, установленої на момент виявлення порушення за кожну особу

ч. 5 ст. 53Закону про зайнятість

5

Неподання або порушення порядку подання роботодавцем даних, про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання за два місяці до такого вивільнення

чотирикратний розмір МЗП, установленої на момент виявлення порушення

ч. 6 ст. 53Закону про зайнятість

6

Отримання від громадян, яким надано послуги з посередництва в працевлаштуванні в Україні, гонорарів, комісійних та інших винагород

десятикратний розмір МЗП, установленої на момент виявлення порушення

ч. 7 ст. 53Закону про зайнятість

Отже, хто та яким чином накладатиме означені штрафи?

Хто накладатиме штрафи

Штрафувати за порушення норм законодавства про зайнятість населення мають право Голова Держпраці, його заступники, начальники управлінь і відділів Держпраці та їх заступники (з питань, що належать до їх компетенції), начальники територіальних органів Держпраці та їхні заступники (далі — уповноважені особи Держпраці). Ці питання належать саме до їх компетенції.

Порядок накладення штрафів

Якщо під час перевірки виявлено ознаки порушення законодавства про зайнятість населення, уповноважена особа Держпраці складає акт. На його підставі не пізніше ніж через 10 днів із дня його складення приймається рішення про розгляд справи про накладення штрафу.

Після прийняття такого рішення справа має бути розглянута протягом 15 днів. Цей строк може бути подовжено за обґрунтованого клопотання суб’єкта господарювання, але не більше ніж на 10 днів. На жаль, законодавець наразі не визначає, якими саме аргументами має бути підтверджена «обґрунтованість» продовження строків. Але відомо, що право на продовження строку розгляду справи має виключно Голова Держпраці чи його заступники.

Зверніть увагу!

Держпраці (його територіальні органи) мають повідомити суб’єктів господарювання та роботодавців про призначення дати розгляду справи письмово не пізніше ніж за 5 днів до дати розгляду.

Повідомлення може бути здійснене шляхом надсилання рекомендованим листом, телеграмою, телефаксом, телефонограмою чи шляхом вручення представникам підприємства, про що на копії повідомлення, яка залишається в Держ­праці, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.

Важливо!

Справа має розглядатися за участі представника суб’єкта господарювання чи роботодавця, щодо якого її порушено. Проте, якщо представник підприємства був належним чином поінформований про дату розгляду справи та не з’явився й не надав обґрунтованого клопотання про перенесення дати розгляду  справа може розглядатися за його відсутності.

За результатами розгляду справи на підставі акта вповноважена особа Держпраці приймає рішення по справі у формі постанови про накладення штрафу. Постанова складається в 2-х примірниках за встановленою Мінсоцполітики формою, із яких:

·         один залишається в Держпраці;

·         другий надсилається протягом 3 днів суб’єкту господарювання або роботодавцю, щодо якого прийнято постанову (видається його представникові з відповідною позначкою, засвідченою підписом такого представника).

У разі надсилання примірника постанови поштою в матеріалах справи робиться відповідна позначка.

Порядок сплати штрафів

На сплату штрафу підприємство-порушник має місяць із дня прийняття постанови про його накладення. Про сплату штрафу суб’єкт господарювання або роботодавець має повідомити Держпраці. Та поки форми такого повідомлення не визначено, для підтвердження факту сплати штрафу підприємству доцільно надати вповноваженій особі Держпраці розрахункові документи (платіжні доручення або корінці прибуткових документів) з позначкою установи банку, підприємства зв’язку про списання коштів із розрахункового рахунка платника чи приймання платежів готівкою.

Важливо!

Постанова про накладення штрафу може бути оскаржена в судовому порядку.

Зверніть увагу!

Несплачені добровільно штрафи стягуються в судовому порядку:

·         територіальними органами Державної служби зайнятості на підставі матеріалів справи, що передаються їм терито­ріальними органами Держпраці (стосовно штрафів за ч.ч. 2, 5 і 6 ст. 53 Закону про зайнятість);

·         територіальними органами Держпраці (щодо штрафів за ч.ч. 3, 4 і 7 ст. 53 Закону про зайнятість).

Позаяк ані форми акта про порушення законодавства про зайнятість населення, ані форми постанови про накладення штрафів за такі порушення КМУ не затвердив, найближчим часом, імовірно, слід очікувати нових нормативів у сфері відповідальності за порушення законодавства про зайнятість. Адже без згаданих форм Порядок № 509запрацювати на повну силу не зможе.

Софія ВОЙЦЕХОВСКІ,

юрист
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 МЗП — мінімальна заробітна плата.

 

Рубрика:

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • 5146
20.08.13 23:27

Бля. Страшно, у меня кадровик слабенький надо самому вникать и контролить

Відповісти
  • НаТаЛкА_01
21.08.13 07:54

опять "покращення"

Відповісти
  • ИРИНА
21.08.13 08:08

"ЖИВИ В УКРАЇНІ " -І ТОБІ ТОЧНО НЕ БУДЕ "СУМНО"...

Відповісти
  • Аноним
21.08.13 08:11

Пошли они в жопу

Відповісти
  • Крепчаю
21.08.13 08:21

5146 как прозаично :-)

Відповісти
  • Аноним
21.08.13 08:27

Для большинства опасен только 1п. "Невиконання роботодавцем протягом року квоти для працевлаштування громадян, зазначених у ч. 1 ст. 14 Закону про зайнятість" , но эта квота 5% среднесписочн.численности применяется для предприятий у которых более 20 работников. Вот интересно если у тебя 21 работник и они тебя устраивают получается ты должен 1нормального работника заменить на 1 неизвестно кого, иди штраф заплатить. все как обычно.

Відповісти
  • Аноним
21.08.13 08:29

А кто знает о каких ведомостях речь "Неподання або порушення порядку подання суб’єктом господарювання — посередником у працевлаштуванні відомостей про працевлаштованих ним осіб" форма 5-ПН уже отменена ведь?

Відповісти
  • НаТаЛкА_01
21.08.13 08:38

форма 5-ПН действительно отменена, но подача отчёта о принятых осталась обязательным условием, большинство работодателей так и подают форму 5-ПН в те же сроки. Но перед подачей отчёта о принятых теперь обязательно надо подавать вакансию, иначе опять таки штраф))))

Відповісти
  • али
21.08.13 08:42

Неподання або порушення порядку подання суб’єктом господарювання — посередником у працевлаштуванні відомостей про працевлаштованих ним осіб - это для ПОСРЕДНИКОВ. А форма 5-ПН уже отменена !

Відповісти
  • Аноним
21.08.13 08:44

Это для посредников в трудоустройстве надо сдавать ведомости.

Відповісти
  • Вера
21.08.13 08:51

Спасибо умным людям, что умеют пресекать панику мозга

Відповісти
  • НаТаЛкА_01
21.08.13 08:52

али, не соглашусь с Вами, у меня производственное предприятие, но старые знакомые из ЦЗ предупредили что подавать отчёт о принятых НУЖНО в произвольной форме или 5-ПН

Відповісти
  • АннА
21.08.13 09:02

П.3 ст.14 Закона о занятости населения "Роботодавці самостійно розраховують квоту, зазначену в частині другій цієї статті, з урахуванням чисельності громадян, які на умовах повної зайнятості вже працюють на підприємствах, в установах та організаціях і належать до таких, що неконкурентоспроможні на ринку праці (крім інвалідів), та забезпечують їх працевлаштування самостійно." Подскажите пожалуйста, если на предприятии работает 22 человека и 2 из них студенты, которые принимались сразу после ВУЗа в 2011 году (относяться к льготным категориям). Должны мы платить квоту или нет???

Відповісти
  • Леночка
21.08.13 09:04

И я 5-пн сдаю, сказали "на ушко", лучше - подать

Відповісти
  • Любовь
21.08.13 09:05

В ЦЗ уверяют, что в одном законе отменили 5-ПН, а в другом - не отменили штрафы за не подачу данного отчета. Отчет продолжают требовать. Обычно дать бумажку проще, чем судиться за небольшую сумму штрафа

Відповісти
  • НаТаЛкА_01
21.08.13 09:12

Любовь, вот вот

Відповісти
  • бух-иЯ
21.08.13 09:23

Любовь, Ваша правда на 100% . НаТаЛкА_01, а Ваши сведения несколько устарели. Сейчас отчет о вакансии сдаете в течение 10 дней с момента ее появления, если не хотите, что б вас "доставали" с ЦЗ, делаете в этом отчете соответствующую "галочку" и можете держать эту вакансию до нужного момента.

Відповісти
  • Иришка
21.08.13 09:31

"Неподання або порушення порядку подання суб’єктом господарювання — посередником у працевлаштуванні відомостей про працевлаштованих ним осіб" Это не 5-ПН,это касается кадровых агенств,там специальный отчет,кажется форма 4-ПН,здесь на сайте в бланках есть

Відповісти
  • Елена2
21.08.13 09:45

Мне на ушко никто ничего не говорил, но я спрашивала раза 3 в ЦЗ, их отчет был: "Подавать не нужно 5ПН, только отчет о наличии вакансий"

Відповісти
  • Аноним
21.08.13 09:48

для АннА, 5% от 22 чел у вас уже есть (ст.14 закона : .... • молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби (протягом шести місяців після закінчення або припинення навчання чи служби) і яка вперше приймається на роботу) Вы уже выполнили квоту самостоятельно и с ЦЗ можете не брать.

Відповісти
  • А-А-А
21.08.13 10:23

Подскажите, плз, на предприятии ТОВ числится 19 человек из них 1 инвалид(на пол ставки), сколько нужно уще трудоустроить работников, для того чтобы принять еще 1 инвалида. Или четкого ограничения нет, если у тебя к примеру 24 работника - значит нужно 2 инвалида? Спасибо!

Відповісти
  • бух-иЯ
21.08.13 10:29

для АннА, а разве квота выполнена, если принимались в 2011г, т.е. 6 месяцев давно прошли. Посмотрите, может есть предпенсионники (10 лет до), родители детей до 6 лет.

Відповісти
  • бух-иЯ
21.08.13 10:36

А-А-А, для инвалидов берете 4%, 24 работника- 1 инвалид

Відповісти
  • Марі
21.08.13 10:38

норматив 4%, от і рахуєте від чисельності. Стосовно 0,5 ставки - хоч і на 0,01, лише б у Вас була його трудова книжка. Але цей пункт не про них: 1 Невиконання роботодавцем протягом року квоти для працевлаштування громадян, зазначених у ч. 1 ст. 14 Закону про зайнятість(категорії громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню) Там досить великий перелік осіб, яких ви маєте показувати окремим рядком у звіті до ПФ-Міндоходів

Відповісти
  • а у нас
21.08.13 10:39

для А-А-А А навіщо вам приймати ще працівників, щоб ПРИЙНЯТИ ще одного інваліда? На підприємстві повинно бути інвалідів не менше 4% від середньооблікової чисельності ШТАТНИХ працівників - приклад: у вас працює 30 осіб, з них 3 сумісника, 2 на неповну ставку, 1 інвалід (не сумісник, на неповну ставку). Середньооблікова штатних у вас 27 (30-3), інвалідів потрібно 27*4%=1,08=1 ставка. У вас вже є 1 інвалід, тому немає чого хвилюватися. А якщо хочете ще інвалідів взяти - та будь ласка, хоч і всі вакансії закрийте ними! (Тільки нема чого бути такими жадюгами - поділіться з нами!!!!!)

Відповісти
  • Лена
21.08.13 11:05

Для бух-иЯ О какой "галочке" в отчете по вакансиям вы говорите???? подскажите пожалуйста.

Відповісти
  • бух-иЯ
21.08.13 11:18

Лена, в новом бланке отчета по вакансиям (уже действует) есть место для этой "галочки"

Відповісти
  • бух-иЯ
21.08.13 11:23

Уточняю, 5 столбец таблицы 1-го раздела

Відповісти
  • Natali
21.08.13 12:06

Для АннА выпускники это категория квоты всего лишь 1 год от даты окончания учебного заведения, т. е. если они закончили учебное заведение в 2011 году то на сегодня это уже не как не квотная категория населения.

Відповісти
  • Larysa
21.08.13 14:04

!!!! "ПОЧУЮ КОЖНОГО"!!!!!

Відповісти
  • al
21.08.13 15:16

Natali, "Для АннА выпускники это категория квоты всего лишь 1 год от даты окончания учебного заведения, т. е. если они закончили учебное заведение в 2011 году то на сегодня это уже не как не квотная категория населения." подскажите почему 1 год?" разве если принять кого-либо из перечня ст.14 закона о занятости.. это только на 1 год, не на все время работы принятых? дайте пожалуйста ссылку на статью почему не так

Відповісти
  • АРФА
21.08.13 15:21

По п-ту 1 - штраф "Двократний розмір МЗП1, встановленої на момент виявлення порушення за кожну необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти". То есть штраф применяется только, если к Вам обращались претенденты и Вы "необґрунтовано відмовили". Тук что спите спокойно.

Відповісти
  • gafi
21.08.13 15:59

А вот мне интересно, Минздох и ВР сами эти квоты соблюдают? Или дуракам закон не писан?

Відповісти
  • anhen
21.08.13 16:18

если выпускника приняли на работу в течении 6 меясяцев после окончания учебного заведения и это место есть его первым официальным рабочим местом - он попадает в квоту

Відповісти
  • бух-иЯ
21.08.13 16:46

al, Не может же выпускник быть им вечно, как и родители детей до 6 лет (дети -то растут)

Відповісти
  • Наталья
22.08.13 11:10

тоесть, если у меня 20 человек в штате, я обязательно должна взять 21 с центра занятости, а если я этого не сделаю меня оштрафуют при проверке на 2294,00 грн.??????

Відповісти
  • Лина
22.08.13 11:20

Чем ближе государство к падению, тем многочисленнее его законы. Публий Корнелий Тацит.

Відповісти
  • Ксюша
22.08.13 11:37

Лина, respekt !!!

Відповісти
  • Марі
22.08.13 11:38

Наталья Ви яку вимогу маєте на увазі? Особи з додатковими гарантіями у сприянні працевлаштуванню? Перегляньте своїх, можливу у Вас вже мами з дітками до 6 років, матері-одиначки, особи передпенсійного віку (за 10 років до настання тпкого віку), ось вам і виконання квоти. А за відсутність інвалідів штрафують давно.

Відповісти