Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, червень, 2015/№23
Друкувати

Неприбуткові організації можуть не сплачувати податок на прибуток, якщо...

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
З 01.01.2015 р. у неприбуткових організацій кардинальні зміни. По-перше, з ПКУ зникла ст. 157, яка містила правила щодо сплати податку на прибуток неприбутковими. А нових правил і досі немає... По-друге, багато організацій «випали» з числа неприбуткових (декого потім повернули, але не всіх). Тому на сьогодні вони не знають: чи потрібно сплачувати податок на прибуток і звітувати за ним і як це зробити? Поспішаємо на допомогу!
ОСББ, громадські організації, профспілки тощо

Хто є хто?

Спершу давайте розберемося, хто на сьогодні (з урахуванням змін законодавства та роз’яснень ДФСУ) належить до неприбуткових організацій, а кого викинули за борт. Отже, бажаний статус неприбутківця мають виключно такі юрособи (див. пп. 1 та 2 п.п. 133.1.1 ПКУ у редакції Закону № 263*):

* Закон України «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо оподаткування деяких неприбуткових організацій» від 18.03.2015 р. № 263-VIII.

Неприбуткові організації

1

Бюджетники (держоргани, органи місцевого самоврядування, а також створені ними організації: вузи, школи, садки, лікарні тощо)

2

Громадські об’єднання, у тому числі:

2.1

профспілки (листи ДФСУ від 31.03.2015 р. № 6701/6/99-99-19-02-02-15 та № 6696/6/99-99-19-02-02-15)

2.2

організації роботодавців та об’єднання таких організацій

2.3

громадські організації інвалідів

2.4

інші громадські організації та громадські спілки

3

Політичні партії

4

Релігійні організації

5

Благодійні організації (благодійні товариства, благодійні установи, благодійні фонди)

6

ОСББ, асоціації власників житлових будинків і ЖБК (їм повернули неприбутковий статус з 10.04.2015 р. розд. I Закону № 263)

7

Пенсійні фонди

 

Зверніть увагу: з 01.01.2015 р. ОСББ, ЖБК та їм подібні були виключені з кола неприбуткових. Проте з 10.04.2015 р. їм повернули втрачений статус. При цьому в Законі № 263 немає застереження про те, який же статус був у цих організацій з 01.01.2015 р. по 10.04.2015 р.

Якщо ж дотримуватися букви закону, то в цей період вони були платниками податку на прибуток. Але якщо тлумачити ті самі норми більш ліберально, то можна вважати, що такі організації були неприбутківцями весь час, у тому числі і з 1 січня по 10 квітня. Хотілося б сподіватися, що податківці підтримають такий підхід.

Скористатися неприбутковим статусом можна, тільки якщо: 1) вашою метою не є отримання та розподіл прибутку; 2) вашу організацію внесено до Реєстру неприбутківців.

Тут варто зазначити: якщо ви вже значитеся в Реєстрі неприбутківців (внесені туди до 01.01.2015 р.), то повторно вносити вашу організацію до Реєстру з 01.01.2015 р. не потрібно (п. 2 розд. II Закону № 263). Якщо ж ви зареєстрували її в період з 01.01.2015 р. по 10.04.2015 р., то можете внести її до Реєстру неприбутківців до 10.10.2015 р. У такому разі ваша організація вважатиметься неприбутковою з дня її реєстрації (п. 3 розд. II Закону № 263, п.п. 133.1.1 ПКУ).

Тепер про тих, хто на сьогодні випав зі списку неприбутківців (порівняно з 2014 роком). Це кредитні спілки, об’єднання юросіб для здійснення представницьких функцій та інші юрособи, не зазначені в  п. 133.1 ПКУ. І це навіть незважаючи на те, що їх діяльність не припускає отримання прибутку.

Податківці вважають, що з 01.01.2015 р. ці юрособи зобов’язані сплачувати податок на прибуток на загальних підставах. Той факт, що вони все ще включені до Реєстру неприбутківців, значення не має, оскільки ці організації не згадуються в  п. 133.1 ПКУ.

Дивися, зокрема, консультацію податківців за адресою: vin.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/190654.html.

Нові правила оподаткування

На сьогодні немає прямих норм, які б чітко регулювали оподаткування неприбуткових організацій. Але є норми зі сплати податку на прибуток, від яких можна відштовхуватися.

Якщо ви неприбутківець, то всі кошти, які ви отримали (незалежно від виду доходів), звільняються від оподаткування.

Але увага! На думку податківців, у ваших статутних документах має бути вичерпний перелік видів діяльності, що не передбачають отримання прибутку.

Якщо ви не дотримуєтеся вимог профільних законів або статутних документів — стаєте платником податку на прибуток (з усіх доходів: як нестатутних, так і статутних)!

Неприбуткові експрес-відповіді

Запитання

Відповідь

Якою буде звітність для ЖБК з прибутку у 2015 році і чи вважатимуться вони неприбутковими?

З 10.04.2015 р. ЖБК, ОСББ тощо — неприбуткові. У 2015 році достатньо подати звіт про використання коштів неприбутковою організацією (за 2014 рік — не пізніше 02.03.2015 р.). Декларацію з податку на прибуток подавати не потрібно. Її можуть узагалі не вимагати, а можуть вимагати за період з 01.01.2015 р. по 10.04.2015 р. Але навіть якщо це й станеться, то не раніше 2016 року

Чи зобов’язане ОСББ щокварталу здавати звіт про податкові пільги?

У нових довідниках податкових пільг (№ 74/1 і  74/2 від 27.03.2015 р.) немає коду пільги для ОСББ. І це логічно, адже дохід таких організацій не звільняється від податку на прибуток, як раніше (це й була пільга), а взагалі виведений з-під оподаткування. Тому за періоди 2015 року звіт про пільги подавати не потрібно

Наш код неприбутковості 006. Чи зберігаються пільги за грандовими валютними договорами і курсовою різницею?

Судячи з коду, ви — громадська організація. Тому є неприбутковою. Отже, якщо виконання валютних грандів передбачене статутом, то й податок на прибуток з таких доходів сплачувати не потрібно. На наш погляд, те ж саме стосується і курсової різниці

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться