Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2015/№9
Друкувати

Консультація щодо військового збору: ми чекаємо, а податківці зволікають

Клиженко Яна, експерт з питань оплати праці, у.klyzhenko@buhgalter911.com
Військовий збір — явище унікальне. Війни де-юре немає, а він існує. Ще й порядок його справляння частенько нагадує ромашку: обкладати — не обкладати? Конкретних рекомендацій у ПКУ немає, більшість консультацій у ЗІР з 01.01.2015 р. «обнулили». Як і з яких доходів утримувати ВЗ з цієї дати, ми з вами розібрали ще в «Бухгалтер 911», 2015, № 4 та № 8. У той же час окремі моменти залишалися під питанням. І от на сайті ДФСУ з’являється «маячок». Знайомимося ближче.
доходи фізосіб, оподаткування

Ідеться про проект Узагальнюючої податкової консультації щодо обкладення доходів фізичних осіб військовим збором (далі — проект УПК). Наразі складно сказати, коли ж дадуть хід цьому документу. Але вважаємо, що офіційна версія багато в чому (якщо не повністю) збігатиметься з прототипом. Можливо, певні кроки слід зробити вже зараз, щоб потім «не було нестерпно боляче». Розберемо основні підказки податківців у таблиці. Але спочатку зауважимо, що в ключових питаннях (об’єкт, база, платники) податківці повністю підтвердили наші висновки (читайте «Бухгалтер 911», 2015, № 4, с. 13).

Що роз’яснили в проекті УПК?

Як це розуміти і чого чекати?

1. ВЗ із зарплатного доходу сплачує роботодавець, а з інших доходів, джерело походження яких в Україні, — податковий агент.

З іноземних доходів і доходу, отриманого не від податкового агента, ВЗ платники податків сплачують самостійно за підсумками декларування

Якщо ви отримуєте доходи від податкових агентів, то можна спати спокійно (вони все зроблять за вас). А от якщо протягом 2015 року ви отримаєте доходи не від податкових агентів або іноземні доходи, то доведеться заповнити декларацію за підсумками року і на її підставі сплатити ВЗ. Головне — за рік не забути про це. Зазначимо, що для відображення ВЗ у декларації її діючу форму повинні «причесати» під нові правила.

Якщо до кінця року нічого не зміниться, то заплатити ВЗ у цьому випадку потрібно буде не пізніше 29.07.2016 р. (як і ПДФО з декларованих доходів)

2. За неуповноважений відокремлений підрозділ головне підприємство сплачує ВЗ за своїм місцем розташування

Нічого несподіваного: такі роз’яснення щодо ВЗ були й раніше (див. підкатегорію 132.05 ЗІР). За неуповноважений підрозділ ВЗ сплачує головне підприємство за своїм місцем розташування, а уповноважені відокремлені підрозділи перераховують ВЗ за своїм місцем. Зауважте, щодо ПДФО все інакше: податок за неуповноважений підрозділ юрособа сплачує за місцем розташування такого підрозділу

3. Доходи, нараховані до 01.01.2015 р., але виплачені після цієї дати, не обкладаються ВЗ

Ідеться про доходи, які минулого року (тобто на момент нарахування) не обкладалися ВЗ, а от у поточному (на момент виплати) обкладаються ВЗ.

Сюди потраплять, наприклад, дивіденди, нараховані у 2014 році, а виплачені вже в поточному, минулорічна спадщина тощо

4. Доходи, нараховані після 01.01.2015 р. за періоди до такої дати, обкладаються ВЗ на загальних підставах

Знову зробимо застереження: «під удар» потрапляють доходи, які на момент виплати ВЗ не обкладалися, а в момент нарахування (тобто після 01.01.2015 р.) включаються до оподатковуваного доходу. Оскільки доходи фізосіб обкладають в порядку, що діє на момент їх нарахування, то ВЗ неминучий. Це стосується, наприклад, дивідендів, нарахованих після 01.01.2015 р. за періоди до зазначеної дати

5. Для цілей справляння ВЗ застосування коефіцієнта, визначеного п. 164.5 ПКУ, не передбачено

На наш погляд, не варто буквально розуміти це твердження податківців. Так, спеціальний коефіцієнт для ВЗ формально розраховувати не можна. Проте для ПДФО-цілей суму нарахованого доходу в негрошовій формі визначають з урахуванням «натурального» коефіцієнта. Оскільки об’єкти обкладення ПДФО і ВЗ фактично збігаються, то визначена таким чином сума доходу буде і об’єктом обкладення ВЗ.

Зауважте, що при такому варіанті ВЗ сплачувати просто немає з чого. Вихід такий: попросити фізособу внести суму ВЗ до каси або утримати суму збору із зарплати за заявою фізособи (якщо негрошовий дохід отримав працівник). Врахуйте: сплатити ВЗ потрібно не пізніше банківського дня, наступного за днем надання негрошового доходу

6. Частина доходу від операцій з нерухомим майном є об’єктом обкладення ВЗ, оскільки зазначена в п.п. 164.2.4 ПКУ

Обійшлося без сюрпризів. Вартість нерухомості, яка обкладається ПДФО, обкладається і ВЗ. У свою чергу, дохід від продажу (обміну) нерухомості у випадках, зазначених у п. 172.1 ПКУ*, не обкладається ні ПДФО, ні ВЗ. Зауважте: ВЗ утримується за ставкою 1,5 % з договірної (або оцінної, якщо вона більше договірної) вартості

* Це дохід від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 ЗКУ, і за умови перебування такого майна у власності платника понад 3 роки. «Трирічна» умова не поширюється на успадковане майно.

7. Нотаріуси контролюють сплату ВЗ у разі посвідчення договору продажу (обміну) нерухомого і рухомого майна між фізособами, договорів дарування, видачі свідоцтв про право на спадщину. Своєчасною вважається сплата ВЗ до нотаріального посвідчення операції

Спадкоємці (обдаровувані), які є нерезидентами, зобов’язані сплатити ВЗ разом з ПДФО до видачі свідоцтва про право на спадщину (нотаріального посвідчення договору дарування). Резиденти можуть сплатити ВЗ до візиту до нотаріуса за бажанням, а якщо такого бажання немає — то за підсумками декларації.

ВЗ з доходів від операцій продажу (міни) рухомого (нерухомого) майна за договорами, укладеними між фізособами, які посвідчує нотаріус, необхідно сплатити до нотаріального посвідчення.

Нотаріусам рекомендують включати до Податкового розрахунку за формою № 1ДФ інформацію про суми сплаченого ВЗ

Про глобальні роз’яснення щодо ВЗ, які торкнулися підприємців-загальносистемників і осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, ви можете прочитати в «Бухгалтер 911», 2015, № 6, с. 23.

y.klyzhenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться