Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2015/№17
Друкувати

РРО в інтернет-магазині: «шифри» податківців

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
У журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 13, ми виклали свою точку зору з приводу застосування РРО в інтернет-магазинах. Не мовчать і податківці — ДФСУ спробувала дати свої поради в листі від 30.03.2015 р. № 6556/6/99-99-22-07-03-15. Щоправда, звучать вони так, неначе написані іншою мовою, зрозумілою лише фіскалам. Наше завдання — перекласти їх людською мовою, щоб з’ясувати, що ж урешті-решт намагалися сказати податківці.
електронна торгівля, інтернет-еквайринг, РРО при продажу комп’ютерних програм

Чи видавати розрахунковий документ?

Відповідь на це запитання є не лише у зазначеному листі, а й у консультації з категорії 109.02 ЗІР. У ній податківці спочатку згадали про п. 12 ст. 9 Закону про РРО*, згідно з яким РРО не застосовується, якщо в місці отримання товарів готівкові розрахунки не провадяться. А потім зробили такий висновок:

«...розрахунковий документ при продажу товарів (послуг) через мережу Інтернет видається в разі їх безпосереднього надання покупцю».

* Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.

Що ж мається на увазі? Чи не те, що власники інтернет-магазинів можуть скористатися п. 12 ст. 9 Закону про РРО та зовсім не застосовувати РРО, якщо готівкового розрахунку немає, а є, наприклад, картковий в Інтернеті, або готівку приймає не наш кур’єр, а кур’єр сторонньої організації?

Було б непогано, звичайно. Але з таким висновком ми не поспішатимемо! Той факт, що податківці взагалі згадали про п. 12 ст. 9 Закону про РРО, — це деякою мірою прогрес. Але не слід піддаватися ейфорії, оскільки є низка витверезних моментів:

— податківці завжди розуміли п. 12 ст. 9 Закону про РРО по-своєму: у місці отримання товарів РРО не потрібно застосовувати, а в місці надходження готівки (місці проведення розрахунків) — зрозуміло, потрібно;

— суди недалеко пішли від податківців. Якщо вони й дозволяли обходитися без РРО (зауважимо: аж ніяк не повсюдно), то виключно в межах оптової торгівлі, яка прямо названа в п. 12 ст. 9 Закону про РРО. Отже, перспектива використання цієї норми в суді для випадків з електронно-роздрібною торгівлею (а більшість інтернет-магазинів торгують саме вроздріб) також є туманною.

Оптова торгівля — це продаж товарів (послуг) юрособам і підприємцям за договорами постачання. А роздрібна торгівля — це продаж тих самих товарів (послуг) громадянам для некомерційного використання.

Не можна виключати й того, що ДФСУ має на увазі під «безпосереднім наданням покупцю» узагалі передачу товару в матеріальній формі, для чого потрібний offlіne-контакт з покупцем. І якщо передачі матеріального предмета немає, то і розрахунковий документ не видається. На це наштовхують формулювання листа № 6556. Але знову ж таки ідеться про розрахунковий документ, а не про незастосування РРО.

Резюмуємо. У будь-якому разі не рекомендуємо сприймати роз’яснення податківців як «вольну» для тих випадків, коли готівкового розрахунку за місцем передачі товару немає, а є, наприклад, картковий в Інтернеті, і випадків, коли ми особисто (наш кур’єр) не передаємо товар покупцю (але при цьому оплату отримуємо готівкою). Ми схильні розуміти податківців так, що вони лише дозволяють не вибивати чек РРО заздалегідь (застосовуючи схему продажу в кредит), а вибивати його лише під час отримання оплати. Однак відправляючи товар покупцю, потрібно направити йому документ, що підтверджує факт оплати, нехай навіть електронний, для виконання вимог п. 11 ст. 8 Закону № 1023**.

** Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 р. № 1023-XII.

Електронний документ не звільняє вас від необхідності застосовувати РРО! Він лише надає можливість не відправляти покупцю чек РРО (і то лише в разі, якщо ви безпосередньо не взаємодієте з покупцем).

Інтернет-розрахунки

У журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 13 ми говорили про те, що РРО, на нашу думку, є непотрібним, якщо:

— ви не приймаєте готівку і

— у вас на сайті немає кнопки «Сплатити», тобто ви не користуєтеся послугами інтернет-еквайрингу (не організовуєте в себе на сайті приймання карток як таке).

Тобто коли ваші клієнти здійснюють платежі безпосередньо на ваш поточний рахунок (наприклад, на підставі виставленого вами рахунка / рахунка-фактури). При цьому для вас не має значення, як саме заплатили клієнти: внесли готівку до каси банку, заплатили зі своєї картки або переказали гроші прямо зі свого поточного рахунка.

Так само вважаємо і сьогодні. Єдине, у листі № 6556 податківці говорять про незастосування РРО в такому разі, лише якщо ви продаєте:

інформаційно-консультаційні послуги;

нематеріальні товари, отримання яких відбувається за допомогою Інтернету на комп’ютер (скачування текстів, книг, відео, комп’ютерних програм, продаж додаткових опцій у комп’ютерних іграх тощо).

«Одночасно, якщо не визначено місце розрахунків, проведених на підставі рахунка в безготівковій формі за допомогою платіжних карток Visa і MasterCard при наданні інформаційно-консультаційних послуг, отриманні комп’ютерних та інших програм за допомогою мережі Інтернет, РРО не застосовується...» (лист № 6556)

Але чому лише ці товари (послуги)?

Аргумент податківців — у цьому випадку «не визначено місце розрахунків». А чому?! Тому, що маємо справу з нематеріальною формою, чи тому, що оплата на підставі рахунка, тобто без інтернет-еквайрингу і відповідно прив’язки до сайта? Або податківці взагалі не бачать різниці, є цей еквайринг чи ні? Суцільні загадки.

Щоб б там не було, прямо названий у листі податківців випадок — за рахунком оплачені (нехай і з використанням карток) ті роботи (послуги), що не мають матеріальної форми, — застосування РРО точно не вимагає.

Щодо решти випадків — ті самі нематеріальні товари (послуги), але розрахунки здійснені з застосуванням інтернет-еквайрингу, матеріальні товари (послуги) — інтрига зберігається.

У зв’язку з цим рекомендуємо вам знову ж таки звернутися до наших висновків зі статті «Невіртуальне» питання, або Як інтернет-магазинам застосовувати РРО» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 13.

А взагалі, звичайно, хотілося б, аби податківці висловлювалися дещо точніше.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться