Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2015/№28
Друкувати

«Липневі» ПДВ-запитання щодо СЕА

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Те, чого найбільше боялися платники ПДВ, сталося — електронне адміністрування з 1 липня запрацювало на повну потужність з усіма недоробками та технічними проблемами. І поки законодавці думають, вносити зміни до ПКУ чи ні, платникам доводиться пристосовуватися до нових умов. Запитань безліч. У сьогоднішній статті пропонуємо розглянути найпопулярніші запитання, що надійшли до нашої редакції.
електронне адміністрування ПДВ

Чи вноситимуться зміни до СЕА?

Це запитання перебуває в підвішеному стані. Законодавці, на жаль, так і не прийняли обіцяні зміни до ПКУ щодо електронного адміністрування. Але все ж таки ми на це сподіваємося.

Поки шанси залишилися у мінфінівського законопроекту № 2173а, який припускає «обнулення» формули на 1 липня.

Що стосується другого законопроекту, який передбачає продовження тестового режиму до 1 січня 2016 року, то його законодавці, судячи з усього, вже навіть не планують розглядати.

Найближча дата, коли теоретично депутати можуть розглянути зміни, — 14.07.2015 р. (найближче пленарне засідання намічено на 14.07.2015 р.). Однак, знову ж таки, це тільки теоретично. А поки маємо те, що маємо, — зареєструвати ПН можна тільки в межах ліміту ( п. 2001.3 ПКУ).

Нагадаємо: для того щоб визначити суму, на яку можна зареєструвати ПН, потрібно подати запит до ЄРПН про стан ПДВ-рахунка (форма j1301204). У відповідь на нього надійде Витяг (j1401204). У ряд. 2 цього Витягу буде вказана сума, на яку можна реєструвати ПН. Якщо ліміт «з мінусом», то доведеться:

Ліміт має дотримуватися саме на дату реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

(1) перекрити мінус (за рахунок «вхідних» ПН, імпортного ПДВ або поповнення ПДВ-рахунка);

(2) плюс ще й перекрити суму ПДВ, зазначену в ПН (знову ж таки, за рахунок зазначених вище джерел).

Переплати та реєстраційний ліміт

Сподіваємося, що ви отримали 1 липня обіцяний бонус у вигляді 1/12 середньомісячної суми ПДВ. Хоча більшості цього бонусу вистачило, тільки щоб перекрити різницю ще не сплачених ПЗ за червень.

Також нагадаємо: ліміт автоматично повинні збільшити суми переплат, наявні у платника станом на 01.07.2015 р. ( п. 34 підрозд. 2 розд. XX ПКУ). Податківці пообіцяли «впоратися» з цим до 10 липня ( лист № 22408* і  лист № 22361**).

* Лист ДФСУ від 22.06.2015 р. № 22408/7/99-99-19-03-01-17.

** Лист ДФСУ від 22.06.2015 р. № 22361/7/99-99-19-03-02-17.

Дізнатися, чи додали до вашого ліміту суму переплат, ви можете, отримавши Витяг (форма j1401204). У ньому слід поглянути на рядок 11 — саме там ця сума й буде зазначена.

Крім того, як зазначено в  листі № 22408, після 10 липня можна буде подати запит податківцям та отримати окреме повідомлення (витяг) про суми переплат, які обліковуються в інтегрованій картці платника станом на 01.07.2015 р.

Податківці в  листі № 22408 детально розповіли, як сплачуватимуться зобов’язання за червень 2015 року (II квартал), якщо є «старі» переплати. Декларацію за червень (II квартал) ви заповнюєте у звичайному порядку, тобто повністю декларуєте податок до сплати за ряд. 25.1. А ось порядок сплати буде таким (див. таблицю).

Результат за декларацією

Як сплачувати зобов’язання за червень (II квартал)

У декларації за червень (II квартал) заповнений ряд. 25.1

Сума переплат = ряд. 25.1 декларації за червень
(II квартал)

Зобов’язання за червень (II квартал) на ПДВ-рахунок перераховувати не потрібно. Ряд. 25.1 вважається погашеним

Ряд. 25.1 декларації за червень
(II квартал) більше суми переплат

За червень (II квартал) на ПДВ-рахунок перераховується різниця між ряд. 25.1 і сумою переплат

Сума переплат більше ряд. 25.1 декларації за червень (II квартал)

Зобов’язання за червень (II квартал) на ПДВ-рахунок перераховувати не потрібно. Різницю між сумою переплат і ряд. 25.1 уключаємо до ряд. 20.2 декларації за липень
(III квартал) без права заявити їх до повернення

У декларації за червень (II квартал) заповнений ряд. 23.2 або 24 або немає показників

Суму переплати включаємо до ряд. 20.2 декларації за липень (III квартал) без права заявити їх до повернення

 

У реєстрах, які направляють податківці Держказначейству для списання коштів з ПДВ-рахунка, сума податку до сплати за червень (II квартал) буде зменшена на суму таких переплат.

Червневі ПН: як реєструвати в липні?

Ситуація є несприятливою. Адже для реєстрації таких ПН у липні також потрібно враховувати ліміт. Можливість «безлімітної» реєстрації для будь-яких ПН/РК закінчилася 30 червня ( п. 35 підрозд. 2 розд. XX ПКУ). Тому якщо ліміт не покриває суму ПДВ за ПН, то зареєструвати червневу ПН (як і будь-яку іншу) не можна. Однак що є важливим? Як ми вже зазначали в попередньому номері, червневі ПН/РК (які видаються покупцю) ще підпадають під звільнення від мінімального (10 %) штрафу ( п. 35 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Тобто їх можна безкарно (але з нюансами для покупців, оскільки у них пізніше виникає право на ПК, коригування ПЗ) реєструвати протягом 30 календарних днів з дати складання. Але оскільки законодавці не поспішають з прийняттям змін, то, найімовірніше, навіть 30-денний строк мало чим допоможе. Якщо 30-денний строк добігає кінця, а ліміту бракує, то доведеться:

— або поповнювати ПДВ-рахунок (потім ці кошти з ПДВ-рахунка можна буде забрати назад у частині, не перекритій зобов’язаннями за декларацією, але знову ж таки таке повернення зіграє на зменшення ліміту реєстрації);

— або сплачувати штраф за нереєстрацію ПН. При цьому зауважимо, що сьогодні штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН не застосовують, оскільки не розроблений механізм стягування цих штрафів*** (однак є ризик, що потім їх можуть застосувати заднім числом).

*** Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569.

Якщо червнева ПН буде зареєстрована вже після граничних строків подання декларації за червень (тобто із запізненням), то для ліміту ще відіграє роль і показник ∑Перевищ (визначається як різниця між даними декларації та ЄРПН). По суті, одна і та сама ПН спочатку піде на зменшення ліміту через показник ∑Перевищ, а потім — через показник ∑НаклВид (коли ПН буде зареєстрована в ЄРПН). Усунеться таке задвоєння, тільки коли податківці звірятимуть дані ЄРПН з показниками декларації наступного періоду.

Сплата ПДВ-зобов’язань за червень

За підсумками подання декларації за червень на ПДВ-рахунок потрібно перерахувати різницю між ряд. 25.1 декларації і показником ряд. 1 Витягу з СЕА. Наприклад, за червневою декларацією зобов’язання до сплати (ряд. 25.1) становили 20000 грн. До граничних строків сплати ПЗ за червень підприємство поповнило ПДВ-рахунок для реєстрації червневих/липневих ПН на 15000 грн. У цьому випадку на ПДВ-рахунку (ряд. 1 Витягу j1401204) у нього буде 15000 грн. Для сплати ПЗ за червень на ПДВ-рахунок потрібно перерахувати 5000 грн. (20000 грн. - 15000 грн.).

Якщо, навпаки, на ПДВ-рахунку «зависнуть» зайві гроші, то для їх повернення потрібно разом із червневою декларацією подати додаток Д4. Гроші повернуть на поточний рахунок протягом 5 робочих днів після граничного строку сплати ПЗ за червневою декларацією ( п. 211 Порядку № 569****).

**** Детальніше див. статтю «Солянка запитань щодо реєстрації ПН і РК в ЄРПН» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 25.

Дата

Показники Витягу з СЕА

стан ПДВ-рахунка

ліміт

накладні отримані

поповнення ПДВ-рахунка

накладні видані

01.07.2015 р.

0

13.07 (реєстрація ПН на суму 10000 грн., для чого ПДВ-рахунок був поповнений грошима на 10000 грн.)

10000

0

0

10000

10000

15.07 (отримання ПН на суму 15000 грн.)

10000

15000

15000

18.07 (реєстрація ПН на суму 20000 грн., для чого на рахунок «докинули» грошима 5000 грн.)

15000

0

5000

20000

25.07 (сплачуємо зобов’язання червня)

Оскільки на ПДВ-рахунку вже є 15000 грн., для сплати ПЗ за червень перераховуємо туди різницю між ряд. 25.1 декларації з ПДВ і сумою коштів на ПДВ-рахунку в розмірі 5000 грн. (20000 грн. - 15000 грн.)

20000

5000

5000

30.07 (списано гроші Держказначейством)

0

5000

 

Як поповнити ПДВ-рахунок для реєстрації ПН?

Усі поля, окрім поля «призначення платежу», заповнюємо, як і раніше:

— у полі «Отримувач» вказуємо назву платника;

— у полі «Код» вказуємо код ЄДРПОУ платника;

— у полі «Банк отримувача» заповнюємо «Казначейство України (ел. адм. подат.)»;

— у полі «Код банку» ставимо «899998»;

— у полі «№ рахунку» проставляємо номер свого ПДВ-рахунка.

Конкретних рекомендацій щодо заповнення поля «призначення платежу» саме в разі поповнення ПДВ-рахунка для реєстрації ПН від податківців поки що немає. Можна заповнювати це поле так:

*;101;; поповнення електронного рахунку для реєстрації податкових накладних ТОВ «Промінь» (код за ЄДРПОУ 11111111);;;

Нагадаємо: для обліку коштів на ПДВ-рахунку Мінфін рекомендував використати субрахунок до рахунку 31 «Рахунки у банках» (лист Мінфіну від 08.04.2015 р. № 31-18410-08-25/12278). Хоча нам ближче використання рахунку 33 «Інші грошові кошти».

Проблеми квартальників

Квартальники найбільш переймаються 2 проблемами:

1. У ряд. 8 Витягу j1401204 (показникПеревищ) засвітилися зобов’язання січня, що призвело до зменшення ліміту. Ця проблема пов’язана з тим, що неправильно заповнений ряд. 9.1 декларації за I квартал. Очевидно, туди помилково потрапили і зобов’язання січня. У цьому випадку потрібно подати УР до декларації та виправити показники ряд. 9.1. У такому УР:

— до гр. 4 перенесіть дані з помилкової ПДВ-декларації;

— у гр. 5 вкажіть ці ПДВ-декларації з урахуванням виправлення (правильне значення ряд. 9);

— у гр. 6 вкажіть різницю цих рядків.

Помилка в цьому рядку не призводить до заниження ПЗ, тобто штрафні санкції за ПКУ вам не загрожують. Після подання УР ряд. 8 Витягу повинен зменшитися, а ліміт реєстрації — збільшитися.

2. Невеличке збільшення «ліміту» за рахунок бонусів. ПКУ передбачено збільшення ліміту реєстрації на середньомісячну суму зобов’язань, сплачених за останні 12 місяців ( п. 34 підрозд. 2 розд. XX ПКУ). Місячні платники завдяки такому бонусу перекрили «мінус» за лімітом, який виник у результаті того, що зобов’язання за червень ще не були перераховані на ПДВ-рахунок. А ось квартальним платникам цей бонус не зміг покрити суму зобов’язань за весь квартал. Тут вихід такий — доведеться «наперед» заплатити квартальні зобов’язання, щоб покрити мінус. Або чекати на «вхідні» ПН.

РК до «старих» (долютневих ПН)

На цю проблему ми вже звертали вашу увагу*****. Нагадаємо: РК до ПН, складених до 01.02.2015 р., не враховуються для «ліміту» ( п. 19 Порядку № 569).

***** Стаття «Від’ємний» ліміт реєстрації на 01.07.2015 р.: що робити?» у журналі »Бухгалтер 911», 2015, № 24.

Якщо РК є:

— «зменшуючим» — мінус виникає у постачальника (за декларацією ПЗ зменшилися, а у СЕА зменшення ніяк не відобразилися);

— «збільшуючим» — мінус з’являється у покупця.

Як бачимо, наявне недоопрацювання формули. І воно має вирішуватися на законодавчому рівні. Уряд усвідомлює цю проблему. Принаймні, у мінфінівському законопроекті (який передбачає «обнулення» формули) передбачено включати для розрахунку ліміту і РК, які складаються до «старих» ПН. Однак, знову ж таки, де ці зміни, скільки на них ще чекати?

m.kazanova@buhgalter911.com

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться