Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2015/№15
Друкувати

Пиво в новому липневому амплуа: що врахувати торговцям?

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Ви знаєте, що з 01.07.2015 р. пиво відповідно до законодавства стане алкогольним напоєм. Тому, щоб не наробити помилок у розпал сезону, давайте вже зараз підготуємося до цієї «зміни вивіски».
єдиноподатник, ФОП, алкоголь, ліцензія, акциз, РРО, POS-термінал

Спрощенка vs пиво алкогольне

З 01.07.2015 р. у  ст. 1 Закону № 481*, так само як і в п.п. 14.1.144 ПКУ, пиво (під кодом за УКТ ЗЕД 2203, тобто пиво алкогольне) значитиметься як алкогольний напій.

* Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-BP.

Багато хто засумнівався, а чи не означає це, що торговців пивом виженуть зі спрощенки? У жодному разі. Адже в  п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ все зав’язано на підакцизному статусі пива (на ЄП заборонено виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів, крім, серед іншого, роздрібної реалізації пива ППЄПами), а не на статусі алкогольному. Тому:

— ППЄПи, як і раніше, зможуть торгувати на ЄП пивом, але тільки в роздріб;

— ЮРЄПи, як і зараз, пивом торгувати не зможуть (ані оптом, ані в роздріб).

Спрощенка vs пиво Безалкогольне

У  Законі № 481 окремо виділено безалкогольне пиво. Воно віднесене до іншого коду за УКТ ЗЕД — 2202. Отже, безалкогольне пиво як було, так і залишиться непідакцизним неалкогольним напоєм. Податківці не спростовують той факт, що воно не є підакцизним товаром (див. категорію 116.07 ЗІР, ср. 025069200). Тобто уживання з ЄП 100 %-ве. Ну а «суміжний» очевидний висновок податківців про те, що з нього не потрібно сплачувати «роздрібний» акциз, знайдете в категорії 116.02 ЗІР.

З усього цього випливає, що:

1) спрощенці (ППЄПи і ЮРЄПи) можуть, як і раніше, торгувати на ЄП безалкогольним пивом оптом і в роздріб (без алкогольних ліцензій);

2) при роздрібній (так само як і при будь-якій іншій) торгівлі безалкогольним пивом не потрібно сплачувати «роздрібний» акциз.

РРО

Далі про РРО-пільговиків — ППЄПів. Чи вплине зміна пивного статусу на РРО-пільги, що «похитнулися»?

ППЄП (група 3)

На сьогодні в цієї категорії перспективи не дуже (хоча є слабкі надії на зміну ситуації). «Єдиноподатне» РРО-звільнення з  п. 6 ст. 9 Закону про РРО, яким вони користуються зараз, з 01.07.2015 р. звузиться до невпізнання.

«Поза» РРО залишаться тільки діяльність на ринках і продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через пересувні засоби.

Тобто у випадку з алкогольним пивом «по-старому» без РРО продавати його зможуть тільки суб’єкти (ППЄПи) з групи 3 при здійсненні своєї діяльності на ринку — з місць торгівлі, що вписуються у визначення (місця торгівлі) зі ст. 1 Закону № 481.

А як бути з рештою торговців (з 01.07.2015 р.)?

Відповідь: при торгівлі (у тому числі пивом) за готівку, а також картки, чеки тощо застосовувати РРО слід у загальному порядку. Але з одним застереженням.

Є такий п. 1 Переліку № 1336*, який у парі зі ст. 10 Закону про РРО дозволяє ППЄПам продавати без РРО, але з обов’язковим використанням КОРО і РК (тобто з обов’язковою видачею кожному покупцю квитанції з РК) продовольчі товари і пиво у пляшках та банках.

Ця норма зараз позбавлена всякого сенсу і тривалий час «бовтається» в Переліку № 1336, вважаємо, через нерозуміння ситуації Кабміном. Він уже давно повинен був «убити» цю норму.

До речі, є  законопроект № 1088, яким пропонують узагалі скасувати ст. 10 Закону про РРО. Якщо це станеться, то, зрозуміло, «ляже» і весь Перелік № 1336.

Але все ж таки… якщо цього не станеться і норму п. 1 до 01.07.2015 р. з Переліку № 1336 не вичистять, вона знову може знайти сенс — при продажу названих вище товарів замість РРО можна буде застосовувати КОРО з РК (хоча від цього «не солодко»).

Хоча ми все-таки вважаємо, що зазначена норма «не робоча» і ставки на неї не робили б.

Ну і знову ж таки саме зміна статусу пива тут (у ситуації ЄП vs РРО) ні на що не вплине

ППЄП (група 2)

Можна працювати без РРО, КОРО і РК аж до 31.12.2015 р. ( п. 1 розд. II Закону № 71**). Але з 01.01.2016 р. правила такі самі, як і в ППЄПа групи 3 (див. вище)

ППЄП (група 1)

Може працювати без РРО, КОРО і РК ( п. 296.10 ПКУ)

* Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затверджений постановою КМУ від 23.08.2000 р. № 1336.

** Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII.

 

Щодо ФОП-загальносистемників і юросіб усе просто: РРО їм обов’язково потрібний, якщо вони продають що-небудь (у тому числі пиво) за готівку (або приймають в оплату від покупця платіжну картку) і при цьому не мають РРО-пільги з будь-якої підстави зі ст. 9 або ст. 10 Закону про РРО (Переліку № 1336).

Набуття пивом алкогольного статусу може «зіграти» для них тільки в тих випадках, якщо вони торгують з кіосків, лотків чи розвозок в основному газетами, журналами, листівками, конвертами, марками і трохи (менше 50 %) — іншою продукцією, у тому числі пивом. Так от, раніше вони могли займатися такою торгівлею без РРО і КОРО з РК (на підставі звільнення з  п. 10 ст. 9 Закону про РРО). Проте з 01.07.2015 р. потрібно буде або відмовитися від продажу пива (алкогольного), або обзавестися РРО. Все тому, що п10 ст. 9 Закону про РРО «не працює» при продажу алкогольних напоїв. Унаслідок того, що зараз пиво — не алкоголь, це звільнення працює. Але тільки-но воно стане алкоголем, скористатися пільговою нормою більше не вийде.

Тільки-но у вас з’явився РРО, обов’язково має з’явитися і POS-термінал (щоб клієнти могли розраховуватися картками). Без терміналу користувачі РРО можуть працювати тільки у виняткових випадках (п. 2 постанови № 878**).

** Постанова КМУ «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29.09.2010 р. № 878.

Ліцензія, реєстр місць зберігання алкоголю

Одне з найнеприємніших з усіх нововведень, пов’язаних з новим статусом пива, — це необхідність оформлення «алкогольної» ліцензії. Вона буде потрібна всім торговцям пивом (алкогольним!): як спрощенцям, так і загальносистемникам.

Вартість роздрібної алколіцензії становить 8000 грн. на кожен РРО (або КОРО), що перебуває в місці торгівлі. Для роботи в селі або селищі, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст, — дешевше: 500 грн. за РРО/КОРО ( ч. 14 ст. 15 Закону № 481). Ліцензія видається строком на 1 рік.

Нюанс для тих, у кого є резервний РРО. Щоб користуватися ним, такий РРО доведеться внести до ліцензії та сплатити зайві 8000 грн. / 500 грн. Без цього користуватися ним небезпечно, оскільки штраф за використання не зазначеного в ліцензії РРО — подвійна вартість проданої через нього продукції, але не менше 10000 грн. ( ч. 2 ст. 17 Закону № 481).

Звертаємо вашу увагу: для того щоб торгувати пивом у роздріб, можна, як і раніше, обходитися торговельною площею менше 20 кв. м. А ось для торгівлі іншими алкогольними напоями торговельна площа має бути не менше 20 кв. м. Інакше вам не видадуть роздрібну ліцензію ( абз14 ст. 1 Закону № 481).

На кожен магазин має бути окрема ліцензія. Для одного магазину достатньо мати одну ліцензію, навіть якщо відділів з продажу пива в ньому декілька (при цьому плата справляється за кожен РРО/КОРО).

Вартість оптової алколіцензії, яка потрібна в тому числі виробникам, — 500000 грн. на рік ( ч. 5 ст. 15 Закону № 481). Строк дії — 5 років.

Наступний крок після отримання ліцензії — внести місце зберігання алкоголю до спеціального реєстру. Як це зробити? Потрібно знову відвідати РУ «підакцизного» Департаменту ДФСУ і подати спеціальну заяву, нотаріально посвідчену (або посвідчену посадовою особою органу ліцензування) копію ліцензії та документ про право користування складом (приміщенням).

Якщо ви торгуєте пивом у роздріб і зберігаєте його прямо в магазині (або в підсобці / на складі, розташованому за тією самою адресою, що й магазин), ви можете не вносити до реєстру ваш магазин, підсобку чи склад. Але якщо у вас є склади, розташовані за іншою адресою, їх до реєстру внести потрібно ( ч. 38 ст. 15 Закону № 481).

Акциз

Слід зазначити, що пиво (крім безалкогольного) завжди було і залишається підакцизним товаром, тому тут змін менше.

Основну увагу привертає запитання: оскільки з 01.07.2015 р. пиво — алкогольний напій, то чи потрібна йому акцизна марка?

Відповідь знаходимо в Положенні № 1251***: маркування виготовлених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту від 1,2 до 8,5 відсотка об’ємних одиниць не здійснюється.

*** Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затверджене постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1251.

Тобто під «акцизно-марочний» удар потрапить тільки імпорт.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться