Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


28.03.24
1006 0

Звільнення з військової служби, як змусити себе звільнити, якщо не хочуть

Коли ти військовий і на передовій - не те, що кожен день, а кожна хвилина на рахунку. І багато хто, хто потрапив туди, хоче звільнитися. Також багато хто скаржиться, що в них є всі підстави для звільнення, є всі документи про це, а командування не хоче їх звільняти. Самі покинути військову частину вони не можуть, домогтися звільнення теж, і виходить безвихідна ситуація. Але вихід усе-таки є і який - обговоримо в цій статті.

 

               Історія про звільнення мобілізованого, рапорт якого довго не хотіли помічати

 

               До мене звернувся мобілізований з проханням допомогти написати йому рапорт на звільнення за сімейними обставинами на підставі того, що його мати інвалід 2 групи. Він попросив, щоб я за договором із ним сама склала і відправила цей рапорт поштою з усіма доданими до нього документами. Так і було зроблено.

               Але далі минув тиждень, два, жодної реакції не було. Він підійшов до командування, дізнатися, які новини щодо його звільнення. На що отримав грубу відповідь, що якщо щось буде, я тобі повідомлю. А не кажу нічого - значить нічого немає.

               З якихось чуток йому говорили, що його рапорт відхилили, але конкретних причин, що не так, ніхто не називав.

               Вирішили, що я відправлю адвокатський запит із проханням повідомити інформацію про стан розгляду його рапорту. Але цей запит був проігнорований.

               З моменту подачі рапорту минуло вже місяць чи півтора і питання вирішено не було.

               І ми вирішили йти до суду подавати позов до військової частини і зобов'язувати його звільнити через суд.

               Як тільки провадження в суді було відкрито, на його адресу надійшла купа претензій від військової частини, як це так і як Ви взагалі посміли так себе повести. На запитання, а чого ж Ви мовчали і нічого не робили, відповіді не було.

               Після цього ще кілька тижнів військовому морочили голову у військовій частині - то рапорт, підписаний адвокатом, нам не годиться - перепиши, то співробітника немає, щоб його від тебе прийняти, то у звільнення не пустимо. У підсумку всі були морально готові судитися, але рапорт вирішили переписати як вони хотіли і подати ще раз.

               Потім його намагалися вмовити забрати заяву з суду, на що він відповів, що до моменту отримання наказу про звільнення цього робити не буде.

               Ну і далі, не чекаючи закінчення судового процесу, мобілізований був звільнений і вільний.

               При цьому в нього було багато товаришів, які також довго намагалися звільнитися, боялися йти до суду і вже по 3-4 місяці чекали якоїсь реакції на свій рапорт.

               Ну і коли цей хлопець звільнився, він, перш ніж бігти і ставати на облік у ТЦК і СП, проконсультувався, чи є в нього підстави на відстрочку від мобілізації. І правильно зробив. Бо для отримання відстрочки в його випадку було недостатньо просто мами інваліда 2 групи, і він заздалегідь підготував додаткові документи.

               І пастка військкомату не спрацювала. Нову повістку на відправку йому вручити не змогли.

               Це я Вам розповіла одну з історій звільнення з військової служби, щоб Ви розуміли, що просто може і не бути. Але сперечатися і скаржитися на них у разі чого і можна, і потрібно, якщо хочете домогтися результату.

               

 

З чого починається процес звільнення з військової служби

 

               Якщо у Вас є якісь підстави для звільнення, то все починається з першого і головного на цьому етапі документа - рапорту на звільнення. Без його написання та подання справа далі не зрушиться.

               І вже на етапі написання рапорту виникає купа запитань - куди його писати, кому подавати, які документи докладати і як фіксувати його подання.

               Тому відповідаю на них по порядку.

               Пишіть рапорт на ім'я Вашого безпосереднього командира та на ім'я військової частини, до якої Ви приписані. Наприклад, командиру дивізіону артилерійської підготовки Петрову Івану Івановичу, військова частина А1111.

               Надсилаєте рапорт на юридичну адресу Вашої військової частини. Але тут головне не переплутайте. Це не те місце, де Ви зараз перебуваєте на передовій, а це місце, де знаходиться бухгалтерія Вашої військової частини. Наприклад, воювати Ви зараз можете під Авдіївкою, а Ваша військова частина знаходиться при цьому в Житомирі. Значить поштою рапорт потрібно надсилати в Житомир.

               Це не заважає подати Вам рапорт безпосередньо Вашому командиру, але якщо він поруч, і якщо водночас Ви зможете це зробити з фіксацією його подачі й упевнені, що його буде доведено до відома вищого керівництва.

               Якщо фіксація подачі рапорту на місці командиру неможлива або взагалі командира немає, або він не хоче його приймати, тоді Ви, звичайно, можете все одно вручити командиру 1 примірник Вашого рапорту з документами. Але в такому разі краще додатково 2 примірники надіслати поштою цінним з описом вкладення і кур'єрською доставкою на адресу Вашої військової частини, де знаходиться бухгалтерія.

               Дуже важливе питання, яке багато хто упускає, - це фіксація подання цього рапорту.

У Вас мають бути докази, що Ви цей рапорт дійсно подали. Інакше Ви потрапляєте в повну залежність від Вашого керівництва і в будь-який момент Вам відповідають, що взагалі Ви нічого не подавали і їм з Вами нема про що говорити.

               Найпростіший спосіб фіксації подачі рапорту - надсилання його поштою з доданими до нього документами цінним листом з описом вкладення і кур'єрською доставкою на ім'я та адресу Вашої військової частини, можна з повідомленням про вручення.

               За такого способу подачі Ви отримуєте на руки квитанцію про відправлення, опис вкладення вже в момент відправлення цього листа, а пізніше Вам ще й повідомлення про отримання його військовою частиною прийде. 

               І вже ніхто не зможе сказати, що Ви нічого не подавали і жодних документів у Вас не було.

               Якщо до пошти далеко - подайте рапорт Вашому командуванню, напишіть його у 2 примірниках і попросіть Вашого командира поставити на Вашому другому примірнику підпис і дату про його прийняття у Вас. Це теж фіксація подачі.

               Ну і якщо командир цього робити не хоче, то непомітно запишіть розмову з ним на аудіозапис, де зафіксуйте процес подачі рапорту йому.

               Якщо і це неможливо - подали все командиру все одно, а потім за першої ж нагоди самі або Ваш адвокат нехай усе відправить поштою додатково.

               Список документів, які потрібно додавати до рапорту, залежить від Вашої підстави для звільнення. 

               З приводу підстав для звільнення для мобілізованих вже є відео на цьому каналі, посилання на яке залишу в описі.

               Ну а якщо Ви все одно сумніваєтеся, чи є у Вас такі підстави, - то попередньо проконсультуйтеся з цього приводу з адвокатом.

               Приміром, якщо Ви звільняєтеся, бо у Вас мама інвалід 2 групи, то список документів, який Ви додасте до рапорту, матиме такий вигляд: копії паспортів та ідентифікаційних кодів Ваших і мами, свідоцтво про Ваше народження, документи про інвалідність мами (довідка МСЕК, пенсійне).

               Усі документи краще подавати в нотаріально завірених копіях.

               Звісно, бувають випадки, коли нотаріально завірені копії зробити неможливо, тоді додавайте просто копії, але готуйтеся за першої ж нагоди чи вимоги військової частини надати нотаріальні копії або оригінали.

               

               Чи може хтось інший за мене подати рапорт про звільнення

 

               Багато військових на передовій часто просять адвоката, щоб не вони, а адвокат відправив рапорт про звільнення замість них.

               Загалом, це можливо. Але як завжди є одне але.

               На практиці я часто стикаюся з тим, що військові частини не люблять рапорти, написані адвокатом. І хочуть їх отримати підписані особисто військовозобов'язаним. 

Скажу одразу, така позиція військових частин незаконна, і є навіть окрема судова практика, яка говорить про те, що рапорт цілком може бути поданий і самим військовозобов'язаним, і його адвокатом. І обидва варіанти вважаються нормальними. І поданими належним чином.

Однак командири багатьох військових частин зацікавлені в затягуванні процесу звільнення. І не всі дотримуються норм чинного законодавства. 

Тому, коли у військового є можливість підписати самому рапорт, я зазвичай допомагаю в його складанні та формуванні документів, але рапорт надсилається підписаний особисто мобілізованим.

               Ну а якщо такої можливості взагалі немає - тут, звісно ж, вступає в справу адвокат.

 

               Що робити, якщо рапорт подано, а звільнення з військової служби не відбувається

 

               Після того, як Ви подали рапорт на звільнення, подальший перебіг подій залежить від Вашого командування. 

               Іноді, коли командування нормальне, досить швидко після цього відбувається саме звільнення, Ви отримуєте наказ про звільнення і вільні.

               І іноді ні. Буває й так, що Ви не можете дізнатися, що там із Вашим рапортом, Вас годують якимись сніданками і чутками. І звільнення як не було, так і немає.

               У такому разі не потрібно нічого чекати, а потрібно діяти.

               Якщо у Вас ще є надія, що питання може вирішитися мирним шляхом, то тут уже Ваш адвокат може надіслати адвокатський запит до Вашої військової частини з проханням повідомити, на якій стадії перебуває розгляд Вашого рапорту та яке рішення щодо нього ухвалено.

               Ну а якщо і це не допомогло або Ви вважаєте, що у Вашому випадку точно не допоможе, тоді варіант 1 - йти до суду з позовом про те, що Ви просите зобов'язати військову частину прийняти рішення про Ваше звільнення.

               Боятися не потрібно. Дуже часто це єдиний спосіб домогтися Вашого звільнення. 

               Ба більше, часто буває, що щойно позов зайшов із безперечною ситуацією до суду, військова частина одразу ж Вас звільняє, навіть не чекаючи кінця судового процесу.

               Як буде у Вашому випадку, ніхто заздалегідь не знає, але порядок дій один завжди такий - рапорт, адвокатський запит і суд.

               І на будь-якому з цих етапів може відбутися звільнення.

 

Звільнення із ЗСУ відбулося, що далі робити

               

               У військовій частині Вам скажуть - ідіть і ставайте на облік у ТЦК і СП.

               Так, Ви дійсно за законом це зобов'язані робити. Але не поспішайте. Спочатку з'ясуйте, чи є у Вас відстрочка від мобілізації, напишіть лист про відстрочку, зберіть усі документи і прийдіть до військкомату підготовленим.

               Інакше може вийти так, що Ви вчора звільнилися, а сьогодні отримали нову повістку на відправку. І давай усе по колу.

               Те, що у Вас було право на звільнення, не гарантує, що у Вас є відстрочка від мобілізації.

               Ніякого терміну до моменту нової мобілізації після звільнення не передбачено.

               Коли Ви приходите ставати на облік у військкомат після звільнення, Ви для них особа з бойовим досвідом, і дуже бажаний кандидат на нову мобілізацію. Це потрібно розуміти і бути до цього готовим.

               І за несвоєчасну постановку на облік у ТЦК і СП після звільнення Вам загрожує адміністративний штаф, а от за неявку за новою врученою Вам повісткою на відправку - кримінальна відповідальність.

               Тому до військкомату йдіть підготовленим.

               Якщо Вас більш детально цікавить ця тема, напишіть про це в коментарях, вона заслуговує на окремий ролик.

 

               Чого не можна робити, якщо Ви хочете звільнитися з військової служби

 

               Як би Вам цього не хотілося, але подавати рапорт на звільнення і далі не з'являтися на військову службу Ви не маєте права. Ви вважаєтеся звільненим, тільки якщо у Вас на руках наказ про звільнення. А якщо наказу немає і навіть якщо Ваше командування затягує цей процес, і Ви самовільно покинете військову частину або не повернетеся з відпустки, то це 100% кримінальна справа про дезертирство. Тому розпочавши процес звільнення, доводьте його до кінця. Як би складно не було.

               

               У цій статті я розповіла про звільнення з військової служби і про те, що робити, якщо у Вас є підстави на звільнення, але Ваше командування не хоче розглядати Ваш рапорт і затягує цей процес. Також на цьому каналі є безліч відео про те, які є зараз підстави для звільнення з військової служби, які можуть відібрати і які можуть з'явитися. Раджу всім ознайомитися.

Посилання на першоджерело: https://youtu.be/BKFVqRogi6A 

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям