Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2015/№10
Друкувати

«Автомобільні» витрати у ФОП‑загальносистемника: як їх обліковувати у 2015 році

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@ buhgalter911.com
З 01.01.2015 р. перелік витрат ФОП-загальносистемника підкориговано (див. «Бухгалтер 911», 2015, № 4). У зв’язку з цим багато запитань викликав, зокрема, облік «автомобільних» витрат: як облікувати витрати на купівлю ПММ, на заміну шин, акумуляторів, ремонт тощо? Про все це читайте далі.
нюанси обліку ФОП

Паливо і ПММ. Почнемо з бензину та інших ПММ. Формулювання, що стосується можливості включати до витрат паливо і ПММ, змінилося, але не істотно.

Норма за ПММ-витратами у ФОП: «витрати, до складу яких уключається вартість <…> палива та енергії <…> які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат» (п.п. 177.4.1 ПКУ).

Раніше в ПКУ не було додаткових вимог з приводу того, як відображати витрати на ПММ. Проте на практиці їх було чимало:

наявність подорожнього листа (на сьогодні подорожні листи скасовано, хоча чимало СПД продовжують ними користуватися для списання витрат. Замість подорожнього листа підійде документ (аналог подорожного листа) довільної форми із зазначенням, куди і навіщо виїхав автомобіль і скільки палива списано на ці цілі);

— відповідність виду ПММ і марки автомобіля;

— кількість списаного ПММ повинна відповідати нормам списання* (наднормативні ПММ податківці не хотіли бачити у витратах).

* Норми витрати палива та мастильних матеріалів на автомобільному транспорті, затверджені наказом Мінтранспорту від 10.02.98 р. № 43.

Цих вимог немає в ПКУ, тому навіть якщо їх порушено, своє право на витрати можна відстояти в суді**.

** Постанова Рівненського окружного адмінсуду від 18.07.2013 р. у справі № 817/1869/13-а, ухвала Житомирського апеляційного адмінсуду від 19.03.2013 р. у справі № 0670/3615/12.

Зазначені вимоги формувалися поступово протягом минулих років, і витрати за ПММ обростали ними, як грудка снігу. Якщо врахувати при цьому, що формулювання в ПКУ, яке стосується ПММ-витрат, не сильно змінилося, то велика ймовірність того, що колишні вимоги потягнуться і в нові реалії, тим більше що ФОП зобов’язані підтверджувати документально всі свої витрати і цей обов’язок у них ніхто не скасовував (п. 177.2 ПКУ). Крім того, можуть з’явитися й нові вимоги до ПММ-витрат ФОП, зокрема фраза з п.п. 177.4.1 ПКУ про зв’язок з конкретним об’єктом витрат. Що це означає? Якщо, наприклад, ФОП везе товар на склад (або доставляє покупцю), то вартість бензину можна включити до витрат, оскільки очевидний зв’язок між бензином і тим, для якого об’єкта його витрачено (партія товару).

Але припустимо, сам ФОП їде укладати договір на постачання товару. Тут уже складно пов’язати вартість бензину з конкретним об’єктом витрат. Чи вирішать податківці обліковувати такі витрати? Хотілося б сподіватися. Офіційних роз’яснень від ДФСУ із цього приводу поки що немає.

Ремонт і техобслуговування автомобіля. До 01.01.2015 р. важливо було зрозуміти, куди віднести витрати: до ремонту автомобіля чи до його техобслуговування. Адже техобслуговування можна було включити до витрат ФОП, а ремонт, на жаль, ні. З 01.01.2015 р. витрати на ремонт уже можна обліковувати. Тому більше не потрібно турбуватися про те, куди відносити заміну шин, акумуляторів, свічок та інших запчастин — до ремонту чи техобслуговування автомобіля — у будь-якому разі такі витрати можна ставити на витрати.

Витрати на ремонт і техобслуговування авто можна обліковувати на підставі п.п. 177.4.4 ПКУ як «інші витрати <…> до яких належать витрати на <…> ремонт і експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності».

Зрозуміло, що витрати ці мають бути підтверджені документально. І тут знову повертаємося до додаткових правил, які, як і хвіст з ПММ, тягнуться з давніх часів. Отже, на сьогодні маємо такі рекомендації:

— оформіть письмове розпорядження про використання автомобіля в госпдіяльності (у довільній формі);

купуючи запчастини, обов’язково оформляйте таку купівлю документально (договір, рахунок, платіжка, чек, квитанція тощо);

— бажано мати документи, що підтверджують факт використання запчастин на ремонт або техобслуговування конкретного автомобіля, зокрема, акт їх списання (встановлення на автомобіль). Можна замість акта використовувати рахунок;

— при заміні шин ураховуйте норми пробігу шин*** (велика ймовірність, що передчасну заміну податківці не дозволять відносити на витрати);

*** Норми експлуатаційного пробігу автомобільних шин, затверджені наказом Мінтрансу від 08.12.97 р. № 420, та Експлуатаційні норми середнього ресурсу пневматичних шин колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі, затверджені наказом Мінтрансу від 20.05.2006 р. № 488.

— при заміні акумуляторів враховуйте норми ресурсу акумуляторів**** (є ймовірність, що передчасну заміну податківці не дозволять відносити на витрати).

**** Експлуатаційні норми середнього ресурсу акумуляторних свинцевих батарей стартерів колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі, затверджені наказом Мінтрансу від 20.05.2006 р. № 489.

Трапляються випадки, коли шини можна замінити, незважаючи на пробіг: якщо виявлені експлуатаційні або виробничі дефекти, з якими пневматичні шини не допускаються до експлуатації або не ремонтуються через неприйнятні витрати. Такі шини списуються на підставі акта незалежно від того, чи відповідає їх фактичний ресурс нормам (п. 3.2 наказу № 488).

Виконавши зазначені вимоги, на наш погляд, підприємець може сміливо розраховувати на витрати з ремонту і техобслуговування автомобіля. Але все одно потрібно бути на сторожі. Річ у тім, що раніше контролери давали «добро» за такими витратами тільки перевізникам. А решті підприємців доводилося відстоювати своє право в суді. Звичайно, ця заборона незаконна, але про всяк випадок обережним ФОП радимо відвідати держреєстратора і додати до своїх видів діяльності код 49.41 «Вантажний автомобільний транспорт» (ліцензія на таку діяльність, крім перевезення небезпечних вантажів, не потрібна).

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться