Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2015/№7
Друкувати

Види діяльності для єдиноподатника групи 3: чи є проблема?

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko @buhgalter911.com
Єдиноподатники групи 3 можуть провадити будь-яку діяльність, дозволену спрощенцям. Однак з 01.01.15 р. з’явився важливий нюанс: вид(и) діяльності, яким(и) ви плануєте займатися, потрібно внести до Реєстру єдиноподатників (далі — Реєстр ЄП). Здавалося б — дрібниця. Однак ця дрібниця загрожує тим, що не звернувши на неї належної уваги, можна вилетіти зі спрощенки ні за копійку. Тому: увага!
важливе
для
спрощенців

У чому небезпека

Якщо єдиноподатник провадить діяльність, яка не зазначена в Реєстрі, то він зобов’язаний залишити лави платників ЄП (п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ). І, суворо кажучи, зробити це потрібно вже з 01.04.15 р. Як бачите, дуже важливо, щоб в Реєстрі ЄП була інформація про ваші види діяльності.

Єдиноподатникам групи 1 або 2 перейматися не слід. Адже вони зобов’язані вказувати свої види діяльності в заяві про перехід на ЄП, і цей обов’язок існує давно, практично з дня «народження» спрощенки. Тому необхідна інформація щодо них у Реєстрі ЄП є (туди вона потрапляє «автоматом» із заяви потенційного спрощенця).

А ось єдиноподатникам групи 3 (як юрособам, так і підприємцям) слід поквапитися. Адже раніше (до 01.01.15 р.) вони не зобов’язані були повідомляти про свої види діяльності*. Отже, інформації про це в Реєстрі ЄП щодо них немає. Тож її потрібно туди внести. І чим скоріше — тим краще.

* Про зміни в цій частині ви могли прочитати в статті «Єдиний податок по-новому» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 3.

Як внести вид діяльності до Реєстру єдиноподатників

Якщо ви — новий єдиноподатник і обрали собі групу 3, то все доволі просто: подаючи заяву про застосування спрощеної системи, вкажіть передбачувані види діяльності.

Заяву про застосування спрощенки вам потрібно подати за 15 календарних днів до початку кварталу (якщо переходите на ЄП з інших систем оподаткування) або разом із реєстраційною карткою (якщо лише реєструєтеся) — пп. 298.1.1, 298.1.2 ПКУ.

Види діяльності, зазначені в заяві, потраплять до Реєстру ЄП автоматично, а вам залишиться лише подбати про те, щоб «не вийти за межі». Якщо захочете щось нове, знову подайте заяву із змінами тощо.

А ось для колишніх єдиноподатників груп 3, 4, 5 і 6, яких з 01.01.15 р. «злили» до групи 3, усе не так однозначно. Річ у тім, що жодних заяв про перехід до оновленої групи 3 їм подавати не довелося, у цій групі вони опинилися автоматично. Однак як же тоді дані про види діяльності потраплять до Реєстру ЄП? Звичайно, було б логічно, щоб такі відомості просто перенесли з ЄДР.

Нагадаємо, що до обов’язків держреєстратора належить передача податківцям відомостей з ЄДР і повідомлення їх про всі реєстраційні дії (ст. 6 Закону № 755*).

* Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців» від 15.05.03 р. № 755-IV.

Однак тривожить ось що: з 01.01.2015 р. вид діяльності єдиноподатника став обов’язковим реквізитом заяви про перехід на ЄП, тобто можна зробити висновок, що заявити про види діяльності повинен саме кандидат у платники ЄП/платник ЄП. Тому, щоб уникнути ризику, ми рекомендуємо вам подати заяву про застосування спрощеної системи (підстава 5.3 — унесення змін до видів діяльності), в якій вказати всі ваші види діяльності.

Часи та строки

Коли єдиноподатники груп 1 і 2 змінюють вид діяльності, вони подають податківцям заяву про це у строки не пізніше 20-го числа місяця, наступного за тим, в якому відбулися зміни (п. 298.5 ПКУ). А ось для єдиноподатників групи 3 законодавці, на жаль, не прописали строк подання заяви про зміну виду діяльності. Від податківців роз’яснень із цього приводу також ще не надходило. Тому, на нашу думку:

 — найобережнішим слід подати згадану заяву не пізніше 20.02.15 р. (як їх побратимам з молодших груп). Однак зауважте: формально для застосування цього строку підстав немає;

— решта може це зробити пізніше, однак зволікати однозначно не слід. Подайте заяву хоча б до 01.04.2015 р. (оскільки з цієї дати потрібно буде залишити спрощенку, якщо в Реєстрі ЄП не «пропишуться» ваші види діяльності).

Як варіант, можна також отримати від податківців індивідуальну податкову консультацію, яка може захистити вас від негативних наслідків.

Де знайти коди видів діяльності

Коди видів діяльності та їх точні формулювання містяться у КВЕД-2010**. До речі, в ідеалі, види діяльності, які ви «повідомляєте» податківцям, повинні були відображатися й у вашій реєстраційній картці (тобто мають бути занесені до ЄДР). Інакше можуть виникнути проблеми з контролерами.

** Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010, затверджена наказом Держспоживстандарту від 11.10.10 р. № 457.

Якщо хочете зайнятися новим видом діяльності, спочатку внесіть його до ЄДР (у держреєстратора), а потім лише повідомляйте податківців (подавайте заяву).

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться