Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2015/№12
Друкувати

Чи уріжуть пенсію підприємцям?

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Немає людини, яка б не чула про те, що з 01.04.2015 р. працюючим пенсіонерам уріжуть пенсії. Підприємницькі форуми буквально вибухають від обурення та запитань: невже і підприємці-пенсіонери також попали під «зріз»? За роз’ясненнями ми звернулися до ПФУ.
ФОП на пенсії

На підставі чого?

З 01.04.2015 р. набуває чинності ст. 85 Закону № 1788*. Саме через цю норму і зріжуть пенсії. Кому? Працюючим пенсіонерам. А хто до них належить? Зараз з’ясуємо.

* Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 р. № 1788-XII.

Хто такий працюючий пенсіонер?

Пенсіонерам, які працюють на посаді депутата, держслужбовця, прокурора або судді, пенсію скасують узагалі. Тим же, хто працює «на інших посадах/роботах», її уріжуть на 15 %.

На перший погляд здається, що зменшення пошириться лише на осіб, які працюють за трудовим договором. Однак насправді це не так. Як роз’яснили у ПФУ, зменшувати пенсії будуть усім, хто, крім пенсії, отримує дохід, відомості про який надходять до системи персоніфікованого обліку (просто — дохід, що обкладається ЄСВ).

Наприклад, якщо громадянин одноразово виконав роботу за ЦПД для ФОП або юрособи, то з отриманої ним винагороди буде утриманий ЄСВ (п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ). А отже, інформація про це потрапить до Звіту з ЄСВ — і ПФУ уріже пенсію такому громадянину.

Якщо ж громадянин укладе такий самий ЦПД з іншим громадянином (який не є ФОП або «незалежним професіоналом»), то ЄСВ сплачувати не потрібно. Отже, і пенсію йому не уріжуть.

Договір оренди не належить до робіт (послуг) у розумінні Закону про ЄСВ, тому якщо пенсіонер здає майно в оренду (не має значення кому: юрособі, ФОП чи громадянину), то з отримуваної орендної плати ЄСВ у будь-якому разі не справляється. Отже, пенсію йому не уріжуть.

Що стосується ФОП, то з ними справи стоять гірше. Проблема в тому, що всі описані вище правила стосуються лише звичайних громадян-пенсіонерів. А ось підприємців вважають працюючими особами в будь-якому разі, незалежно від віку, системи оподаткування, наявності/відсутності доходу або сплати/несплати ЄСВ. Як кажуть, «ты виноват уж тем, что хочется мне кушать» . Узагалі провина вже в тому, що ви зареєстровані як ФОП. Тому всім поспіль підприємцям (у тому числі й недіючим) пенсію виплачуватимуть у розмірі 85 %. Є лише мала дещиця винятків.

Кого не стосуватиметься урізання пенсій?

Зменшення пенсії не відбудеться у тих ФОП, які отримують її в розмірі 1423,50 грн. або менше. З такої пенсії урізати нічого. А ось якщо ваша пенсія вища, то з неї знімуть певну частину (але на руки ви все одно отримуватимете не менше 1423,50 грн.).

Важливо, що незалежно від розміру пенсії урізати її не будуть інвалідам I і II груп, інвалідам війни III групи, учасникам бойових дій і членам сім’ї загиблих військовослужбовців (ст. 85 Закону № 1788).

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться