Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Подпишитесь!


  • Щодо плати за землю (лист ДФС від 03.08.2017 р. № 1484/6/99-99-12-02-03-15/ІПК)

Щодо плати за землю (лист ДФС від 03.08.2017 р. № 1484/6/99-99-12-02-03-15/ІПК)

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 03.08.2017 р. № 1484/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Про плату за землю

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), на запит Кооператива щодо плати за землю (далі - Плата) повідомляє.

Кооператив поінформував, що є балансоутримувачем багатоквартирного будинку, але право власності на земельну ділянку або договір оренди земельної ділянки комунальної власності Кооперативом не оформлено.

Кооператив просить визначити підстави виникнення у нього обов’язку обчислення податкових зобов’язань з Плати.

Земельним кодексом України (далі - Земельний кодекс) визначено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються у постійне користування підприємствам, які здійснюють управління такими будинками; у власність або в постійне користування співвласникам таких будинків (ст. 42 Земельного кодексу).

Земельна ділянка визнається об’єктом цивільних прав з моменту її формування відповідно до вимог ст. 79 і Земельного кодексу та державної реєстрації відповідного права (власності, постійного користування або права оренди земель державної та комунальної власності) на неї.

Об’єктом оподаткування Платою є площа земельної ділянки, що перебуває у приватній власності, постійному або строковому користуванні земельних ділянок державної та комунальної власності. Відомості про площу сформованої земельної ділянки, щодо якої виникають податкові зобов’язання з Плати, підлягають внесенню до Державного земельного кадастру (далі - Кадастр, п. 286.1 ст. 286 Кодексу) за результатами виконання вимог ст. 791 Земельного кодексу щодо формування земельної ділянки як об’єкта цивільних прав (встановлено межі, певне місцем розташування та визначено відповідне право, нормативна грошова оцінка тощо).

За сформовані земельні ділянки Плата справляється у формі земельного податку для власників земельних ділянок приватної власності або постійних користувачів земельних ділянок державної та комунальної власності (пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу) або орендної плати для суб’єктів земельних відносин, які уклали договори про строкове користування земельними ділянками державної або комунальної власності (ст. 288 Кодексу).

Таким чином, якщо Кооператив не сформував земельну ділянку як об’єкта цивільних відносин щодо якого в Україні передбачено платне використання (ст. 206 Земельного кодексу) та не оформив прав на неї, то використовуючи таку земельну ділянку вбачається, що Кооператив умисно ухиляється від оподаткування Платою.

Водночас звертаємо увагу на наявну судову практику стягнення на користь органів місцевого самоврядування плати за використання земельних ділянок у належному розмірі у випадках використання безпідставно набутої земельної ділянки. Зокрема, суб’єктів, які, порушуючи ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу, використовують безпідставно набуті земельні ділянки постановами Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 28.01.2015 р., а також від 30.11.2016 р., зобов’язано компенсувати завдану власнику земельної ділянки майнову шкоду (ст. ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

фото автора В фокусе
Ушакова Лилия Средняя зарплата: как вы выплату назовете, это... никого не волнует...
20736 38
Курсы валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд