Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


20.07.21
7664 0

Декларувати чи ні заблоковану накладну? Позиція судів

Євген Власов Податковий адвокат

Про наслідки не подачі пояснень упродовж 365 днів

 

Податкові істини про те, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – «ЄРПН») у встановлений ПКУ строки, - відомі всім.

 

У випадку, якщо ж порушено строки для реєстрації податкової накладної, то застосовуються штрафні санкції, визначені положеннями ст. 120-1 ПКУ, при цьому, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН штрафні санкції, передбачені п. 120 прим. 1.2 та ст. 120 прим. 1 ПКУ, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.

 

У той же час ПКУ не дає розуміння платнику в ситуації, коли підприємець не встиг подати письмові пояснення впродовж відведених 365 днів і відповідно не отримав (не має) рішення про відмову в реєстрації.

 

Однак згідно з п. 11 Порядку прийняття рішень комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Реєстрі, зокрема, в разі ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в ЄРПН. 

 

Отож право в податківців на прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної формально є. 

 

Це означає, що у випадку прийняття такого рішення в платника податків виникає ще один шанс на порятунок – можливість оскаржити це рішення в адміністративному чи судовому порядку. Звісно, що фіскали такий подарунок не зроблять.

 

Своєю чергою, в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (далі – «ЗІР») (підкатегорія 101.27) наголошується на тому, що в разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН була зупинена і платником податку протягом 365 календарних днів не подані копії документів та письмові пояснення, необхідні для прийняття контролюючим органом рішення про їх реєстрацію, однак контролюючим органом за результатами проведеної перевірки виявлено факт здійсненої операції без реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН, то до такого платника податків застосовуються штрафні санкції, визначені п. 120 прим. 1.2 ст. 120 прим. 1 ПКУ. Такої самої думки і ГУ ДПС у Львівській області (детальніше див. індивідуальну податкову консультацію ГУ ДПС у Львівській області від 02.04.2020 за  №1374/10/33.1-09/ІПК), адже, на думку фіскалів, платник податків у цьому випадку не вжив усіх необхідних заходів для реєстрації накладної.

 

Чогось існує впевненість, що вже під час перевірки, податківці будуть наполягати, що заблокована податкова накладна була складена щодо реальної господарської операції, тим більше, про це свідчать первинні документи самого платника!

 

Отож за відсутності реєстрації зупиненої податкової накладної податкових штрафів не оминути, більше того, можлива і адміністративна відповідальність, якщо в податковій декларації продавцем товарів (послуг)  не буде відображено заблокованої податкової накладної (див. підкатегорія 101.27 ЗІР).

 

У податківців, в умовах скасування мораторію на проведення планових та окремих позапланових податкових перевірок, з’являється ще один привід  завітати на перевірку: провівши лише аналіз зупинених накладних у ЄРПН та зіставивши з показниками в податкових декларацій продавця, - що і буде підставою для застосування пп. 78.1.4 ст. 78.1 ПКУ та   абз. 21 п. 201.10 ст. 201 ПКУ.

 

Таким чином, не відображення «заблокованої» податкової накладної в податковій декларації буде першою ластівкою для направлення фіскалами запитів у порядку ст. 73 ПКУ, а далі і до проведення податкової перевірки недалеко.

 

Декларуємо заблоковане? Позиція судів

 

Якщо податкова служба цілком прогнозовано дотримується жорсткої позиції, то суди з цього приводу мають трохи іншу точку зору.

 

Так, колегія ВС підтримала позицію апеляційної інстанції та підсумувала: оскільки чинним законодавством передбачено, що в податковій декларації з ПДВ платником податку зазначаються лише дані про обсяги фактично здійснених операцій відповідно до  даних первинних документів і бухгалтерського обліку незалежно від того складена чи зареєстрована в ЄРПН податкова накладна на такі операції, у той же час обсяги постачання товарів/послуг та сума ПДВ, вказані в зайво складеній податковій накладній та/або розрахунку коригування, не підлягають відображенню в декларації, а отже позивач немає підстав відображати операцію, яка фактично не відбулась (Постанова ВС від 11.09.2018 у справі за № 820/6615/17). Тобто виходить, що фактично здійснена господарська операція, незважаючи на те, що реєстрація податкової накладної була зупинена, підлягає відображенню в податковій декларації з ПДВ платника-продавця товарів (послуг), а ось помилкова накладна (безтоварна) – ні.

 

Якщо ж податкова накладна була складена помилково та її реєстрація була зупинена, то  платник податків не може і не зобов’язаний вчиняти дії щодо її розблокування, а така «заблокована» накладна не повинна відображатися у податковій звітності платника, - саме до таких висновків прийшла і колегія Третього апеляційного адміністративного суду, що підтримала позицію суду першої інстанції, у справі, де позивач намагався зобов’язати податкову службу зареєструвати «помилкову» податкову накладну, що була включена ним до податкової декларації з ПДВ (Постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 23.05.2019 у справі за №  804/3110/18, в касаційному порядку рішення не переглядалося).

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям