Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2015/№5
Друкувати

Не зареєстрували січневі ПН: чи буде штраф?

Марина Казанова, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Ми не встигли зареєструвати січневу ПН у ЄРПН у 15-денний строк. Чи загрожують нам штрафи, передбачені п. 1201.1 ПКУ? Чи зможе наш покупець відобразити за такою ПН податковий кредит?
ПДВ-реформа,
податкові накладні

Почнемо з хороших новин. Штрафи за нереєстрацію січневих ПН вам не загрожують! Нагадаємо: у ПКУ цей момент описано дуже погано. І формально звільнення від штрафу повинно було «працювати» тільки за ПН, складеними з лютого по червень. Але податківці вирішили інакше: вони включили до цього періоду й січень (див. лист № 1403*).

* Лист ДФСУ від 19.01.2015 р. № 1403/7/99-99-19-03-01-17.

Але є й погані новини. Щоправда, уже для покупця. Судячи з листа № 1403, січневі ПН після закінчення 15-денного строку зареєструвати не можна (та й технічно вони не проходять, хоча п.п. 198.6 ПКУ працює з 01.01.2015 р.). Така можливість з’явиться тільки для ПН, складених з 01.02.2015 р. (покупець покаже ПК у періоді реєстрації ПН).

Якщо сума ПДВ у січневій ПН менше 10 тис. грн., то проблем з нею не буде. У січні контролери дозволили реєструвати такі ПН за бажанням платника (див. підкатегорію 101.20 ЗІР). Також вони підтвердили, що право на ПК покупець у такому разі не втрачає.

Що стосується імпортної/підакцизної номенклатури, то в цій консультації податківці щодо цього нічого не сказали. Отже, цілком можливо, що зазначена індульгенція стосується й таких ПН (але все ж таки краще, щоб вони були зареєстровані).

А ось якщо січнева ПН підлягала реєстрації в ЄРПН (тобто сума ПДВ в ній більше 10 тис. грн.), але не була зареєстрована у 15-денний строк, справи погані. Відобразити податковий кредит за такою ПН не можна. І на жаль, скаргою Д8 уже не допомогти. Вихід із цієї ситуації можна знайти, якщо першою подією було постачання товарів/послуг. Тоді, як варіант, можна переоформити «первинку» заднім числом, відсунувши дату першої події, і тим самим вписатися у 15-денний строк для реєстрації**.

** Детальніше див. статтю «ПН не зареєстрована: чи є альтернатива Д8?» у журналі «Бухгалтер 911», 2014, № 4.

Що стосується ПН, які складатимуться з лютого по червень, то ДФСУ підтвердила: у цьому випадку не застосовується тільки 10 %-й штраф. Тобто якщо порушення строку реєстрації ПН становить до 15 днів. А ось інші штрафи з п. 1201.1 ПКУ (за триваліше прострочення в реєстрації ПН), судячи з усього, застосовуватимуть***.

*** Про це ми попереджали у статті «ПДВ-облік у 2015 році» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 2.

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться