Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


24.01.25
18035 23 Печатать

З 1 лютого діють нові обмеження на перекази для клієнтів без підтверджених доходів

10 грудня в Нацбанку відбувся пресбрифінг за участю керівників Незалежної асоціації банків України (НАБУ), Асоціації українських банків (АУБ), ПриватБанку, Ощадбанку, Райффайзен Банку, Універсал Банку та Нацбанку, присвячений підписанню Меморандуму про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг (далі – Меморандум).

Меморандум стосується взаємодії банків та надавачів платіжних послуг із клієнтами фізичними-особами, ФОП та ФОП як частини групи пов’язаних компаній, удосконалює та стандартизує підходи банків щодо моніторингу операцій клієнтів із застосуванням ризик-орієнтовного підходу, що дасть змогу виключити варіанти недобросовісної конкуренції.

Це ініціатива банківського сектору, спрямована на зменшення тіньового сектору економіки, а також протидію терористичній і диверсійній діяльності росії, що фінансується через використання «дропів». Вона має на меті унеможливлення використання карток та платіжної інфраструктури шахраями та іншими зловмисниками.

Документ також сприятиме приведенню поточної практики роботи банківського ринку до єдиних стандартів та вимог законодавства Європейського Союзу.

Меморандум розроблений НАБУ, АУБ та підтриманий НБУ. Меморандум є відкритим для підписання всіма банками України, які прагнуть дотримуватися задекларованих у ньому принципів.

Сьогодні Меморандум підписали чотири великих банки-емітенти: АТ "Ощадбанк", АТ КБ "ПриватБанк", АТ "Райффайзен Банк", АТ "Універсал Банк", інші банки та надавачі платіжних послуг висловили намір доєднатися до Меморандуму найближчим часом.

Ключові моменти Меморандуму

Надавачі платіжних послуг, які доєдналися до Меморандуму, погоджуються на упровадження в своїй діяльності уніфікованої ринкової практики та підходів, зокрема до процесів:

► належної перевірки клієнтів на етапі встановлення ділових відносин;

► моніторингу фінансових операцій за рахунками клієнтів відповідно до наявної інформації про клієнта та фактично здійснювані операції;

► встановлення автоматизованих цілодобових правил моніторингу платіжних операцій з особливою увагою до моніторингу та обмеження операцій у нічний час (з 24:00 до 06:00) для виявлення випадків нехарактерної фінансової поведінки та протидії шахрайським схемам, викраденню коштів через засоби соціальної інженерії, недопущення участі клієнтів у схемах «дропів»;

► встановлення правил на здійснення фінансових операцій (надання продуктів/послуг) клієнтів відповідно до узгоджених підходів та процедур, які базуватимуться на ризик-орієнтованому підході;

► обміну інформацією між банками-учасниками Меморандуму про клієнтів та їх діяльність, яка містить ознаки підозрілості у відповідності до вимог чинного законодавства та нормативно-правових актів НБУ.

Підписуючи Меморандум, надавачі платіжних послуг зобов’язуються здійснювати перекази клієнтів з урахуванням упровадженого в банку ризик-орієнтованого підходу. Це означатиме, що банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (зокрема зарплатних клієнтів та інших клієнтів з підтвердженими доходами), а також волонтерів, ідентифікованих надавачем платіжних послуг згідно з вимогами постанови Правління НБУ від 24.02.2022 № 18.

Якщо ж документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов’язуються встановити ліміти (поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN) на операції:

  • з 01.02.2025 – для клієнтів «високого» рівня ризику встановлювати ліміт в сумі до 50 тис. грн/міс;
  • для клієнтів «середнього» та «низького» рівнів ризику –  відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації:
    • з 01.02.2025 – в сумі до 150 тис. грн/міс;
    • з 01.06.2025 – в сумі до 100 тис. грн/міс.

Ліміти не включатимуть операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. За наявності документально підтверджених доходів клієнта, що перевищують установлений на дату ліміт, банки здійснюватимуть перекази в межах підтвердженого доходу.

Крім того, клієнт під час обслуговування має право звернутися до надавача платіжних послуг-учасника Меморандуму із запитом для підвищення встановленого ліміту з обов’язковим наданням документального підтвердження коштів.

Для ефективнішої побудови системи управління ризиками надавачі платіжних послуг-учасники Меморандуму наголошують на потребі в запровадженні системних кроків та співпраці з Національним банком України та державними органами в частині:

  • надання учасникам доступу до офіційної інформації за допомогою онлайн-сервісу державних послуг Дія (далі – Дія) про дохід клієнта, про судові справи тощо;
  • створення централізованого реєстру сумнівних клієнтів, зокрема з ознакою «дроп», як додаткове джерело інформації для вивчення клієнта під час встановленні/перегляду ділових відносин.

«Дякую учасникам ринку за високий рівень самоорганізації та проактивну взаємодію. Ми сподіваємось на плідну співпрацю з банківським сектором та іншими державними органами. На заміну будь-яким лімітам має прийти дієвий ризик-орієнтований підхід та фінмоніторинг, – сказав Голова НБУ Андрій Пишний під час брифінгу. – Адже ми маємо спільну мету – зменшити частку тіньової економіки країни для збільшення надходжень до державного бюджету за рахунок сплати податків. А також знизити ризики терористичної та диверсійної діяльності, які загрожують абсолютно кожному,  посиливши в такий спосіб обороноздатність та захист країни».

«Банки є відповідальним партнером держави і вміють об’єднуватись. Наразі обʼєми шахрайського трафіка «дропів», який проходить через фінансову систему, є досить істотними. І це має бути зупинено. Тому НАБУ провела широке обговорення з учасниками та запропонувала знайти єдині підходи до обслуговування клієнтів та супроводження трансакцій. Ми зрозуміли, що лише об’єднавши наші зусилля, зможемо досягнути результатів та поступово витіснити тіньовий сектор із фінансової системи України», – прокоментував Володимир Мудрий, Голова Ради Незалежної асоціації банків України.

«Сьогодні ми презентуємо результат спільної роботи банківського сектору, який спрямований на забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг. Наша банківська система не лише стійка та високоліквідна, але й відповідальна, оскільки запровадження єдиних підходів демонструє зрілість і готовність вирішувати виклики. Для переважної більшості пересічних користувачів банківських послуг запропоновані ліміти не матимуть впливу. Основна мета Меморандуму – протидія протиправному використанню української платіжної інфраструктури та створення рівних умов для всіх учасників ринку. Ми переконані, що ініціативу підтримають всі банки та небанківські надавачі платіжних послуг», – сказав Андрій Дубас, президент Асоціації українських банків.

Довідково

Нагадаємо, що з 1 жовтня НБУ на пів року ввів тимчасовий ліміт для карткових переказів між фізособами на суму 150 000 грн на місяць лише для вихідних платежів. Перехідний період строком шість місяців дасть змогу НБУ та учасникам ринку напрацювати комплексні та системні рішення для вирішення проблеми «дропів» із залученням банківської спільноти, інших державних органів, у тому числі правоохоронних.

«Дропи» – банківські клієнти, які за винагороду надають доступ до своїх карток/рахунків, включно з пін-кодами і доступом до інтернет-банкінгу.

По материалам НБУ

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Леся
11.12.24 07:19

150тис -> 100тис -> 50тис -> 10тис -> 0 -> e-гривня. Незабаром!

Ответить
  • Буржуй
11.12.24 07:31

Кому нужен был доход, давно его сделали-Фоп 1 группа, 300 грн в месяц. Через полгода закрылся, подал декларацию. Вот тебе 1млн дохода!!!

Ответить
  • Евгения
11.12.24 10:07

Критерии уровней риска будут с потолка придумывать

Ответить
  • XXL
11.12.24 11:20

на розсуд банку, згідно внутрішньої політики банку, яка не розголошується...!!! у нас був випадок: один банк не приймає валюту із закордону - повернув через свою внутр.політику, навіть не повідомивши клієнту, від іноземного партнера дізналися що повернулися кошти, інший банк - прийняв. 

Ответить
  • Ирина
11.12.24 10:31

А разве эта их совместно подписанная всеми Угода  - это не сговор монополистов?? И куда смотрит Антимонопольный комитет?

Ответить
  • ххх
24.01.25 13:56

Ирина, в дырку

Ответить
  • delo.ua
11.12.24 12:37

"У Києві за рік закрилися 120 ресторанів та кафе через війну та відсутність клієнтів. Платоспроможність падає, і людей з грошима на всі заклади не вистачає".

Ответить
  • Елена
11.12.24 14:20

ще більше розширюють свої контролюючі функції  ( яких у банків взагалі не повинно бути) за суспільством яке несе їм свої зароблені гроші.

Ответить
  • Елена
11.12.24 14:24

класика жанру...так само як законотворці та виконавчі органи державної влади стають якоюсь елітою яка починає царювати замість того щоб залишатися в рамках державних службовців.

Ответить
  • Юрій
12.12.24 09:42

Видимо Кабмин не хотел портить карму, через Нацбанк спустил этим меморандум. 

Ответить
  • Злюка
17.12.24 16:53

Як же ж просто пройтись по нерухомості і деклараціям держслужбовців і членів їх родин і математично прорахувати доходи і вартість активів... Але, то для слабаків. Нам краще простих смертних придавити, роздягнути і знищити... Висновки ну дуже недобрі напрошуються...

Ответить
  • Joker
17.12.24 20:37

Банки: - ми заробляємо на відсодках за перекази коштів між клієнтами!
Ті ж самі банки: - Давайте домовимось менше заробляти, бо нам підняли податок!

Ответить
  • *
24.01.25 21:57

Joker, а рез0н им больше "зарабатывать", если выше "сливки снимают"?!...

Ответить
  • Любов
24.01.25 14:29

Ха-ха, товарищи! Успокойтесь. Ведь все, как обычно - нищих щипаем, нищих угнетаем, а "ЭЛИТА" - вне досягаемости. Какие декларации "держслужбовців"? Ви що, з дубу впали? Всі в сад!!!

Ответить
  • ё
24.01.25 15:47

Вам, шановна, теж не завадить трохи перевчитися.
"Время течёт ~ всё меняется", но стеретипы некоторых не исправимы.

Ответить
  • встÅвка
24.01.25 15:50

ё, стереотипы

Ответить
  • з верхівки дуба
24.01.25 15:44

з@дом на їжака

Ответить
  • не товар и щи & не любі друзі
24.01.25 15:41

Є кращі звернення, колеги, наприклад. Лєнін уже 101 рік як сохне без любові.

Ответить
  • Шурик
24.01.25 16:56

не товар и щи & не любі друзі,
Тот же самый Лёнин писал что история движется циклично, всё всегда повторяется. Разница между сейчас и 101 лет назад лишь в мобильниках, а ворьё при власти в точноти такое же самое.
Лёнин в январе 24 окочуриля от сифилиса, поэтому 101.

Ответить
  • *
24.01.25 22:00

Шурик, как сверху, так и снизу и наоборот. Всё по образу и подобию.
У правительств есть полномочия на отделение овец от баранов.

Ответить
  • Леся
24.01.25 18:23

Мда, детенізація
Тепер тупо готівку вагонами будуть передавати
НоваГот буде

Ответить
  • *
24.01.25 21:54

Наличка... М-да. Точно в "Монополию" не играли до 90-го.
Обратите внимание на подпись! Это обычный переводной вексель,
долговое обязательство, подлежащее погашению.
Не валюта и даже не деньги. Скоро окончательно станут виртуальными.
Но есть +: при виртуальных обязанностях и обязательства виртуальные.
А "лица" (укр. "особи") - фишки в руках людей, которыми управляют другие марионетки через других подставных лиц и т.д. вверх по иерархии...
Гляньте фильм "Еретик" 2024, может он доходчивее объяснит.
Физические (подставные) и юридические (абстрактные) лица. Стыдоба показывать своё невежество публично!
Доверительное управление в действии по молчаливому согласию...
Комментарии, размещённые здесь, индексируются, если админы не запретят.
Если позоритесь, то хотя бы делайте это в личном кругу друзей.
Старый траст окончился, новый заключён, реально слепые котята...
Отдельные личности. Вариант 2 - дешёвая провокация тех же админов.
🙈🙉🙊

Ответить
  • \|/
25.01.25 03:33

. . .

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям