Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2015/№10
Друкувати

Чи потрібні ФОП-єдиноподатникам документи на товар

Хмелевська Оксана, податковий експерт, о.khmelevska@buhgalter911.com
У багатьох ФОП-єдиноподатників виникають запитання: оскільки вони не зобов’язані вести облік витрат, чи означає це, що їм не потрібно отримувати від постачальників і зберігати документи, що підтверджують такі суми? Або документи на товар усе ж таки мають бути? І якщо так, то на якій підставі? Давайте розберемося.
документи у ФОП на ЄП

Документи, що підтверджують витрати

Доходи та витрати, які ФОП відображають у податковому обліку, повинні підтверджуватися первинними та іншими передбаченими законодавством документами. Цю вимогу містить ст. 44 ПКУ. У цій же статті зазначено, що платникам податків забороняється формувати показники, зокрема, податкової звітності на підставі даних, не підтверджених такими документами.

Штраф за порушення цієї норми становить у загальному випадку 510 грн. (ст. 121 ПКУ, див. підкатегорію 107.11 ЗІР).

Водночас ФОП-єдиноподатники не відображають суми витрат ні у Книзі обліку доходів (крім єдиноподатників групи 3 з ПДВ*), ні в деці. По суті, підтверджувати документально свої витрати саме для заповнення єдиноподатної звітності їм не потрібно. Однак річ те в тому, що облікові форми та звітність єдиноподатників не обмежується лише Книгою обліку доходів і декларацією.

* Щоправда, на суть справи це особливо не впливає. По-перше, такі витрати не враховуються в їх об’єкті обкладення ЄП, тоді як п. 44.1 ПКУ прив’язується до показників, пов’язаних з об’єктом оподаткування. По-друге, платники ЄП групи 3 з ПДВ прибуткові документи, як правило, мають.

Наприклад, якщо ФОП придбаває товар у фізичних осіб (громадян і ФОП), то він зобов’язаний відобразити суму виплати в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ. У цьому випадку саме й потрібно орієнтуватися на ст. 44 ПКУ. Якщо при купівлі ФОП таких документів не матиме, то, на думку податківців, до платника можуть застосувати штраф згідно з п. 127.1 ПКУ за несправляння ПДФО (див. підкатегорію 107.11 ЗІР).

Кожна із сум, перерахованих за товар, обов’язково має бути підтверджена первинним документом (накладною, випискою банку, квитанцією, чеком або документом довільної форми про готівкову оплату товарів). Крім цього, можуть бути потрібні і копії документів, що підтверджують підприємницький статус для необкладення ПДФО та ЄСВ.

Водночас, якщо єдиноподатник придбавав товари (роботи, послуги) виключно у юросіб, то він не зобов’язаний був відображати витрачені суми в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ. Але навіть у цьому випадку йому можуть бути потрібні документи, що підтверджують факт купівлі товару саме у юр-, а не фізосіб. Для чого? Для того, щоб обґрунтувати причину, за якою виплата не потрапила до згаданого розрахунку (тобто те, що вона не призначалася фізособі). Такими документами можуть бути платіжка та накладна постачальника-юрособи.

Зауважимо: вище ми вказали платіжні документи, які свідчать про сам факт перерахування коштів. Однак усі ці виплати здійснюються на підставі договорів, які також підтверджують факт придбання товару (не буде спокуси вважати товар подарунком тощо) і право власності на такий товар.

І майте на увазі ще одне: є й інша, більш ліберальна (але й більш ризикована) думка щодо документального забезпечення у ФОП на ЄП. Вона полягає в тому, що таким ФОП достатньо вести відповідні Книги і… все ☺.

Логіка цього підходу ґрунтується на тому, що «спеціальний» для ЄП п. 296.1 ПКУ вимагає від ФОП на ЄП ведення лише таких Книг. Причому цікаво, що з цією точкою зору свого часу погодився й ВАСУ (див. постанову від 19.11.2013 р. у справі № К/800/22104/13).

Де взяти документи на товар?

Є багато ФОП-єдиноподатників, які торгують без документів на товар і досі прекрасно без них обходилися, але тепер хочуть підстрахуватися. Де їм узяти документи на товар? В ідеалі — «первинка» повинна складатися в період здійснення господарської операції або відразу після цього. Саме на це правило і потрібно орієнтуватися в загальному випадку, інакше не залишається нічого іншого, як домовитися з контрагентом оформити їх заднім числом (якщо така можливість є). Особливо, якщо такий контрагент — ФОП. Крім того, у найближчому майбутньому майже всі платники ЄП будуть зобов’язані застосовувати РРО. У зв’язку з цим, якщо купуватимете щось у них, підтвердити факт купівлі можна буде, зокрема, і такими чеками.

Чи потрібні ФОП на ЄП документи, що підтверджують доходи?

Доходи підприємця можна отримувати в готівковій і безготівковій формі. Усі безготівкові надходження можна відстежити за виписками банку, а також вся їх сума записується до Книги обліку доходів.

Якщо ж підприємець отримує виручку готівкою, підтвердними документами будуть звіти РРО, а якщо РРО немає — надходження готівки підтверджується лише записом про виручку у Книзі обліку доходів. Таким чином, ті ФОП, які РРО не використовують, можуть обмежитися записами в такій Книзі.

Готівкові надходження у Книзі обліку доходів жодними документами підтверджувати не потрібно. Такої вимоги немає ніде в законодавстві: ні в Порядку № 1637**, ні в ПКУ. Більше того, сама Книга обліку доходів і є тим єдиним обліковим регістром, на підставі якого заповнюється потім декларація. У Порядку № 1637 (пункт 7) так і зазначено: «Дані Книги використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку».

** Порядок ведення книги обліку доходів і витрат платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 15.12.2011 р. № 1637.

Отже, штрафувати ФОП-єдиноподатника за ст. 121 ПКУ за відсутність «прибуткових» документів, на нашу думку, податківці не мають права. У спорі з ними з цього питання можна також скористатися ліберальним листом Мінфіну від 29.02.2012 р.

«<…> При відображенні доходів у Книзі факт їх надходження не завжди може бути підтверджений первинними документами, зокрема отримання готівки в оплату товарів (робіт, послуг), тому Кодексом і Порядком (Мається на увазі Порядок № 1637. — Прим. ред.) не передбачена вимога обов’язковості здійснення записів у Книзі на підставі первинних документів. При цьому дані, наведені в Книзі, є підтвердженням факту отримання доходу і використовуються для складання податкової декларації платника єдиного податку за відповідний податковий (звітний) період.»

o.khmelevska@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться