Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2015/№5
Друкувати

Податок на нерухомість: якщо ставки... забули встановити

Михайло Шевчук, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Визначення ставок податку на нерухомість належить до повноважень сільських, селищних і міських рад. А якщо вони не затвердили відповідні величини (особливо це стосується податку в частині нежитлової нерухомості)? Відповідь на це запитання ви зможете знайти в цій статті.
оподаткування
майна

Оновлені правила податку на нерухомість* є лаконічними в частині ставок. Згідно з п.п. 266.5.1 ПКУ вони не повинні перевищувати 2 % розміру МЗП на 1 січня звітного (податкового) року за 1 м2 бази оподаткування. Отже, цього року — 24,36 грн./м2.

* Див. статтю «Податок на нерухомість: розпаковуємо «подарунки під ялинку» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 3.

Для нежитлової нерухомості на 2015 рік є «перехідні» правила. Полягають вони в тому, що встановлені на цей рік ставки не можуть перевищувати 12,18 грн./м2 для таких об’єктів (п. 33 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

З межами ставок розібралися. Що далі? А далі нагадаємо, що в сумнозвісному Законі № 71** ВРУ рекомендувала місцевим радам у місячний строк з дня опублікування цього Закону, зокрема:

 — переглянути рішення про встановлення на 2015 рік податку на нерухомість (щодо житлової нерухомості);

 — прийняти та опублікувати рішення про встановлення і 2015 році податку на нерухомість (щодо нежитлової нерухомості).

** Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII.

Закон № 71 був опублікований 31 грудня 2014 року («Голос України», 2014, № 254). Тому цей строк минув 31 січня 2015 року.

Для чого це зроблено, пояснювати не потрібно. Адже з 2015 року змінився підхід до встановлення ставок, також до об’єкта оподаткування включили і нежитлову нерухомість. Тепер поглянемо: в якій сумі сплачувати податок, якщо місцева рада встигла/не встигла прийняти зазначені рішення.

Житлова нерухомість

Така нерухомість обкладалася податком і до 2015 року. Більше того, до цієї дати його встановлення місцевою радою було обов’язковим. Це означає, що ставки податку на житлову нерухомість були фактично встановлені. Якщо ж у 2015 році їх не переглянули, то... застосовувати слід ставки, які діяли раніше. Звичайно, у розмірі, що не перевищує 24,36 грн./м2, адже за ПКУ для житлової нерухомості це «верхня межа» (див. вище).

Однак виникає запитання: а якщо ставки переглянули і, більше того, зробили це до 1 лютого (тобто вписалися в зазначений строк), з якої дати їх застосовувати? Закон № 71 із цього приводу нічого не говорить. Що стосується ПКУ, то ця ситуація підпадає під «загальний» п.п. 12.3.4. Він же наказує місцевим радам приймати такі рішення до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, з якого планується застосування відповідних податків/зборів або змін (плановий період). Інакше — такі рішення застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, наступного за плановим. Виходить, у цьому випадку нові ставки повинні застосовуватися не раніше 2016 року!

Але, на жаль, це формальний бік. І ураховуючи ситуацію в країні, місцеві ради навряд чи вникатимуть у правові нюанси. Саме це демонструє і зміст уже прийнятих рішень: більшість із них встановлює нові ставки вже з 1 січня 2015 року (див., наприклад, рішення Сумської міськради). Навіть незважаючи на те, що робилося це «заднім» числом.

Що ж робити вам? Якщо не бажаєте наражатися  на неприємності, сплачуйте податок вже за новими ставками ☹. Водночас, якщо в майбутньому рішення місцевої ради оскаржать (або, наприклад, ДФСУ надасть «хорошу» консультацію), ви зможете повернути сплачену суму або направити її в рахунок погашення інших податків/зборів.

Якщо сплатити податок за старими ставками, свою правоту, найімовірніше, доведеться відстоювати в суді. Хоча шанси на отримання позитивного рішення в такому разі є.

На жаль, це саме стосується і випадку, якщо місцева рада запізниться з установленням нових ставок. Отже, найбезпечніше в такому разі орієнтуватися на зміст відповідного рішення.

Нежитлова нерухомість

З нежитловою нерухомістю ситуація мало чим відрізняється. Різниця лише в тому, що до 2015 року вона не підпадала під об’єкт оподаткування. Наклавши на цю ситуацію п.п. 12.3.4 ПКУ, отримаємо, що у 2015 році за такі об’єкти сплачувати податок взагалі не потрібно! Навіть якщо місцева рада укладеться в строк, про який ішлося в Законі № 71.

Тим більше, це стосується ситуації, якщо місцева рада не встигне прийняти рішення. Якщо ж ви апелюєте до п.п. 12.3.5 ПКУ, то застерігаємо: з 1 січня він цю ситуацію не регулює. Цей підпункт прив’язується до місцевих податків/зборів, встановлення яких є обов’язковим. Водночас із зазначеної дати встановлення податку на нерухомість є факультативним (п. 10.3 ПКУ).

Однак, на жаль, розв’язка тут така сама, як і в частині житлової нерухомості ☹. Незважаючи на наявність формальних підстав для несплати у 2015 році податку в частині нежитлової нерухомості, безпечніше зробити це виходячи зі ставок, установлених відповідним рішенням місцевої ради (але в будь-якому разі не більше 12,18 грн./м2 у 2015 році). Якщо в майбутньому таке рішення оскаржать або з’являться позитивні консультації ДФСУ, переплачену суму можна буде повернути або зарахувати.

Якщо ви все ж вирішите не сплачувати податок (за наявності відповідного рішення місцевої ради), готуйтеся до спору. Хоча, як і в попередньому випадку, шанси на позитивний результат є.

Однозначно не сплачувати податок з нежитлової нерухомості (без наявності будь-яких ризиків) можна лише в тому випадку, якщо ваша місцева рада вирішила поки що не встановлювати цей податок або ж взагалі не прийняла будь-яке рішення з цього приводу.

m.shevchuk@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться