Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2015/№5
Друкувати

Поворотна фіндопомога: у пошуках плавного переходу

Юрій Товстоп’ят, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
Раніше розд. ІІІ ПКУ передбачав спеціальні правила оподаткування поворотної фіндопомоги* (далі — ПФД), від яких з набуттям чинності Законом № 71** не залишилося зовсім нічого. Як же бути при переході з одних прибутково-облікових правил на інші? Давайте розбиратися разом!
податок на прибуток,
перехідні питання

* Про що ви могли прочитати у статті «Поворотна фіндопомога: шпаргалка» у журналі «Бухгалтер 911», 2014, № 2.

** Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII.

Спочатку загальне: «прибуткові» правила, що діють з 1 січня, не передбачають оподаткування ПФД. Якщо ПФД отримано після цієї дати, вона збільшить об’єкт оподаткування тільки в тому випадку, якщо її не повернути (після закінчення строку позовної давності). Виглядає досить просто. А ось як бути з «перехідною» ПФД? Розглянемо два «ходові» випадки.

1. ПФД отримали від «звичайного» платника податку на прибуток. Не встигли повернути у 2014 році? При складанні декларації-2014 доведеться відобразити дохід у вигляді умовних відсотків (ряд. 03.10.1 додатка ІД). А облікова ставка НБУ, від якої прямо залежить їх розмір, минулого року зростала як гриби після дощу.

Що відбуватиметься після 1 січня? Повернення ПФД не призведе до жодних податкових наслідків. До речі, неповернення її на кінець податкового (звітного) періоду — теж (якщо не минув строк давності).

Нові правила оподаткування не передбачають нарахування умовних відсотків. Тому забудуть про такий «штучний» дохід як 20-мільйонники, так і ті, хто перевищив зазначений обсяг доходів.

2. ПФД отримали від неплатника / «незвичайного» платника податку на прибуток. Якщо ви отримали ПФД від такого платника і не повернули її до закінчення звітного періоду, її слід відображати у складі доходів (ряд. 03.12 додатка ІД). Але в чому основний лейтмотив цієї статті — при поверненні такої допомоги раніше ви могли розраховувати на відображення витрат. Чи зможете ви відобразити їх після 1 січня?

Саме поняття податкових витрат з розд. III ПКУ вилучили. Нові ж правила «прибуткового» обліку прив’язуються до бухобліку, що не передбачає відображення доходів/витрат за ПФД. Як же бути? Уся надія на «перехідні» правила, а саме на абз. 2 п. 22 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ (див. цитату).

Що ж маємо? По-перше, дійсно раніше витрати (при поверненні ПФД) відображали за датою перерахування коштів контрагенту. По-друге, у цьому випадку на 1 січня таки є кредиторська заборгованість. В ідеалі умови для застосування цього правила виконуються, а тому, вважаємо, при поверненні ПФД на її суму можна зменшити об’єкт оподаткування. Але радіти поки що зарано — слід дочекатися думки податківців. Добре, хоч часу для цього ще багато.

За операціями, за якими витрати до 01.01.2015 р. визначалися за датою перерахування коштів і станом на 1 січня у платника є кредиторська заборгованість за ними, сума коштів, перерахована контрагенту після 1 січня, зменшує фінрезультат.

y.tovstopyat@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться