Сайт для бухгалтеров №1 в Украине
Чат 911

Получайте
новости почтой!


29.10.24
2675 9 Печатать

Зміна механізму сплати ПДФО: дискусії тривають

Удосконалення механізму зарахування податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) в Україні зменшить дисбаланс у фінансовому забезпеченні територіальних громад і дасть їм змогу підвищувати рівень надання державних послуг. 

Про це заявив Перший заступник Міністра фінансів України Денис Улютін під час Круглого столу «ПДФО і громади», організованого 24 жовтня програмою «U-LEAD з Європою»* для обговорення впливу зміни механізму зарахування ПДФО до місцевих бюджетів. Захід об'єднав у дискусії представників Міністерства фінансів України, низки інших українських і міжнародних відомств та експертів проєкту Polaris**.

Дискусії щодо зміни механізму зарахування ПДФО до місцевих бюджетів почалися після зміни у 2021 році адміністративно-територіального устрою та формування нових територіальних громад. 

У Верховній Раді зареєстровано низку законопроектів, що пропонують різні підходи до розподілу і зарахування ПДФО в Україні. Для напрацювання єдиної концепції у Верховній Раді України при Комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики створено робочу групу, яка займається обговоренням зареєстрованих законопроєктів і напрацюванням нових концепцій.

Актуальність і важливість цієї тематики знайшли своє відображення і в Урядових документах, зокрема у Плані заходів з реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні на 2024-2027 роки. 

З метою обрання оптимального механізму зарахування ПДФО експерти U-LEAD і Polaris змоделювали варіанти впливу зміни механізму зарахування ПДФО на податкову спроможність громад, а під час Круглого столу презентували результати такого моделювання.

«Чинна модель зарахування ПДФО створює диспропорції фінансової забезпеченості територіальних громад і вигідна лише для великих міст, де зареєстровані великі компанії-роботодавці. Однак часто активність населення зосереджена у менших містах, селищах і селах, що є сателітами мегаполісів і потерпають від такої моделі. На сьогодні майже 1200 громад є дотаційними. Така модель не влаштовувала громади до повномасштабної війни, зараз розрив між податковою спроможністю громад ще збільшився», - наголосив Денис Улютін. 

Він також зазначив, що одним з основних викликів, над яким працюють Міністерство фінансів, Державна міграційна служба, інші державні органи та органи місцевого самоврядування, є об'єктивність даних про чисельність населення. 

«Чисельність населення у громадах, що є визначальною для будь-якої моделі зарахування ПДФО, сьогодні невідома. Відсутня єдина база, яка містить актуальні і достовірні дані про кількість населення по кожній територіальній громаді. Під час повномасштабної війни ця проблема поглибилася через тимчасову окупацію окремих територій і хвилю внутрішньої міграції українців», - зазначив Денис Улютін.

Ще одним завданням, над яким потрібно працювати, є визначення рівня і кількості сервісів, які має гарантувати держава і під які повинна визначатись базова фінансова основа, зокрема і через механізм зарахування ПДФО.

У такій ситуації обґрунтований і об’єктивний вибір найвдалішого механізму зарахування ПДФО виконає одразу два завдання: покращить податкову спроможність громад, зменшить диспропорції між ними та забезпечить належну якість державних послуг. 

Також Денис Улютін відзначив важливість додаткових дотацій у бюджеті на вирівнювання спроможності територіальних громад, що постраждали від збройної агресії. 

«Це дещо зменшує диспропорцію, хоч і не долає усіх проблем на рівні фінансової забезпеченості територіальних громад. Водночас використання експертизи країн, де податки між територіальними громадами розподіляються гармонійно, може допомогти створити модель, за якої всі громадяни незалежно від проживання у тій чи іншій громаді отримуватимуть однаково якісні державні послуги», - резюмував Денис Улютін. 

Довідково

* Програма U-LEAD з Європою (Ukraine – Local Empowerment, Accountability and Development, Україна - підсилення на місцях, підзвітність та розвиток) об’єднує вектори співпраці між Урядом України, Європейським Союзом і його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Данією і Словенією - для створення прозорої і підзвітної багаторівневої системи управління, яка закриває суспільні потреби українців.

** Програма Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні», розроблена на період з 2024 по 2028 роки, фінансується урядом Швеції. Мета програми – посилення спроможності громад в Україні надавати публічні послуги і брати участь у відновленні і відбудові відповідно до вимог вступу до Євросоюзу. Програма охоплює 5 напрямів: освіту, фіскальну децентралізацію та бюджетування, адміністративні послуги, відновлення під керівництвом місцевої влади, міжнародне співробітництво громад. Polaris допомагає у реалізації реформ в Україні, співпрацюючи з органами місцевого самоврядування, міністерствами, центрами надання адміністративних послуг, дорадчими групами та експертами.

По материалам КМУ
Теги:
Комментарии
  • Mariya A.
29.10.24 09:36

Поки податки за громадян сплачує роботодавець, а не самі громадяни за місцем проживання, нічого з цим не зробиш.
Навіщо витрачати енергію на справу, заздалегідь приречену на провал?

Ответить
  • Сомневающийся Sкептиk
29.10.24 10:12

Mariya A.,Так, але не забувайте, що у ВР є дуууже багато зацікавлених людей, які обожнюють витрачати енергію, спочатку свою: на обговорення, прийняття, а потім тих, на кого поширюватимуться їхні маніловські "покращення": роботодавців, ФОПів, ЮО – на справу, заздалегідь приречену на провал. 
Найпростіший приклад – геніальна "ідея" від Гетманцева, пов'язана з пакетом змін до ПКУ (та ін. законів) щодо об'єднання ЄСВ, ПДФО та ВЗ. Ще до змін, під час обговорення та після ухвалення тієї редакції об'єднання, яку маємо, всім, крім Гетманцева та Ко, було відомо, що ідея об'єднати ці податки та ЄСВ таким чином, яким він хотів – зовсім не геніальна ідея, а дуже близька до ідіотської. І що в результаті? Справу, заздалегідь приречену на провал, збираються знову реанімувати. Я не чув хоча б натяку на вибачення перед платниками, хоч би якогось малееееесенького визнання ним своїх помилок. 

Ответить
  • Сомневающийся Sкептиk
29.10.24 10:44

Що стосується цієї ідеї з ПДФО. Припустимо, її ухвалять та внесуть зміни до ПКУ, до бюджетного кодексу. А в КЗпП – забудуть внести зміни (100%). Як роботодавцю дізнатися про місце реєстрації працівника, наприклад, з ID-картою? На сьогодні ми порушуємо КЗпП, якщо вимагаємо з працівників при оформленні на роботу відомості про реєстрацію місця проживання. Про це прямо вказано в ст. 25 КЗпП України. І ось, скажімо, ФОП-роботодавець матиме 4 працівників, у яких місце реєстрації: в одного – якесь село Болградського району, Ренійського району, Білгород-Дністровського району в Одеській області та одного працівника з місцем реєстрації в селі якогось району Львівської області. Формуватиме ФОП 4 платіжки для сплати ПДФО (та й реквізити сплати ВЗ Одеської та Львівської області відрізняються). Це при тому, що ФОП порушуватиме КЗпП та вимагатиме від працівників надавати відомості про реєстрацію  їхнього місця проживання. Тепер додамо ситуацію, коли у середині місяця 1 працівник звільняється, прийняли іншого з місцем реєстрації у Миколаївській області. А якщо у роботодавця 50 працівників, чи 100? В Електронному кабінеті буде кілька сторінок із "картками" по різних громадах з ПДФО. Потім вони щось вигадають ще й зі звітністю, типу, має бути відповідна кількість додатків 4ДФ, що відповідає різним КАТОТТГ. "Геніальності" їм вистачить на це...

Ответить
  • Коза ностра
29.10.24 10:31

"Косят зайцы траву, трын-траву на поляне"

Ответить
  • Юлія
29.10.24 11:07

Зробити один рахунок на податки по всій країні - один на єсв, один на пдфо. Платники заплатили, а ви там...перекладуйте туди сюди скільки влізе. 

Ответить
  • Светлана
29.10.24 12:38

Без консультаций с Западом мы никак не справимся с проблемой передела налога нашего украинского.

Ответить
  • Олена
29.10.24 13:32

По-моему , такая идея уже была лет 15 назад .

Ответить
  • Юрий
29.10.24 15:25

"всё новое – хорошо забытое старое". Технологии развиваются, люди деградируют.

Ответить
  • Олена
29.10.24 15:29

Юрий,Эт точно .

Ответить
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям