Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2015/№5
Друкувати

ФОП-єдиноподатник і РРО: чи потрібний при безготівкових розрахунках?

Олеся Александрова, податковий експерт, o.aleksandrova@buhgalter911.com
Єдиноподатник-підприємець 3 групи займається торговельною діяльністю і хоче з 01.07.2015 р. працювати без РРО. Звідси запитання — чи можна не встановлювати РРО при: — розрахунках, які провадяться безготівково; — прийманні готівки від покупців через платіжний термінал; — розрахунках з оформленням прибуткових касових ордерів?
касові апарати
спрощенка

Хоча до липня 2015 року начебто ще далеко, але про перспективи, пов’язані із застосуванням РРО, багато хто замислюється вже зараз*. Звідси й популярність таких запитань (це демонструють, зокрема, і дзвінки на нашу «гарячу лінію»). Давайте розбиратися.

* Про те, кого з підприємців-єдиноподатників зобов’язали застосовувати РРО (з 1 липня 2015 року і з 1 січня 2016 року), ви могли прочитати у статті «Спрощенка з РРО, а також інші РРО-зміни» у «Бухгалтер 911», 2015, № 2.

Безготівкові розрахунки

Якщо покупці розраховуватимуться з підприємцем на ЄП виключно за безготівковим розрахунком, то без РРО в цьому випадку можна спокійно обійтися. Під безготівковими розрахунками в цьому випадку ми маємо на увазі перерахування на поточний рахунок отримувача — підприємця на ЄП:

1) певної суми з рахунка покупця;

2) коштів, унесених покупцем готівкою до каси банку для перерахування на поточний рахунок одержувача. Нагадаємо, в такому разі для одержувача — підприємця на ЄП подібні розрахунки вважатимуться безготівковими (п. 2.5 Положення № 637).

Щоб у цьому переконатися, достатньо поглянути на ст. 3 Закону про РРО.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій і в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карт, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг <...>

Тобто, як бачите, безготівкові розрахунки в тій формі, про яку ми згадали вище, випадають зі сфери застосування РРО.

Зверніть увагу: у ситуації, коли підприємець планує здійснювати переважно безготівкові розрахунки, але зрідка приймати й готівку, йому обов’язково потрібно буде обзавестися РРО. Адже будь-який готівковий платіж у сфері торгівлі (послуг), нехай навіть і один-єдиний на рік, має бути проведений через РРО.

Платіжні термінали

Якщо покупець розраховується з вами карткою через платіжний термінал, чи доведеться такі платежі проводити через РРО?

Сам платіжний термінал дійсно може існувати окремо від РРО. Але це зовсім не означає, що він замінює РРО. У тій же ст. 3 Закону про РРО, наведеній нами вище, чітко зазначено, що при оплаті карткою платіж має бути проведено через РРО. Більше того, з 01.07.2015 р. для підприємців-єдиноподатників 3 групи (а з 1 січня 2016 року — і 2 групи) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг застосування платіжних терміналів стане обов’язковим нарівні з РРО (крім діяльності на ринках, продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної торгівлі).

Річ у тім, що згідно з п. 1 постанови № 878* проводити розрахунки з покупцями за допомогою платіжних терміналів зобов’язані ті суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг і використовують РРО відповідно до Закону про РРО. Доки ФОП-єдиноподатники були звільнені від застосування РРО, вони були звільнені й від застосування платіжних терміналів. А з липня 2015 року/січня 2016 року (якщо нічого не зміниться в законодавстві) їм потрібно буде застосовувати і те і інше.

* Постанова КМУ «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29.09.2010 р. № 878.ср. 025069200

Але звичайно, йдеться про випадки, коли підприємець не потрапляє у «платіжнотермінальні» винятки.

Звільняються від обов’язкового застосування платіжних терміналів, зокрема, суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше 25 тис. осіб (п. 2 постанови № 878).

Чи врятує від РРО використання прибуткових касових ордерів?

Ні, у жодному разі! Головна причина в тому, що п. 1 ст. 9 Закону про РРО дозволяє не застосовувати РРО при розрахунках через касу тільки юрособам — та й то якщо вони торгують продукцією власного виробництва і при цьому не є підприємствами торгівлі та громадського харчування (до 1 січня таке саме послаблення діяло і при наданні послуг). А на приватних підприємців цей пункт взагалі не поширюється. Отже, касовий ордер у цьому випадку — не вихід.

Виняток можна зробити для юросіб на єдиному податку (група 3), які торгують продукцією власного виробництва з використанням касових ордерів і не є підприємствами торгівлі та громадського харчування. На них зазначена індульгенція з п. 1 ст. 9 Закону про РРО поширюється, а тому вони можуть обійтися без РРО.

Але при цьому нагадаємо важливий момент: якщо юрособа-єдиноподатник надає послуги з розрахунками в готівковій формі, їй потрібно застосовувати РРО. Причому вже з 1 січня 2015 року. Єдине послаблення в цій частині: штрафи за порушення вимоги Закону про РРО в цьому випадку до 1 липня 2015 року не застосовуються** (щоправда, за умови проведення розрахунків у касах таких підприємств з оформленням касових ордерів).

** Детальніше про це питання ви могли прочитати у статті «Спрощенка з РРО, а також інші РРО-зміни» у «Бухгалтер 911», 2015, № 2.

o.aleksandrova@buhgalter911.com

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться