Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


29.03.23
33297 12

Чи можна знімати військовослужбовців та поліцію на камеру

Ця стаття буде на тему фото та відеозйомки військових та поліції. У ній Ви дізнаєтесь, коли цього робити не можна, а коли, навпаки, і можна, і потрібно.

 

Також рекомендую своє відео на тему зйомки поліції та військових на камеру за посиланням: https://youtu.be/CZftP6sUx58 

 

Чи можна знімати військових в Україні

 

Для початку розберемося, звідки ж узялася заборона фіксації військовослужбовців та військової техніки, чим вона врегульована.

А врегульовано його ст. 114-2 КК України, згідно з якою заборонено несанкціоноване розповсюдження інформації про спрямування, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України або інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах військового чи надзвичайного становища.

Відповідно до положень цієї статті поширення цієї інформації заборонено доти, доки її не буде опубліковано в офіційних джерелах України.

І порушення даної статті передбачено покарання як позбавлення волі від 3 до 5 років.

А тепер давайте шануємо уважно, що все-таки заборонено знімати.

І виходить, що заборонено знімати військових, їхнє місце розташування, техніку та їх переміщення.

Це зрозуміло.

Але чи це означає, що якщо щодо Вас військові чи поліція поводяться незаконно, то це теж заборонено знімати?

Поліція та військові Вам звичайно ж дадуть відповідь, що так, їх заборонено знімати і що вони недоторкані.

І ось тут і криється головний обман.

Усі дії поліції та військових щодо Вас фіксувати на фото та відео і можна, і потрібно. Причому незалежно від того, чи законні ці дії чи ні.

І ніякі вони не недоторкані.

 

Тут існує тонка грань між тим, що можна і що не можна.

Наприклад, якщо Ви просто йдете вулицею, побачили військових і техніку, Вас ніхто не чіпає, але Ви вирішили зробити селфі на їх фоні і відправити подружці, виставити в Фейсбуці або ще кудись, то так, врахуйте, що за ці дії та кримінальна відповідальність може наступити. Але не просто за фото, а за поширення цієї інформації.

А от якщо ці самі військові чи поліція Вас зупиняють, у чомусь звинувачують, чи вручають повістку, чи загрожують Вам, чи насильно тягнуть у військкомат, тобто здійснюють щодо Вас особисто якісь дії, то це вже Ви маєте повне право і знімати, і фіксувати. А чому це так, докладніше розповім далі.

Так само можна знімати на фото, відео ситуації, коли Ви просто йшли вулицею та стали свідком явних порушень прав та законних інтересів громадян з боку військових чи поліції. Це також знімати можна.

Більше того, у нас існує заборона на поширення інформації про військові формування та техніку. Часто у військкоматах кажуть, що їх також не можна знімати. При цьому жодного закону, який забороняє зйомку військкоматів, немає. Адже це не військова колона і склад боєприпасів. Тому й тут людей також вводять в оману.

 

Чи можна знімати поліцію на камеру та військовослужбовців

 

Як я говорила раніше, можна, але не заради цікавості чи посту в Інстаграмі, а лише за умови, що вони щодо Вас здійснюють будь-які дії, хоч законні, хоч незаконні. Або якщо Ви стали свідком якихось незаконних дій щодо інших осіб.

А тепер давайте розберемося з погляду закону, чому це так.

Відповідно до ст. 307 ЦК України фізична особа може бути знята на фото, кіно, тілі та відеоплівку лише за наявності її згоди.

Але така згода вважається наданою, якщо зйомка відбувається у публічних місцях, на вулицях, зборах, конференціях та мітингах.

При цьому звертаю Вашу увагу, що норми цієї статті стосуються просто звичайних людей, до представників влади чи установ вони не належать.

Також є ст. 34 Конституції України, згідно з якою кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати та поширювати інформацію усно, письмово чи іншим способом – на свій вибір.

Але, звичайно ж, таке право може бути обмежене законом.

І не можна поширювати, наприклад, конфіденційну інформацію.

І, звичайно ж, поліція, а також військові завжди посилаються на те, що інформація щодо їхніх дій є конфіденційною і що їх не можна знімати.

Але й тут таїться неправдива інформація.

І для того щоб це зрозуміти, достатньо вивчити ст. 21 Закону України "Про інформацію".

Відповідно до положень цієї статті конфіденційною є інформація про фізичну особу, інформація, доступ до якої обмежений фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, а також інформація, визнана такою на підставі закону.

Звертаю вашу увагу на фразу – «крім суб'єктів владних повноважень».

Поліція чи військові стосовно Вас, коли вони вручають Вам повістку або виконують інші дії, - це суб'єкти владних повноважень. Відповідно, на них згідно з вищезазначеною статтею положення про конфіденційність не поширюються.

Крім того, у тій же ст. 21 Закону України «Про інформацію» міститься перелік винятків, за якими інформація ніколи і за жодних умов не може бути віднесена до конфіденційної.

До переліку інформації, яка за жодних обставин не може вважатися конфіденційною, належить інформація про порушення прав та свобод людини, а також інформація про незаконні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб.

Коли Вас чи когось стороннього на вулиці тягнуть у військкомат силою, б'ють або застосовують спецзасоби, це порушення прав і свобод людини, здійснене органами влади. І цю інформацію можна і потрібно фіксувати.

 

Чи можна знімати військовослужбовців і за яких обставин

 

Отже, підіб'ємо підсумки. Заради цікавості знімати військових, техніку та їх пересування не можна.

Але якщо стосовно Вас чинять якісь дії, або ж Ви стали свідком якихось незаконних дій щодо іншої людини, то можна й потрібно.

При цьому, я все ж таки раджу дотримуватися заходів безпеки та обережності. Ваше життя та здоров'я – це головна цінність.

І якщо всі дії щодо Вас йдуть за законом, жодних порушень немає, то зовсім не обов'язково дратувати Вашими фото і відеозйомками.

Якщо Ви не знаєте, як буде розвиватися ситуація, але хочете про всяк випадок убезпечити себе, не привертаючи зайвої уваги, завжди можна непомітно включити диктофон на телефоні.

Якщо щодо Вас вже йдуть якісь відверто незаконні дії або Ви стали свідком таких дій – тут уже будь-які способи фіксації їх можуть бути застосовані. Як кажуть, втрачати нічого. Але в таких випадках раджу результати Ваших зйомок періодично відразу надсилати кільком знайомим та родичам. Ваш телефон можуть відібрати, записи знищити, а ще з 5 Вашими друзями, які знаходяться в різних точках країни і планети, вже щось зробити складно.

Знову ж таки, я не закликаю до саботування законних дій представників влади. Ні. Звісно, норми закону поширюються на всіх.

Але ми прагнемо називати себе правовою державою. А в правовій державі насамперед мають поважати права та свободи громадян. І закони існують не лише для громадян, а й для військових та поліції теж. Тому якщо представники влади їх порушують, їх також треба притягувати за це до відповідальності.

 

У цій статті я розповіла про фото та відеозйомки військових та поліції, коли цього робити не можна, а коли навпаки і можна, і потрібно. Також вже опубліковано безліч відео та статей про кримінальну відповідальність за ухилення від мобілізації та просто про відповідальність за неявку по повістці, про те, як відмовитися від повістки законно, що робити, якщо не визнають відстрочку, тягнуть у військкомат та багато іншого. Раджу всім ознайомитись.

Також рекомендую своє відео на тему зйомки поліції та військових на камеру за посиланням: https://youtu.be/CZftP6sUx58 

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • данет
29.03.23 11:08

спасибо автору статьи 

Ответить
  • Вікторія
31.03.23 14:03

Дякую, дуже корисна інформація.

Ответить
  • Роман
23.05.23 14:43

Дякую за роз'яснення.

Ответить
  • Роман
11.06.23 05:56

Пані адвокат є зауваження ви пишите військомати, але їх давно не існує це по-перше. По друге ТЦК СП це не є військомат. По третє ТЦК СП створено Кабінетом Міністрів України у 2007 році до речі Віктором "Лєгітімним". По четверте згідно Конституції України усі воєнізовані угрупування мають бути створені законом України. І насамперед ви розумієте взагалі, що людина це субьект міжнародного публічного права, а фізична особа це фікція, яка до людини не має жодного відношення. Дуже жалко, що люди вчаться на юристів та не розуміють елементарні речі.

Ответить
  • Олег
23.06.23 11:40

Роман, що за маячня? ЯКИЙ 2007 РІК? Про що Ви пишете? Військомати ПЕРЕФОРМОВАНО у ТЦКтаСП в 2018 році,  Про яке воєнізовне угрупування Ви пишите? ТЦК та СП є органом військового управління і є невідємною частиною ЗСУ. Що за манІпуляції стосовно людини і фізичної особи? Відкрию Вам очі: ВІДПОВІДНО СТАТТІ 24 ЦК УКРАЇНИ "Людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою". ДУЖЕ ПРИКРО, КОЛИ ЛЮДИНА НАДИВИТЬСЯ ТАК ЗВАНИХ "БЛОГЕРІВ" І ВИДАЄ СЕБЕ ЗА ФАХІВЦЯ. 
І ЩЕ ОДНЕ, ПЕРЕД ТИМ, ЯК ПОСТИТИ НЕЗРОЗУМІЛІ РЕЧІ, ПОДУМАЙТЕ, ЧИ НЕ ПРАЦЮЄТЕ ВИ В ЦЕЙ ЧАС НА ВОРОГА?

Ответить
  • Олександр
21.07.23 21:42

Олег, не треба захищати тих, хто кладе на Закон з великої гірки

Ответить
  • Дехто
18.07.23 05:14

Олег, а коли за кодом с реєстру юр. осіб ховається ФОП, а не держ. установа? Це нормально для органу військового управління?

Ответить
  • Едуард
11.08.23 09:58

Дехто! Можна побачити приклад? 

Ответить
  • Дехто
18.07.23 05:11

Олег, а коли мережею шириться бескінечний потік ловлі, полювання, запихувань людей у бусіки та бобіки працівниками  вищенаведених структур - це робота на кого?

Ответить
  • Андрій
13.10.23 21:02

А давайте ТЦК повістки нікому вручати не буде. А навіщо це робити, бо щоб ухилянту її по закону вручити, треба 7 кіл аду пройти, та й хлопці наші хай беруть та повертаються додому...Подумаєш, прийде Путя, почне нам свої правила гри диктувати, а ми йому бац - Конституцію в зуби...шах і мат. А якщо серйозно, запитайте у мешканців ОРДЛО чи порушували їх права під час їхньої мобілізації та як їм там вручають повістки і як вони там відео з Ахматом та Вагнером знімають 

Ответить
  • Микола
01.12.23 07:59

Стаття розрахована на сцикунів звичайних які просто самі сцикуни і плодять сцикунів, є конституційний обов’язок захищати державу, а зьйомка військових для баранів вийде кримпровадження як мінімум, автор просто сцикун звичайний.

Ответить
  • Іван
04.10.24 20:45

Ти, тцкун звичайний, і такі як ти в результаті будуть сидіти в клітці при винесення вироку як мінімум по ККУ 424, коли ваша криша або втомиться від вас або цю кришу саму поряд з вами посадять.

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям