Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2015/№3
Друкувати

Єдиний податок по-новому

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Під Новий рік законодавець попрацював на славу. І серед купи нововведень уніс зміни до єдиного податку. Ознайомитися з ними ви зможете в цій статті.
податкова реформа

Спочатку найважливіше: ці зміни запрацювали з 1 січня. Але не переймайтеся: вони не настільки глобальні (порівняно з іншими податками/зборами).

Головна новина, звичайно ж, — скорочення числа «єдиноподатних» груп. Тепер їх не шість, а всього чотири. Причому, група 4 відведена тільки під сільгосппідприємства — вона прийшла на зміну ФСП, який з 1 січня канув у Лету. Інакше кажучи, ФСП став частиною ЄП.

Для «реальних» же єдиноподатників (не платників ФСП) залишилося всього три групи:

— 1 і 2 — зберегли за підприємцями;

— 3 — призначена для підприємців і юросіб (із зрозумілих причин цю групу «понівечили» найсильніше).

Отже, як бачите, усі юрособи-єдиноподатники тепер працюють виключно у групі 3.

Але само собою, вас цікавить: як бути єдиноподатникам, зареєстрованим до 1 січня? Так от. Всіх, хто до 1 січня був єдиноподатником груп 3 — 6, автоматично «перекинули» в групу 3 (п. 4 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ).

Що стосується вже колишніх платників ФСП, які повинні опинитися в групі 4, то для них «перехідної» норми, подібної цій, не передбачили. Але їх, вірогідно, повинні зарахувати до складу єдиноподатників на підставі декларації на поточний (2015) рік, розрахунку і відомостей, які доведеться надати згідно з п. 298.8 ПКУ. Зробити це потрібно до 20 лютого.

І ще один важливий момент: підприємцям-єдиноподатникам, нарівні з іншими суб’єктами, доведеться використовувати РРО. Щоправда, ця норма запрацює (п. 1 розд. II Закону № 71):

з 1 липня 2015 року — для єдиноподатників групи 3;

з 1 січня 2016 року — для єдиноподатників груп 1 і 2*.

* Детальніше про це питання ви могли прочитати у статті «Спрощенка з РРО, а також інші РРО-зміни» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 2.

Без РРО зможуть працювати підприємці-єдиноподатники груп 2 і 3 при здійсненні діяльності на ринках і при продажу товарів дрібнороздрібної торгівлі через засоби пересувної мережі, а також єдиноподатники групи 1.

Тепер пройдемося по нововведеннях детально.

Групи єдиноподатників

Головні зміни шукайте у групах 3 і 4 ЄП (при цьому групу 4, зважаючи на її сільськогосподарську специфіку, ми поки що не чіпаємо). Що стосується груп 1 і 2, то їх склад залишився тим самим, змінили тільки «сумовий» критерій.

Группы единоналожников (без учета группы 4)

Показник

Підприємці

Підприємці

Юрособи

Група 1

Група 2

Група 3

Граничний річний дохід

Не більше 300 тис. грн.

(раніше було 150 тис. грн.)

Не більше 1,5 млн грн.

(раніше було 1 млн грн.)

Не більше 20 млн грн.

Максимальне число найманих працівників

Не можуть використовувати працю найманих працівників

Не більше 10 осіб

Не обмежене

Чим можуть займатися

— роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках;

— надання побутових послуг населенню відповідно до переліку, наведеного в п. 291.6 ПКУ

— надання послуг (у тому числі побутових) платникам ЄП і населенню*;

— виробництво і продаж товарів*;

— діяльність у сфері ресторанного господарства

Усі види діяльності, крім заборонених для єдиноподатників

Ставки ЄП

До 10 % МЗП, установленої на 1 січня**

До 20 % МЗП, установленої на 1 січня**

2 % від доходу — у разі сплати ПДВ;

4 % від доходу — без сплати ПДВ

* Забороненими для групи 2, як і раніше, є надання посередницьких послуг з купівлі/продажу/оренди/оцінки нерухомості, а також діяльність з виробництва та обігу дорогоцінного і напівдорогоцінного каміння, виробів з дорогоцінних металів.

** Конкретний розмір ставки встановлюється рішенням сільських, селищних і міських рад залежно від виду здійснюваної діяльності.

 

Заборонені види діяльності

Список видів діяльності, які в єдиноподатників під табу, залишився, по суті, колишнім. Єдина відмінність — крім азартних ігор, тепер на ЄП не можна займатися (п.п. 1 п.п. 291.5.1 ПКУ) діяльністю з проведення: лотерей (крім поширення лотерей) і парі (букмекерське парі, парі тоталізатора).

Урахуйте, що для єдиноподатників групи 4 (колишні платники ФСП) немає заборони на здійснення розрахунків у негрошовій формі (п. 291.6 ПКУ). Для решти платників ЄП він, як і раніше, передбачений.

Податки/збори, від яких єдиноподатників звільнено

Перелік цих податків/зборів майже не змінився. З нього прибрали податки/збори, яких, загалом, уже немає: хмелезбір і збір за здійснення деяких видів підприємницької діяльності. А формулювання за низкою податків уточнили, у тому числі через поповнення «спрощенки» колишніми платниками ФСП (зокрема, це стосується звільнення від рентної плати за спецводокористування для єдиноподатників групи 4).

Дохід єдиноподатників

Загальні правила визначення «єдиноподатного» доходу не змінювали. Щоправда, нардепи внесли деякі уточнення.

По-перше, нарешті на рівні ПКУ закріпили, що за операціями за договором комісії до єдиноподатного доходу включається тільки сума комісійної винагороди» (п. 292.4 ПКУ).

Нагадаємо: раніше податківці у своїх роз’ясненнях поширювали це правило чомусь тільки на юросіб, а від підприємців вимагали включати до доходу всю суму: як винагороду, так і «транзитні» суми. Тепер усе стало на місця.

По-друге, змінили порядок визначення доходу від продажу ОЗ юрособою-єдиноподатником (п. 292.2 ПКУ). Раніше його розраховували як різницю між продажною ціною ОЗ і його залишковою балансовою вартістю на день продажу. Тепер це правило працюватиме тільки в тому випадку, якщо ви продали ОЗ, що використовувався мінімум 12 календарних місяців після його введення в експлуатацію. Якщо менше — до доходу включається вся сума, отримана від продажу ОЗ (само собою, за вирахуванням ПДВ). І одразу відповімо на декілька запитань:

— що вважати моментом продажу для розрахунку згаданого 12-місячного періоду? Зважаючи на «єдиноподатну» специфіку, їм, судячи з усього, потрібно рахувати момент надходження оплати;

— чи можна вважати використанням ОЗ його передання в оренду? На нашу думку, так;

— як бути, якщо ОЗ тимчасово простоював? Якщо ОЗ простоював без виведення з експлуатації, то, вважаємо, це ні на що не впливає. Якщо ж він виводився з експлуатації, то відповісти складніше — не виключено, що податківці відмовляться враховувати цей період. Більше того, якщо такий ОЗ буде повторно введено в експлуатацію, вони можуть захотіти відлічувати 12-місячний строк заново. Загалом, доведеться чекати думки контролерів.

Новостворені суб’єкти: що з ЄП?

Уточнили такий момент: новозареєстровані підприємства та підприємці, які одразу ж хочуть працювати на ЄП у групі 3, можуть обрати тільки безПДВшну ставку ЄП — тобто ставку 4 % (п.п. 298.1.2 ПКУ).

Але зауважте: для такого переходу заяву про обрання ЄП потрібно подати протягом 10 календарних днів з дня держреєстрації.

Правила переходу на ЄП

Тут змін немає. Як і раніше, перейти на ЄП можна з будь-якого кварталу, але не частіше 1 разу на рік. Для переходу на ЄП подається заява не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.

Але є одне уточнення щодо заповнення заяви про перехід на ЄП. Види діяльності, якими планується займатися на ЄП, мають зазначати тепер не тільки підприємці груп 1 і 2, а й підприємці/підприємства, які переходять до групи 3 ЄП (п.п. 5 п. 298.3 ПКУ).

Це створює питання про відповідальність за здійснення платником ЄП групи 3 діяльності, не внесеної до Реєстру. Адже в такому разі абз. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ передбачає ЄП-розреєстрацію незалежно від групи. Що ж, чекаємо коментарів від податківців. Але надію на хороший результат дає п.п. 2 п. 293.4 ПКУ, який, як і раніше, для таких випадків установлює «підвищену» ставку тільки для платників ЄП груп 1 і 2.

Облік на ЄП

У цілому, правила обліку не змінилися. Підприємства-єдиноподатники використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку. Підприємці — неплатники ПДВ ведуть Книгу обліку доходів, а платники ПДВ — Книгу обліку доходів і витрат. Але є цікавий момент. У ПКУ з’явилося положення, що свідчить про можливість ведення Книги обліку доходів в електронній формі (п.п. 296.1.1 ПКУ). Що стосується Книги обліку доходів і витрат, то для неї подібної вказівки чомусь не передбачили. Невідомо — чи то свідомо, чи то помилково. Але в будь-якому разі, до внесення змін до форм книг (затверджені наказом Мінфіну від 15.12.2011 р. № 1637) або хоча б появи роз’яснень від податківців реалізувати це нововведення не вийде.

Відповідальність

Тут є один нюанс. Додали, що підприємці-єдиноподатники груп 1 і 2, які здійснювали види діяльності, не передбачені пп. 1 і 2 п. 291.4 ПКУ відповідно, зобов’язані:

Для єдиноподатника групи 2 таким порушенням є, зокрема, надання послуг підприємствам/підприємцям на загальній системі.

1) з доходів, отриманих від такої діяльності, сплатити ЄП за ставкою 15 % (п.п. 5 п. 293.4 ПКУ);

2) перейти на загальну систему з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому було здійснено таку діяльність (п.п. 9 п.п. 298.2.3 ПКУ).

Коли припиняють сплачувати ЄП?

Внесли уточнення щодо нарахування ЄП при припиненні господарської діяльності. У такому разі зобов’язання з ЄП нараховують до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому (абз. 1 п. 295.8 ПКУ):

1) подано заяву про відмову від ЄП;

2) анульовано реєстрацію за рішенням податківців на підставі отриманого від держреєстратора повідомлення про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності.

Цікаво єдиноподатникам груп 1 і 2: як бачите, навіть якщо заяву про відмову від ЄП не подати, податківці все одно припинять нараховувати ЄП (на підставі повідомлення від держреєстратора).

Якщо єдиноподатна реєстрація анулюється за рішенням податківців, ЄП нараховується до останнього дня (включно) місяця, в якому анульовано реєстрацію (абз. 2 п. 295.8 ПКУ).

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться