Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • Щодо звільнення від оподаткування ПДВ послуг з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування та щодо права підприємства відмовитися від застосування такого звільнення (лист ДФС від 14.09.2017 р. № 1958/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)

Щодо звільнення від оподаткування ПДВ послуг з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування та щодо права підприємства відмовитися від застосування такого звільнення (лист ДФС від 14.09.2017 р. № 1958/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 14.09.2017 р. № 1958/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Про оподаткування ПДВ

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо звільнення від оподаткування ПДВ послуг з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування та щодо права підприємства відмовитися від застосування такого звільнення і, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Згідно з підпунктом 197.1.8 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які регулюються в установленому законом порядку. Ця норма не поширюється на операції з надання пасажирського транспорту в оренду (прокат).

Відповідно до статті 5 Закону України від 5 квітня 2001 року N 2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон N 2344) державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту реалізується шляхом проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, зокрема тарифної політики на автомобільному транспорті.

Статтею 35 Закону N 2344 встановлено, що перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування може здійснюватися у режимах: звичайному, експресному, маршрутного таксі.

Відповідно до статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Так, до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів, зокрема на транспортні послуги (стаття 28 Закону України від 21 травня 1997 року N 280/97 "Про місцеве самоврядування в Україні").

Отже, звільнення від оподаткування ПДВ відповідно до підпункту 197.1.8 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу може застосовуватись до операцій з надання послуг з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у випадку, якщо послуги з перевезення здійснюються у межах населеного пункту, та тарифи на такі перевезення встановлені уповноваженим органом.

Усі інші операції з надання послуг з перевезення пасажирів на митній території України, крім перелічених звільнених від оподаткування операцій, підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

Щодо права підприємства, яке здійснює операції з постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які регулюються в установленому законом порядку, відмовитися від використання податкової пільги з ПДВ

Відмовитися від використання податкової пільги чи зупинити її використання на один або декілька податкових періодів платник податків вправі лише тоді, коли звільнення надається безпосередньо платнику податків, а не окремим операціям з постачання тих чи інших товарів чи надання тих чи інших послуг.

Податкові пільги з ПДВ визначаються виключно за операціями з постачання товарів та/або послуг та не надаються окремим суб'єктам господарювання, а тому застосовуються платниками ПДВ в обов'язковому порядку без права відмови від використання податкової пільги.

Таким чином, звільнення від оподаткування ПДВ поширюється не на окремих суб'єктів господарювання, а на операції з постачання товарів/послуг.

Отже, звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом у разі дотримання умов, перелічених у підпункті 197.1.8 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу, застосовується в обов'язковому порядку без можливості відмови від його застосування.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям