Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2015/№12
Друкувати

Ремонт у ФОП: витратам бути!

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
З 01.01.2015 р. перелік витрат у ФОП-загальносистемника оновлено. Продовжуючи з ним розбиратися, сьогодні звернемо увагу на «ремонтні» витрати підприємця: чи можна їх обліковувати? що для цього потрібно? як їх відобразити у Книзі ОДВ?
витратні питання

Як це було… до 2015 року

До 01.01.2015 р. переважна більшість підприємців не могли навіть мріяти про те, щоб включити до витрат суми, витрачені на ремонт основних засобів. Чому так?

Річ у тім, що за старими правилами до витрат можна було включити лише частину суми, витраченої на ремонт (у межах 10-відсоткового ремонтного ліміту). А визначити цю суму могли лише ті ФОП, які нараховували амортизацію. Зрозуміло, це робили лише найсміливіші, готові відстоювати свою правоту в суді, оскільки податківці завжди були проти амортизації у ФОП, так само як і проти витрат на ремонт. Однак з 01.01.2015 р. ситуація докорінно змінилася.

Як це стало… з 01.01.2015 р.

Після змін, унесених до ПКУ Законом № 71*, витрати на ремонт можна обліковувати на підставі прямої норми з п.п. 177.4.4 ПКУ.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII.

«До переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать <…> інші витрати, до складу яких включаються витрати <…> на <…> ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності…»

Як бачимо, витрати на ремонт використовуваного в госпдіяльності ФОП майна вже жодним чином не пов’язані з амортизацією. При цьому є пряма норма ПКУ, згідно з якою їх можна віднести до витрат. Але при цьому не слід розслаблятися, оскільки існують певні умови для визнання витрачених сум витратами.

По-перше, будь-які витрати мають бути підтверджені документально. Тому підприємець повинен ретельно зберігати документи, що свідчать про витрачання грошових коштів на ремонт:

платіжні доручення, чеки, квитанції тощо, що підтверджують факт купівлі матеріалів;

акти про списання матеріалів на ремонт (можна в довільній формі) — якщо ремонт здійснюється власними силами;

акт виконаних робіт, підписаний підрядником, — якщо ремонт проводить стороння організація (замість акта можна використовувати рахунок);

— платіжні документи про оплату послуг сторонньої організації з ремонту.

По-друге, потрібно мати докази того, що майно, яке ремонтується, дійсно використовується в господарській (підприємницькій) діяльності ФОП. Для цього можна видати наказ (у довільній формі з підписом підприємця) про використання певного майна (автомобіля, будівлі, обладнання тощо) в госпдіяльності. Добре б заручитися й іншими документами, що підтверджують цей факт. Про ці нюанси — далі.

Ремонт автомобіля

Що стосується автомобілів, то їх використання в госпдіяльності підтверджується, крім іншого, ТТН і подорожніми листами (або первинними документами — їх аналогами, оскільки, нагадаємо, типові форми подорожніх листів «залишили сцену»).

Якщо автомобіль використовується не лише в підприємницькій діяльності, але й для особистих цілей фізособи (що можна відстежити за подорожніми листами / їх аналогами і показниками пробігу автомобіля), то, спираючись на практику, що склалася, можна з упевненістю стверджувати, що податківці будуть проти витрат на ремонт такого авто.

Хоча у ПКУ, зверніть увагу, жодного обмеження із цього приводу немає (не зазначено «ремонт майна, що використовується лише/виключно в госпдіяльності»). Детальніше про витрати на ремонт і техобслуговування авто ми говорили в «Бухгалтер 911», 2015, № 10.

Ремонт приміщення

Здавна податківці наполягають на тому, що приміщення, в якому провадиться підприємницька діяльність, має належати до нежитлового фонду. Тому якщо ви працюєте в офісі-квартирі, шанси віднести на витрати затрати на його ремонт мізерні.

У принципі, приміщення житлового фонду іноді можна перевести до нежитлового. Але процедура ця є і тривалою, і витратною. Тому якщо займатися таким переведенням для цілей економії (лише для того, щоб віднести на витрати вартість ремонту квартири), то не варта справа й заходу.

Ремонт обладнання

Використання обладнання (наприклад, комп’ютера, верстатів, швацьких машин, вітрин, телефонних апаратів тощо) підтверджується, так би мовити, наочно: наявністю цього обладнання на робочому місці під час перевірки.

При цьому обережним підприємцям слід використовувати це обладнання лише в підприємницькій діяльності та не використовувати для особистих цілей. Тут так само, як і з автомобілем. Особливо це стосується телефонів.

Своє та орендоване

Часто контролери намагаються виключити з витрат суми, витрачені на ремонт орендованого майна, тому давайте ще раз звернемося до формулювання п.п. 177.4.4 ПКУ на предмет того, чи є там якесь обмеження щодо оренди. Як бачимо, такого обмеження немає.

Тому ремонт орендованого майна можна включати до витрат разом з ремонтом власного. З цим, до речі, згодна й ДФСУ («свіжу» думка із цього приводу податківці виклали в розділі 104.05 ЗІР).

«Фізична особа — підприємець, яка використовує у своїй господарській діяльності власне майно, що прямо пов’язане з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг, має право включати до витрат вартість ремонту (поліпшення) майна <…>

При цьому вартість ремонту (поліпшення) орендованого майна фізична особа — підприємець має право включати на підставі господарських договорів, в яких передбачені умови експлуатації та ремонту».

Остання пропозиція означає: у договорі оренди потрібно окремо вказати, що ремонт здійснюється за рахунок орендаря! Лише тоді податківці не заперечуватимуть, що ремонт орендованого майна — це витрати ФОП-орендаря.

Але тут існує неприємний момент, що стосується ремонту власного майна, яке здається в оренду. Був час, коли податківці у схожій ситуації висловлювали абсурдну думку, мовляв майно, яке ми здаємо в оренду, нами не використовується. Але суди в таких випадках завжди ставали на бік підприємців. Зрозуміло, якщо останні професійно займалися орендою (тобто в переліку їх видів діяльності були відповідні коди КВЕД, наприклад, за КВЕД-2010 — це 68.20, 77.1 — 77.3, залежно від того, яке майно здається в оренду).

І така позиція судів зрозуміла, адже надання майна в оренду — це діяльність, яка приносить дохід, тобто ніщо інше, як підприємницька діяльність. Тому абсолютно помилково стверджувати, що майно, здане в оренду, не використовується в госпдіяльності ФОП: воно використовується та приносить дохід.

Додатковим аргументом «за» витрати може стати застереження в договорі оренди: «ремонт майна проводиться за рахунок орендодавця».

Коли записувати витрати на ремонт до Книги ОДВ?

Якщо ремонт проводиться сторонньою організацією «під ключ», то, на нашу думку, вартість такого ремонту можна записати до Книги ОДВ у момент сплати грошей підряднику, навіть якщо це передоплата. Чекати, поки ремонт закінчать і буде підписаний акт, необов’язково, адже з 01.01.2015 р. ПКУ уже не містить норми, яка б забороняла підприємцям уключати до витрат авансові платежі.

Однак обережним підприємцям краще все ж дочекатися закінчення ремонту та підписання акта. Ремонтні витрати слід вносити до графи 8 Книги ОДВ.

У разі коли ремонт здійснюється власними силами, витрати на купівлю ремонтних матеріалів сміливі підприємці можуть відразу (у момент оплати) ставити до графи 8 Книги ОДВ. А обережним радимо це зробити після того, як матеріали будуть передані в ремонт (оформити їх передачу можна актом довільної форми про списання матеріалів на ремонт конкретного об’єкта, що використовується в госпдіяльності).

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться