Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


02.08.21
14989 8

Навіщо підприємцю подавати 20-ОПП, якщо його місцезнаходження зазначено в ЄДР?

Євген Власов Податковий адвокат

Виходячи з положень п. 299.7 ст. 299 Податкового кодексу України (далі – «ПКУ») до реєстру платників єдиного податку, зокрема, вноситься інформація про податкову адресу та місце провадження господарської діяльності.

 

Своєю чергою, відповідно до п. 65.1 ст. 65 ПКУ взяття на облік фізичних осіб-підприємців у контролюючих органах здійснюється саме за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі – «ЄДР»), наданих реєстратором під час реєстрації цієї особи підприємцем.

 

Податкова адреса – місце проживання фізичної особи-підприємця, і ця адреса одна (ст. 45 ПКУ).

 

Цілком прогнозовано, що податкова бажає знати і про податкову адресу, про яку вона дізнається від реєстратора, і про місце провадження господарської діяльності, адже, якщо податкова «захоче» завітати на фактичну перевірку, то вона навідається саме за місцем фактичного провадження діяльності платника, розташування його  господарських або інших об’єктів права власності (пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПКУ).

 

А тому, про місце провадження, на думку податкової, платник податків повинен повідомити самостійно, подавши повідомлення за формою 20-ОПП з урахуванням положень Порядку № 1588.

 

Отож положення ПКУ розрізняють поняття «податкова адреса» та «місце провадження господарською діяльністю».

 

Дійсно, адреса, зазначена в ЄДР буде і податковою, і місцем проживання підприємця, а податковій ця адреса стане відома з ЄДР, однак цього, їй, на жаль, замало.

 

Так, у загальнодоступній інформаційно-довідковому ресурсі (ЗІР) зазначається про те, якщо місце проживання фізичної особи-підприємця є місцем, де проводиться підприємницька діяльність, або воно пов’язане із здійсненням підприємницької діяльності, то така фізична особа-підприємець повинна подати до контролюючого органу повідомлення за формою 20-ОПП з інформацією про даний об’єкт оподаткування протягом 10 робочих днів після проведення державної реєстрації підприємницької діяльності (див. підкатегорія 116.11  ЗІР)

 

Є поширеною практикою для єдинників, коли місцем провадження своєї діяльності підприємці зазначають  всю Україну.

 

З цього приводу існує дві точки зору самої податкової.

 

Варіант № 1. У разі, якщо відповідно до зазначених у зверненні КВЕДів платником податків провадиться діяльність по всій території країни, то для заповнення повідомлення № 20-ОПП із довідника обирається той тип, який найбільше відповідає виду чи місцю провадження діяльності. 

 

При цьому застосовується принцип укрупнення інформації про об’єкт оподаткування. Наприклад, якщо оптова торгівля комп’ютерами, периферійним устаткуванням, роздрібна торгівля чи торгівля через мережу Інтернет здійснюється зі складу, то у повідомленні № 20-ОПП надається інформація про склад, склад-магазин. Якщо надаються послуги з консультування, інформаційні послуги, то в повідомленні № 20-ОПП зазначається місце надання таких послуг (офіс, квартира, кабінет, консультативний пункт) (див., для прикладу, Індивідуальну податкову консультацію ДПС України № 4595/ІПК/99-00-04-05-03-06 від 06.11.2020).

 

Варіант № 2. Якщо ж ФОП – платник єдиного податку планує здійснювати діяльність у заздалегідь не визначених місцях (надання послуг, торгівля на виставках, ринках), то у графі «Область, район, населений пункт» поля 6 «Місце провадження господарської діяльності» Заяви зазначається: «Надання послуг на території України» та/або «Торгівля на території України». При цьому інші графи поля 6 Заяви не заповнюються (див., для прикладу, Індивідуальну податкову ДПС України за №2040/6/99-00-04-07-03-15/ІПК від 19.12.2019).

 

Нагадуємо, що в особистому кабінеті платника на порталі податкової форма 20-ОПП має код J1312002, однак навряд чи можна буде скористатися другим варіантом, підписавши повідомлення електронним цифровим підписом, адже не заповнені поля в таблиці є критичними технічними помилками, що не дозволять, загалом, ні підписати документ, ні, тим більше, його відправити (подати). Добре, що відповідно до положень п. 4.10 Порядку № 1588 допускається складання повідомлення та його надіслання на адресу податкової звичайною поштою в друкованому вигляді.

 

Подавши 20-ОПП, чи можна забути про всі проблеми?

 

На жаль, проблеми лише відкладаються на майбутнє, та породжують нові ризики.

 

По-перше, кожний власник (фізична, юридична особа) будь-якої нерухомості (житлової, нежитлової) зобов’язаний сплачувати податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, про що зазначено в ст. 266 ПКУ. При цьому, положеннями п. 266.4 ст. 266 ПКУ визначені пільги при сплаті цього податку: які для квартир становлять 60 кв. м, для житлових будинків – 120 кв. м., для різних типів об’єктів – 180 кв. м, - тобто в межах цих площ податок не нараховується.

 

Однак, ця пільга не застосовується, якщо об’єкт нерухомості використовується в підприємницькій діяльності.

 

Отож виходить, що подавши 20-ОПП, платник податків фактично визнає, що у власній оселі здійснює підприємницьку діяльність, а тому слід очікувати, що податківці нарахують ще й податок на нерухомість за ставкою встановленою органами місцевого самоврядування, але в будь-якому випадку, не більшою, ніж 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати (на сьогоднішній день це 90 грн.) за кожний метр.

 

По-друге, якщо підприємець здає в оренду власні земельні ділянки чи своє нерухоме майно, розташоване на цих земельних ділянках, то він не звільняється ще й від податку на майно в частині земельного податку, а тому 20-ОПП може стати тим індикатором, за допомогою якого податкова довідається про факт здачі в оренду нерухомості.

 

Таким чином, 20-ОПП стає джокером для податківців, яким вони можуть скористатися в будь-яких момент.

 

Глухий кут? Без сподівань на порятунок?

 

Відповідно до п. 63.3 ст. 63 ПКУ з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

 

У свою чергу, пунктом 7.1 розділу VІІ Порядку № 1588 визначено: якщо відповідно до законодавства у платника податків, крім обов’язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов’язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов’язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі.

 

Отже, підсумовуємо, обов’язок стати на облік за неосновним місцем обліку виникає щодо об’єктів, які знаходяться на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, тобто виходить, якщо місце проживання підприємця є місцем здійснення його підприємницької діяльності і, цілком зрозуміло, що ці адреси будуть у межах однієї адміністративно-територіальної одиниці, то фізособа не зможе технічно перебувати в одній податковій службі як за основним та і за неосновним місцем обліку.

 

Далі в п. 63.3 ст. 63 ПКУ йдеться про те, що заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.

 

Ці положенням, по суті, дублюються і в п. 7.2 Порядку № 1588: для взяття на облік за неосновним місцем обліку платник податків зобов'язаний протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню чи пов'язані з оподаткуванням, подати до відповідного контролюючого органу заяву про взяття на облік за неосновним місцем обліку за формою 17-ОПП. 

 

Відомості заяви про взяття на облік за неосновним місцем обліку вносяться до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб. 

 

І відразу слід звернути увагу на те, що 17-ОПП є заявою про взяття на облік за неосновним місцем обліку, натомість 20-ОПП є повідомленням, а не заявою. Це важливо, про що йтиметься нижче.

 

Якщо повернутися до положень п. 117.1 ст. 117 ПКУ, то в ній мовиться, зокрема, про те, що за неподання у строки та у випадках, передбачених ПКУ, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, передбачається застосування штрафів (340 грн для фізосіб-підприємців, 1020 грн – юридичних осіб).

 

Тут існує два ключових моменти:

 

(1) форма документа про взяття на облік називається саме «заява», а не повідомлення,

(2) строк подачі такої заяви визначений положеннями ПКУ, а не Порядком № 1588.

 

Повернімося до п. 63.3 ст. 63 ПКУ, де встановлений строк для подачі саме заяви про взяття на облік за неосновним місцем обліку. Отож виходить, що витлумачити положення ст. 117 ПКУ можна таким чином, що відповідальність наступає саме за неподачу заяви про взяття на облік за неосновним місцем обліку, тобто заяви за формою 17-ОПП, а не повідомлення за формою 20-ОПП.

 

Не слід забувати і про те, що подавши 20-ОПП, Держпраці може завітати на перевірку…

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Александр
02.08.21 13:44

Если адрес не поменялся, а поменялся индекс укрпочты. У них там реформы.
Вот и такой вариант есть.
Это считается что адрес изменился или нет.

Ответить
  • Eugene
02.08.21 18:02

при зміні виключно індексу, 20-ОПП не подається. 
До того ж,  якщо відбулося перейменування назв вулиць, міст, селищ, зміна поштових індексів, перереєстрація платника ПДВ не здійснюється та реєстраційна заява за формою № 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація» до контролюючого органу не подається. (ЗІР 101.02).

Ответить
  • KARKHUT
02.08.21 22:08

Якщо вказати квартиру в 20-опп, тоді потрібно сплачувати податок на нерухомість. Його потрібно самостійно розраховувати подавши Декларацію чи податківці самостійно нарахують і надішлють?
 

Ответить
  • Eugene
04.08.21 09:15

KARKHUT, надішлють податкове повідомлення-рішення.

Ответить
  • Сомневающийся Sкептиk
03.08.21 22:31

В варианте 2 (в первом абзаце), в разъяснении ДПС речь идёт не о форме 20-ОПП, а о заполнении заяви по ЕН, а в ней – пункта 6 "Місце провадження господарської діяльності". Далее (2 абзац) – заполненная с критическими ошибками форма 20-ОПП в электронном виде не примется; распечатанная и отправленная по почте – тоже не примется

Ответить
  • Eugene
04.08.21 09:51

Чи дозволяється відправити 20-ОПП поштою. Так, допускається, зокрема, самим Порядком. Що буде робити податкова - ігнорувати/приймати/не приймати... - це зовсім інша історія (податкова свої безпосередні обов'язки любить не виконувати). Чи можна, не заповнивши графи повідомлення 20-ОПП відправити через електронний кабінет? Ні, не можна технічно.
У заяві про застосування єдинника можна зазначити - діяльність по всій території України, і виникає запитання - подавати 20-ОПП? чи ні. Посилання в дописі на ІПК, яка стосується Заяви про застосування єдинника - спроба розглянути можливі варіанти, оцінити ризики.
 Якщо вже формально виходити - 20-ОПП - не заява і строк її подачі не визначений Податковим кодексом. 

Ответить
  • Яков
04.08.21 11:43

Eugene, я чуть про другое: "Чи дозволяється відправити 20-ОПП поштою." – с этим я и не спорю. Если отправить неверно заполненную форму 20-ОПП (как в принципе и любой отчёт), то налоговая даже при огромном желании не сможет её ввести. Если принести распечатанную форму 20-ОПП (с пустыми полями) в налоговую и попробовать её сдать, тоже не примут. В ЭК такая 20-ОПП будет (если будет) отражаться с ошибками. Если честно, то при осуществлении деятельности "по всій території України" – даже не возникает вопрос о подаче 20-ОПП! Однозначно нет. Другое дело, если кроме "по всій території України" есть места осуществления деятельности, непосредственно "привязанные" к конкретным адресам (сдача в аренду, розничная торговля в магазине и пр.) – тогда: да, нужно отобразить ЭТИ адреса в форме 20-ОПП. 
Про сроки подачи 20-ОПП указано в самом Порядке № 1588 (8.4 Розд. VIII): 8.4. Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

Ответить
  • Eugene
04.08.21 12:49

Яков, я попытался донести мысль о том, что срока для подачи 20-ОПП именнно Налоговым кодексом Украины не предусмотрено, однако он есть в Порядке, а посему срок по НКУ не нарушен и нет оснований для штрафа. Опять-таки, на мой взгляд, если кратко - лучше не подавать, чем подавать, но это для единщика не НДС-ника. 

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям