Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


01.10.22
5925 0

Виїзд чоловіків з України за новими правилами, частина 1

Якщо ви плануєте виїзд з України найближчим часом, уважно дочитайте цю статтю до кінця. Тому що нещодавно правила виїзду суттєво змінилися. І якщо Ви їх не знаєте, ризикуєте тим, що Вас прямо на кордоні розгорнуть назад і відправлять додому.

Ця стаття буде про останні новини про виїзд чоловіків з України, зміну правил. Про так звану постанову № 1044, яка несподівано набула чинності 27.09.2022р. та внесло суттєві зміни до правил виїзду з України з інвалідом та багатьма іншими категоріями осіб.

 

У ній Ви дізнаєтесь:

- для кого залишився можливий виїзд з України просто за документами щодо інвалідності та родинних зв'язків;

- Скільки разів тепер можливий виїзд з інвалідом;

- що робити, якщо інвалід повернеться до України;

- виїзд з інвалідом 2 групи та з інвалідом 1 групи матір'ю, батьком або батьками дружини;

- як отримати акт встановлення факту здійснення догляду;

- виїзд із України для чоловіків з інвалідом дружиною;

- виїзд із України з білим квитком.

 

Також рекомендую своє відео на тему останніх змін у правилах виїзду за посиланням: https://youtu.be/yc9MaYv1FQ8 

 

Для кого залишився можливий виїзд з України просто за документами щодо інвалідності та родинних зв'язків

 

Просто за документами про інвалідність та спорідненим можливий виїзд з України для чоловіків з інвалідом дружиною, інвалідом самостійно та з інвалідом дитиною. При цьому з дитиною є свої нюанси і залежить від того, повнолітня вона чи ні. Цю тему присвячу окремий час.

І все, щодо всіх інших уже потрібні якісь додаткові документи, а які я розповім далі.

 

Скільки разів тепер можливий виїзд з інвалідом

 

Тепер із 27.09.2022р. кількість виїздів з інвалідом для його супроводження або з особою, яка потребує постійного догляду, не обмежена. Тепер можна виїжджати з України з інвалідом та повертатися назад скільки завгодно разів. І це позитивна зміна. До 27.09.2022р. виїзд у супроводі 1 інваліда був можливий лише 1 раз для одного військовозобов'язаного протягом дії всього військового стану. Тепер це обмеження знято. Як кажуть, катайтеся скільки завгодно.

Але не все так просто. Є й погана новина. Це обмеження зняли, але додали нове. А яке я зараз розповім.

 

Що робити, якщо інвалід повернеться до України

 

Ось і є нове обмеження, яке додали.

Раніше до 27.09.2022р. багато супроводжуючих військовозобов'язаних виїжджали з України для супроводження інваліда з інвалідом. Потім інвалід повертався назад, а супроводжуючий залишався за кордоном. І жодної відповідальності за це не було. Жодних обмежень теж.

А тепер усі. З 27.09.2022р. такий хитрий варіант неможливий.

Тепер супроводжуючий інвалід зобов'язаний слідувати за інвалідом. І якщо інвалід, для супроводу якого Ви виїхали з України, вирішить повернутися до України, то Ви повинні також повертатися до України разом із ним.

І все, жодних варіантів для супроводжуючого залишитись, а інваліду повернутися.

Звичайно, якщо інвалід сам, без супроводжуючого, повернеться з-за кордону в Україну, його впустять назад. Бо не мають права відмовити громадянинові України у поверненні на батьківщину.

Але при цьому, коли захоче сам супроводжуючий, у нього виникнуть проблеми на кордоні.

Якщо інвалід, якого Ви супроводжували, повернувся до України, а Ви залишилися за кордоном, то Ви зараз перебуваєте за кордоном вже нелегально.

А це загрожує можливою адміністративною чи кримінальною відповідальністю, яку всі загрожують запровадити. Також розроблено законопроект щодо платного повернення в Україну, де пропонується ввести плату за кожен місяць нелегального перебування в Україні у розмірі 26000,00 грн. Виходить, якщо Ви нелегально поживете за кордоном рік, то у Вас буде борг перед Україною 312000,00 грн. А тут уже й квартиру за цей борг можна на користь держави продати. Цей законопроект ще не набув чинності, але все можливе. Докладніше про це розповідаю у своєму іншому відео на тему: «Останні новини про виїзд чоловіків з України за гроші та повернення теж» за посиланням: https://youtu.be/kwRoIrSO2NU

Можуть запровадити і ще якийсь вид відповідальності.

Загалом тема відповідальності за нелегальне перебування за кордоном велика і залишу її на майбутні ролики, стежте за випусками.

 

І багато хто мене спитає, а що робити тим, хто вже виїхав за кордон з інвалідом, а інвалід повернувся.

І відповідь наступна.

Щодо виїхали з 27.09.2022р. все цілком зрозуміло. Такі супроводжуючі зобов'язані повернутись в Україну з інвалідом, якщо повернувся сам інвалід.

А ось щодо тих, хто виїхав раніше 27.09.2022р. ситуація дуже спірна.

Скажу одразу, до відповідальності за період перебування за кордоном до 27.09.2022р., навіть якщо інвалід повернувся назад, Вас притягувати не мають права.

Оскільки закон зворотної сили немає. І законодавчий обов'язок слідувати за інвалідом у Вас з'явився лише з 27.09.2022р. Раніше її не було. Тому за минулий час закон на вашому боці.

Але спірним залишається питання щодо того, хто виїхав з України до 27.09.2022р., інвалід повернувся назад, а супроводжуючий і після 27.09.2022р. продовжує перебувати за кордоном.

На мою думку, такі супроводжуючі також можуть посилатися на те, що закон зворотної сили не має. І виїзд інваліда був до 27.09.2022р., коли він слідувати за ним не мав.

Однак, має місце й інша думка. Щодо 27.09.2022р. Ви мали право перебувати за кордоном без інваліда, а з моменту внесення змін маєте терміново виїхати. І для того, щоб сказати точно, потрібна хоч якась судова практика щодо цього. Її поки що немає.

Також я маю побоювання, що органи Держприкордонслужби намагатимуться притягнути до відповідальності всіх поспіль, хто виїхав у супроводі інваліда, а повернувся без нього. А там уже людина сама буде змушена заперечувати їхні санкції в суді чи з ними погодитися. Тому в будь-якому разі ті, хто зараз залишився за кордоном без інваліда, а виїжджав у супроводі, дуже ризикують.

І до речі такий хитрий варіант, що інвалід знову приїде до Вас, і Ви повернетесь докупи, далеко не факт, що Вас врятує.

Інвалід у паспорті та в базі Держприкордонслужби матиме всю інформацію про перетин інваліда кордону туди і назад. І все одно до Вас як до супроводжуючого можуть виникнути запитання.

 

Виїзд з інвалідом 2 групи та з інвалідом 1 групи матір'ю, батьком або батьками дружини

 

Особливо серйозні зміни торкнулися правил виїзду цієї категорії осіб. Раніше до 27.09.2022р. військовозобов'язаний для виїзду з інвалідом даної ближньої категорії спорідненості міг пред'явити чинні документи про інвалідність свого батька або батька дружини та документи, що підтверджують родинні зв'язки. І все.

Наразі список документів, необхідних для виїзду за кордон, розширився.

І тепер для виїзду з інвалідом 1 чи 2 групи, батьком військовозобов'язаного чи батька дружини, потрібен такий список документів:

- документи про родинні зв'язки (причому оригінали або нотаріально засвідчені копії). Якщо Ви їдете зі своїм батьком – це свідчення народження. А якщо з батьком дружини – це свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження Вашої дружини;

- чинні документи щодо інвалідності Ваших батьків або батьків дружини 1 або 2 групи;

- і тепер увага зміни:

- для тих, хто зареєстрований з інвалідом на одну адресу, потрібні документи, що підтверджують спільне проживання. Перелік документів, яким це підтверджується, не встановлено. На мій погляд, це можуть бути однакові реєстрації в паспорті або довідка про реєстрацію на Вас та інваліда з Центру надання адміністративних послуг;

- для тих, хто зареєстрований з інвалідом за різними адресами, доведеться складніше. Для них можна вибрати один із двох варіантів:

- або довідка соціальних служб щодо отримання компенсації з догляду за інвалідом. Її процес отримання складний та довгий та доступний не всім. Як він проходить детально розповідаю у своєму іншому відео на тему: «Як оформити догляд за інвалідом, виїзд опікунів за кордон» за посиланням: https://youtu.be/G3-EjZehUFs ;

або акт встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків або батьків чоловіка (дружини), з яким Ви виїжджаєте у супроводі. Як його одержувати, розповім далі.

 

Як отримати акт встановлення факту здійснення догляду

 

Цей Акт – процедура нова, раніше її не було. Підходить тим, хто не має шансів отримати довідку про компенсацію щодо догляду через рівень доходу своєї сім'ї. І, на мій погляд, більш проста. Як отримати цей акт встановлення факту здійснення догляду, я розповім далі в цьому відео.

Виходить у місцевих органах влади за місцем проживання інваліда, якого Ви плануєте супроводжувати, або за місцем його реєстрації як ВПО – у місцевих районних, райдержадміністрації, селищах, сільрадах.

За отриманням даного акта може звернутися сам супроводжуючий або інвалід. Акт складається представниками влади протягом 5 робочих днів з моменту надходження від Вас заяви у вільній формі. Конкретної форми встановлено на даний момент. І вручається Вам на руки або відправляється поштою.

Враховуючи, що процедура нова, органи місцевої влади спочатку можуть розводити руками і не знати, що їм робити. І, судячи з деяких відгуків, так зараз і відбувається. Вони кажуть, що такий акт нікому на руки не дають і не роблять.

Але думаю, що скоро вони отримають відповідні вказівки згори. А Ваше завдання – вимагати від них виконання їхніх законних обов'язків. І посилатися на п. 2-1 Правил перетину державного кордону громадянами України, де ці їхні обов'язки прописані.

Раджу всім, хто зіткнеться з такою відмовою органів місцевої влади складати акт надходити так:

- письмово (під штампік та під розпис, зберігаючи у себе 2 примірники, або поштою, зберігаючи квитанцію про відправку) звертаєтесь до них з письмовою заявою скласти акт про встановлення факту здійснення догляду за конктертним інвалідом. І вимагайте письмової відповіді;

- якщо проходить 5 робочих днів і акта немає і відповіді теж немає, чи є, але негативна, пишіть на них скарги до вищих інстанцій.

Думаю, що після масових скарг керівництво швидко дасть відповідні розпорядження і акти будуть робитися.

 

Виїзд з України для чоловіків з дружиною інвалідом

 

Щодо цього правила виїзду навіть спростилися.

Все також для такого виїзду Вам достатньо:

- чинних документів про інвалідність дружини;

- свідоцтва про шлюб.

І все більше ніяких додаткових актів не потрібно. Хто і за якою адресою зареєстрований та чи оформлений у Вас на дружину догляд, не має значення. Для виїзду за кордон цього не потрібне.

При цьому раніше до внесення змін до 27.09.2022 такий виїзд за спрощеним варіантом був можливий лише з дружиною, інвалідом 1 чи 2 групи. Якщо, наприклад, у Вас дружина була інвалідом 3 групи, такий варіант не годився. І треба було за повною програмою оформляти догляд за нею та отримувати довідку про компенсацію.

Але, тепер, з 27.09.2022 щодо дружини та чоловіка інвалідів та їх супровід прибрали словосполучення «інвалідів 1 та 2 групи».

А це означає, що тепер для супроводу чоловіка чи дружини інвалідів досить чинних документів про інвалідність будь-якої групи, і 1, і 2, і 3. Тобто. спростився порядок виїзду із дружиною.

 

Виїзд з України з білим квитком

 

Тут правила виїзду не змінились. Так само, право на виїзд з України самостійно мають інваліди всіх груп, і 1, і 2, і 3.

Щодо документів, що підтверджують інвалідність, його перелік наведено у п. 2-1 постанови КМУ від 27 січня 1995 р. «Про затвердження Правил перетину державного кордону громадянами України».

Для інвалідів, які перетинають кордон, документами, що підтверджують його інвалідність, можуть бути:

- довідка до акту огляду МСЕК (форма первинної облікової документації N 157-1/о);

- посвідчення, що підтверджує відповідний статус;

- пенсійне посвідчення;

- посвідчення, що підтверджують призначення соціальної допомоги, де вказано групу та причину інвалідності;

- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Щодо виїзду інвалідів та тих, хто з інших причин визнаний непридатним до військової служби, я маю окремий ролик на каналі на тему: «Виїзд чоловіків з України з білим квитком» за посиланням: https://youtu.be/2bLotooFTmw . Там детальніше описана тема, і всім, кого це цікавить, раджу ознайомитися.

 

У цій статті я розповіла про останні новини та зміни щодо правил виїзду з інвалідом щодо кількості виїзду з інвалідом, повернення інваліда назад, виїзду з дружиною інвалідом, батьками своїми чи дружини чи просто інвалідів самостійно. Також я розповіла про нову процедуру отримання акта встановлення догляду та у яких випадках вона потрібна. У наступній моїй статті, яка вийде вже дуже скоро, я розповім про виїзд з України з інвалідом та тими, хто потребує постійного догляду іншим особам за спорідненими зв'язками з інвалідом, братами, дядьками, онуками та просто сторонніми особами, а також про виїзд опікуна інваліда та про виїзд з дитиною інвалідом. Слідкуйте за випусками. Змін багато і вони дуже суттєві.

 

 

Також рекомендую своє відео на тему останніх змін у правилах виїзду за посиланням: https://youtu.be/yc9MaYv1FQ8 

Комментарии
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям