Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • Щодо порядку складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних при зарахуванні частини попередньої оплати товару за одним замовленням в рахунок оплати поставленого товару за іншим замовленням та при подальшому коригуванні цін на такі товари (лист ДФС від 27.11.2017 р. № 2733/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)

Щодо порядку складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних при зарахуванні частини попередньої оплати товару за одним замовленням в рахунок оплати поставленого товару за іншим замовленням та при подальшому коригуванні цін на такі товари (лист ДФС від 27.11.2017 р. № 2733/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 27.11.2017 р. № 2733/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Про податок на додану вартість

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних при зарахуванні частини попередньої оплати товару за одним замовленням в рахунок оплати поставленого товару за іншим замовленням та при подальшому коригуванні цін на такі товари і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, між підприємствами (постачальником і покупцем товару) укладено договір, в межах якого різні товари постачаються за різними замовленнями. Покупцем за замовленням N 1 було здійснено попередню оплату, на дату якої постачальником було складено податкову накладну. Товар за таким замовленням було поставлено постачальником не в повному обсязі. Надалі між підприємствами було досягнуто домовленість, згідно з якою попередня оплата за замовленням N 1 (в частині недопоставленого товару) заліковується в рахунок оплати поставлених товарів за замовленням N 2 без повернення такої оплати на поточний рахунок отримувача послуг.

В подальшому підприємствами підписано угоду про коригування (зменшення) ціни на товари, які були поставлені за замовленнями N 1 та N 2.

Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов’язань, визначену статтею 187 ПКУ, платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункту 201.7 статті 201 ПКУ).

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Відповідно до частини 2 статті 604 Цивільного кодексу України зобов’язання припиняється за домовленістю сторін про заміну первісного зобов’язання новим зобов’язанням між тими ж сторонами (новація).

Отже, якщо постачальником - платником ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати за замовленням N 1 були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі за домовленістю сторін таке замовлення було частково скасовано, а частина попередньої (авансової) оплати зараховується в рахунок оплати товару за замовленням N 2, то постачальник - платник ПДВ на дату досягнення такої домовленості має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання такої попередньої (авансової) оплати, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ після реєстрації такого розрахунку коригування в ЄРПН покупцем.

Складання такого розрахунку коригування здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за замовленням N 1, будуть зараховані в рахунок оплати вартості товару за замовленням N 2.

При цьому якщо за замовленням N 2 товар уже був поставлений та на дату такої поставки ("першої події") постачальником було складено та зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну, то за фактом зарахування попередньої оплати за замовленням N 1 в рахунок оплати вартості товару за замовленням N 2 податкова накладна постачальником не складається.

Якщо в подальшому підприємства досягають домовленості про коригування (зменшення) ціни на товари, які були поставлені за замовленнями N 1 та N 2, на дату підписання відповідної угоди постачальник - платник ПДВ має право скласти розрахунки коригування до податкових накладних, складених за операціями з постачання товарів за такими замовленнями. Такі розрахунки коригування підлягають реєстрації в ЄРПН покупцем. Зареєстровані в ЄРПН розрахунки коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям