Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2015/№1
Друкувати

Поворотна фіндопомога та ЄП: облікова мозаїка

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Буває, підприємству/підприємцю бракує власних коштів. В умовах кризи кредитування кращим виходом із цієї ситуації може стати поворотна фіндопомога. Про те, як її обліковувати платникам податку на прибуток, ви вже, мабуть, читали*. Сьогодні пропонуємо дізнатися, як її відображати єдиноподатникам.
облік позик
перехідні
нюанси

* Див. статтю «Поворотна фіндопомога: шпаргалка» в журналі «Бухгалтер 911», 2014, № 2.

Загальні правила

Порядок обліку поворотної фіндопомоги (далі ПФД), отриманої платником ЄП, описано в п.п. 3 п. 292.11 ПКУ. Він такий: ПФД не включається до «єдиноподаткового» доходу, якщо її повернуто протягом 12 календарних місяців з дня отримання. Ця норма стосується всіх єдиноподатників — і підприємств, і підприємців.

Облік ПФД у єдиноподатника

Хто є позикодавцем (наприклад, «звичайний» / «не звичайний» платник податку на прибуток), жодного значення не має. Важливим є лише строк повернення ПФД: уклалися в 12-місячний строк чи ні. Крім того, враховуйте, що включивши до доходу несвоєчасно повернену ПФД, відкоригувати (зменшити) його в періоді повернення фіндопомоги ви не зможете.

Але майже відразу виникає запитання: як розрахувати згаданий 12-місячний строк? Щоб визначити його початок, ще раз звернемося до п.п. 3 п. 292.11 ПКУ: ПФД, як бачите, прив’язується до моменту отримання. З урахуванням ч. 1 ст. 253 ЦКУ початок відліку цього строку — з наступного дня після отримання ПФД (принаймні, податківці свого часу теж орієнтувалися на зазначені правила визначення строків із ЦКУ). А який день вважати останнім? У цьому питанні слід керуватися ч. 3 ст. 254 ЦКУ: строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку. Наприклад, ПФД отримали 15 грудня 2014 року. Свій відлік цей строк почне 16 грудня, а спливе — 16 грудня 2015 року. Отже, 17 грудня 2015 року єдиноподатник повинен включити неповернену суму ПФД до доходу.

І ще один момент: строк повернення ПФД за договором значення не має. Тобто, наприклад, якщо в договорі зазначено, що ПФД видано на 24 місяці, то відобразити дохід доведеться лише по закінченні 12 календарних місяців з моменту її отримання. Якщо ж платник ЄП поверне цю суму раніше, дохід відображати не потрібно.

Дохід відображають у тому звітному періоді, в якому закінчився строк повернення ПФД (спливли 12 календарних місяців з дня її отримання).

Це загальне правило. А тепер подивимося, як складатиметься ситуація, якщо після отримання ПФД суб’єкт господарювання змінює систему оподаткування.

Отримали ПФД на загальній системі — повертаємо на ЄП

Ситуація 1. Загальносистемник (підприємство або підприємець) отримав у IV кварталі 2014 року ПФД. З I кварталу 2015 року він перейшов на ЄП. Як оподатковувати ПФД?

Отримання ПФД підприємством-загальносистемником породжує виникнення доходів (у сумі ПФД або умовних відсотків — залежно від податкового статусу позикодавця) лише в тому разі, якщо вона не повернена на кінець звітного періоду (пп. 135.5.5і 14.1.257 ПКУ). Сказане не стосується отримання ПФД від засновника, але про це — в наступній ситуації.

Важливо! Оскільки підприємство з I кварталу переходить на сплату ЄП, то останнім звітним періодом для нього буде IV квартал 2014 року. Тому за його підсумками підприємство зобов’язане:

або нарахувати «умовні» відсотки на неповернену суму ПФД (якщо ПФД отримана від «звичайного» платника податку на прибуток — п.п. 14.1.257 ПКУ);

або включити неповернену фіндопомогу до доходу (якщо ПФД отримана від «незвичайного» платника податку на прибуток — п.п. 135.5.5 ПКУ).

Але зауважте: після переходу на ЄП автоматично «запрацюють» норми п.п. 3 п. 292.11 ПКУ. Якщо прямо керуватися цим підпунктом, після закінчення 12-місячного періоду для повернення ПФД єдиноподатник повинен показати дохід (адже жодних винятків п.п. 3 п. 292.11 ПКУ не містить). Проте не засмучуйтеся заздалегідь: це стосується лише тієї ПФД, яку було отримано від «звичайного» платника податку на прибуток.

Що ж до ПФД, отриманої від «не звичайного» платника, то до доходу вона потрапила ще на загальній системі (див. вище). Тому повторно включати її до доходу після закінчення 12 місяців не потрібно. Погоджуються з цим і фіскали (див. підкатегорію 108.04 ЗІР).

Якщо одержувачем ПФД стало не підприємство, а підприємець-загальносистемник, то він не відображає дохід. Але врахуйте: на думку податківців, якщо підприємець не поверне цю суму в строк, визначений договором, йому доведеться включити її до доходу (див. підкатегорію 103.02 ЗІР).

Хоча з цим роз’ясненням можна і посперечатися. На нашу думку, потрібне орієнтуватися на закінчення строку позовної давності за договором.

Після переходу на ЄП, якщо ПФД не буде повернена в 12-місячний строк, підприємцю потрібно включити неповернену суму до доходу (п.п. 3 п. 292.11 ПКУ). Такої ж думки дотримуються і податківці (див. підкатегорію 107.04 ЗІР). Відображається такий дохід у гр. 5 Книги обліку (лист ДПСУ від 27.09.2012 р., ср. 025069200). Потім сума цього доходу потрапляє до підсумкової гр. 7 Книги і разом з іншими доходами відображається в декларації залежно від групи: у загальному випадку в рядках 01, 06, 12 (або 11), 17 (або 16).

Отримали ПФД на загальній системі (від засновника) — повертаємо на ЄП

Ситуація 2. Підприємство-загальносистемник отримало ПФД від засновника. Потім воно переходить на ЄП. Як обкладати ПФД?

На загальній системі ПФД, отримана від засновника/учасника, підпаде під оподаткування, якщо її не буде повернено протягом 365 календарних днів (абз. 4 п.п. 135.5.5 ПКУ). Якщо цей строк не сплив, то:

1) перебуваючи на загальній системі — підприємство не відображає в обліку ПФД;

2) після переходу на ЄП — по закінченні 12 календарних місяців з дня її отримання включає неповернену суму ПФД до доходу (п.п. 3 п. 292.11 ПКУ).

Якщо 365-денний строк сплив у періоді перебування на загальній системі, то:

1) перебуваючи на загальній системі — нараховує умовні відсотки на суму неповерненої на кінець періоду ПФД (якщо ПФД було отримано від «звичайного» платника) або включає її до доходу (якщо ПФД отримано від «незвичайного» платника);

2) після переходу на ЄП — суму ПФД до доходу не включає, причому незалежно від податкового статусу позикодавця (адже строк 12 календарних місяців з дня її отримання вже сплив).

Отримали ПФД на ЄП — повертаємо на загальній системі

Ситуація 3. Єдиноподатник (підприємство або підприємець) у IV кварталі 2014 року отримав ПФД. З I кварталу 2015 року переходить на загальну систему.

Підприємство-єдиноподатник суму ПФД до доходу не включає (адже ще не спливли 12 календарних місяців з дня її отримання). Після переходу на загальну систему:

якщо ПФД отримана від «звичайного» платника податку на прибуток і залишається неповерненою на кінець звітного періоду, нараховує «умовні» відсотки на суму неповерненої фіндопомоги (відповідь на запитання № 5 УПК № 367*);

Врахуйте, що нараховуються такі умовні відсотки з дати переходу на загальну систему.

якщо ПФД отримана від «незвичайного» платника — до доходу її не включає. Адже згідно з вимогами п.п. 135.5.5 ПКУ неповернена сума ПФД включається в дохід, якщо вона отримана платником податку на прибуток у звітному періоді і не повернена на кінець такого періоду. А в нашому випадку ПФД отримана в періоді перебування на ЄП. Те, що дохід в цьому випадку не відображається, підтверджують і податківці (відповідь на запитання № 5 УПК № 367).

* Узагальнююча податкова консультація щодо податкового обліку поворотної фінансової допомоги, затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 01.07.2014 р. № 367.

Підприємець на ЄП, який отримав ПФД, повинен включити її до доходів лише після закінчення 12-місячного строку з моменту отримання (про це ви могли прочитати вище). Після переходу на загальну систему дохід відображати не потрібно — причому незалежно від того, потрапила така ПФД до єдиноподатного доходу чи ні. Хіба що підприємець не поверне її в домовлений строк / до закінчення строку позовної давності (про це читайте вище).

Облік поворотної фіндопомоги у разі зміни системи оподаткування

I. Перехід із загальної системи на ЄП

Ситуація

ПФД отримана від:

Наслідки на загальній системі

Наслідки на ЄП

Фіндопомога отримана на загальній системі і не повернена до переходу на ЄП

Позичальник — підприємство

«звичайного» платника податку на прибуток

Нараховуємо «умовні» відсотки на неповернену суму ПФД: ряд. 03.10.1 дод. IД

Неповернену суму по закінченні 12 календарних місяців з дня отримання ПФД включаємо до «єдиноподатного» доходу: ряд. 2 (3) або 17 (18)

«незвичайного» платника

Включаємо неповернену суму ПФД до доходу: ряд. 03.12 дод. ІД

Дохід не нараховуємо, оскільки його відображено на загальній системі (див. підкатегорію 108.04 ЗІР)

Позичальник — підприємець

«звичайного» платника податку на прибуток

Дохід не відображаємо (якщо не сплив строк повернення за договором / строк позовної давності)

Неповернену суму по закінченні 12 календарних місяців з дня отримання ПФД включаємо до доходу (гр. 5 Книги обліку, ряд. 01, 06, 12 (або 11), 17 (або 16) декларації)

«незвичайного» платника

II. Перехід ЄП на загальну систему

Ситуація

ПФД отримана від:

Наслідки на ЄП

Наслідки на загальній системі

Фіндопомога отримана на єдиному податку і не повернена до переходу на загальну систему

Позичальник — підприємство

«звичайного» платника податку на прибуток

Дохід не відображаємо (якщо не сплив 12-місячний строк)

Якщо ПФД не повернено на кінець звітного періоду — нараховуємо умовні відсотки (ряд. 03.10.1 ІД)

«незвичайного» платника

Дохід не відображаємо

Позичальник — підприємець

«звичайного» платника податку на прибуток

Дохід не відображаємо (якщо не сплив 12-місячний строк)

Дохід не відображаємо (якщо не сплив строк повернення за договором / строк позовної давності)

«незвичайного» платника

 

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться