Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2015/№13
Друкувати

Про наслідки торгівлі «роздрібних» ППЄПів з юрособами

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
ФОП-єдиноподатник групи 3 займається роздрібною торгівлею. Не звернувши уваги, продав товар юрособі. Наскільки це небезпечно? Які наслідки такої операції для самого ФОП і для покупця-юрособи? Як виправитися? Розбираємося!
ППЄП групи 3; види діяльності, не зазначені в Реєстрі ЄП

Коли не хвилюватися?

Вважаємо, що не варто хвилюватися тим ФОП, які без прихованих думок продали товар у роздрібній мережі представнику суб’єкта господарювання, який не подав вигляду, що він «закуповується» саме в такому особливому статусі, а не як звичайна фізособа. Так, якщо:

— ваша торгівля організована як роздріб, тобто ви пропонуєте покупцям «приєднатися» до умов вашого публічного роздрібного договору купівлі-продажу (ст. 698 і 633 ЦКУ), але ніяк не укласти договір постачання;

— ви продали товар фізособі на загальних для всіх покупців умовах, не отримуючи від нього пропозиції укласти договір (оферту) від імені суб’єкта господарювання,

то маємо звичайний роздрібний продаж фізособі.

Отже, ФОП залишався в межах заявлених видів діяльності і таким продажем нічого не порушив.

Якщо в майбутньому юрособа попросить від вас будь-які документи чи реквізити, щоб оформити операцію, заповнити звітність, обґрунтувати неутримання ПДФО і ВЗ, — краще на це не погоджуватися.

Коли хвилюватися?

Коли стороною договору, у цьому випадку вже постачання, був суб’єкт господарювання (юрособа або підприємець).

Адже продаж товару юрособі або ФОП вважається оптовою торгівлею. При цьому неважливо, була операція разовою чи багаторазовою, і в якому обсязі продано товар (хоч один зразок) —
ДСТУ 4303:2004*.

* Державний стандарт України 4303:2004 «Роздрібна і оптова торгівля. Терміни та визначення понять».

Різні види роздрібної торгівлі у КВЕД-2010 перелічені в розділі 47. Наприклад, код 47.2 включає роздрібну торгівлю продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. А ось оптову торгівлю перелічено в розділі 46. Наприклад, для того, щоб продати юрособі або ФОП ті самі продукти харчування, напої або тютюнові вироби, потрібно мати код 46.3.

Чому хвилюватися?

Ви знаєте, що ще в минулому році єдиноподатники групи 3 могли займатися будь-якою діяльністю, але щоб вона не була заборонена спрощенцям. Проте з 01.01.2015 р. «правила гри» змінилися. Тепер інформація про їх види діяльності повинна міститися в заяві про вибір спрощенки (п.п. 5 п. 298.3 ПКУ), а звідти — потрапляти до Реєстру ЄП. Детальніше про це ми писали в «Бухгалтер 911», 2015, № 7.

Щоправда, не зовсім зрозуміло, як бути тим спрощенцям, які до 01.01.2015 р. вже були у групі 3 (або 5). Адже вони раніше для цілей ЄП не повідомляли податківців про свої види діяльності. Податківці не так давно заявили, що таким підприємцям про види діяльності додатково їх повідомляти не потрібно. Мовляв, ця інформація потрапить до Реєстру ЄП централізовано (консультація в розділі 107.12 ЗІР).

Що саме централізовано потрапить до Реєстру ЄП? Як уявляється, це інформація про види діяльності з Держреєстру. А оскільки так, то якщо у ППЄПа групи 3 в Держреєстрі не прописано оптову торгівлю, йому не можна було продавати товар юрособі.

Наслідки помилки

Той єдиноподатник, який наважиться здійснити вид діяльності, не зазначений у Реєстрі ЄП (навіть якщо ця діяльність для здійснення на ЄП не заборонена), має поплатитися за це своїм статусом спрощенця (ч. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ). «Скидання» з ЄП у такому разі передбачене з 1-го числа місяця, наступного за кварталом (оскільки говоримо про ППЄПа групи 3), в якому здійснювалися такі види діяльності. Сплату ЄП за підвищеною 15 %-ю ставкою не передбачено (якщо вид діяльності для ЄП дозволений). Але якщо оплата прийде вже після «скидання» з ЄП, виникне запитання щодо оподаткування цих сум (ПДФО, ВЗ) за «звичайно-цивільними» правилами.

У юрособи-покупця жодних негативних наслідків немає.

Якщо на момент оплати ППЄПа вже вилучили з Реєстру ЄП, то для неутримання з нього ПДФО і ВЗ податковому агенту слід отримати від нього копію документа, що підтверджує його держреєстрацію як підприємця (п. 177.8 ПКУ). Таким документом може бути свідоцтво про держреєстрацію або виписка/витяг з Держреєстру.

Як виправити ситуацію?

Потрібно відхреститися від «нестатутного» договору і доходу.

Для цього потрібно розірвати договір (звичайно, друга сторона на це ще може й не погодитися) і повернути все отримане за ним. Усе це бажано встигнути зробити всередині одного календарного кварталу. Тоді, вважаємо, податківцям не буде до чого підкопатися.

Надалі підприємцю слід:

— внести потрібний йому вид діяльності до Держреєстру (робиться це шляхом подання держреєстратору ф. № 11, що затверджена наказом Мін’юсту від 14.10.2011 р. № 3178/5);

— повідомити про новий вид діяльності податківців (діємо за аналогією з підприємцями груп 1 і 2 — подаємо заяву про перехід на ЄП, з галочкою в полі «видів господарської діяльності;» пункту 5.3 і зазначеним новим видом діяльності) — щоб ті включили його до Реєстру ЄП.

Після цього вже можна буде цим новим видом діяльності займатися.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться