Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2015/№21
Друкувати

Додаткова відпустка на дітей: відповіді на головні запитання

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці, l.ushakova@buhgalter911.com
Діти — квіти життя. І щоб батьки цих «квітів», які вічно пропадають на роботах, мали можливість провести з ними більше часу, законодавець дав їм можливість піти в «дитячу» відпустку. Що це за відпустка і хто має право нею скористатися? Відповіді на ці запитання ви знайдете у статті.
додаткова відпустка, компенсація за невикористану відпустку

Хто має право на додаткову відпустку на дітей?

Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А I групи (далі — додаткова відпустка на дітей), установлена Законом про відпустки*. Її надають окремим категоріям працівників, перелік яких з моменту появи на світ цього Закону істотно збільшився. За 2015 рік право на відпустку на дітей мають ті, хто працює (див. ст19 Закону про відпустки):

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

— жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років;

— жінка, яка має дитину-інваліда віком до 18 років;

— жінка, яка усиновила дитину віком до 18 років;

— мати інваліда з дитинства підгрупи А I групи віком від 18 років;

— одинока мати дитини віком до 18 років;

Під категорію «одинока мати» підпадають: 1) жінка, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про її батька чи запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; 2) вдова; 3) жінка, яка виховує дитину без батька, у тому числі розлучена жінка, яка виховує дитину без батька, незважаючи на факт отримання аліментів, і жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не усиновлена.

— батько дитини віком до 18 років, який виховує її без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);

— батько інваліда з дитинства підгрупи А I групи віком від 18 років, який виховує його без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);

— особа, яка взяла дитину віком до 14 років під опіку;

— особа, визначена в установленому порядку як опікун дитини віком від 14 до 18 років;

— особа, яка взяла під опіку інваліда з дитинства підгрупи А I групи віком від 18 років;

— один із прийомних батьків дитини віком до 18 років.

Інформацію про те, хто мав право на додаткову відпустку на дітей до 2015 року, див. у таблиці на наступній сторінці.

Приклад 1. Жінка, яка має двох дітей 2009 і 2014 років народження, перебуває у відпустці для догляду за дитиною.

Правом на додаткову відпустку на дітей може скористатися тільки працююча жінка, яка має двох і більше дітей віком до 15 років. Героїня з нашого прикладу не працює. А отже, права на додаткову відпустку на дітей не має.

Яка тривалість додаткової відпустки на дітей?

З 1 січня 2010 року тривалість додаткової відпустки на дітей становить 10 календарних днів ( ст. 19 Закону про відпустки, ст. 73, 1821 КЗпП). За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів. Причому кожна підстава, визначена ч. 1 ст. 19 Закону про відпустки, є окремою підставою.

Визначаючи підстави для надання додаткової відпустки на дітей, візьміть до уваги, що одна дитина може бути врахована декілька разів.

Приклад 2. На підприємстві працює жінка, яка має двох дітей віком до 15 років. Причому одна з них є інвалідом, що підтверджується відповідними документами.

Така жінка має право на додаткову відпустку на дітей за двома підставами — як «жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років» і як «жінка, яка має дитину-інваліда». Тому вона має право претендувати на додаткову відпустку на дітей тривалістю 17 календарних днів.

Важливо! Якщо ви надаєте невикористані додаткові відпустки на дітей за роки, що передують 2010 року, їх тривалість має визначатися згідно з нормами законодавства, що діяли на той час. Для зручності в таблиці наведемо інформацію про тривалість додаткової відпустки на дітей у період з 1997 року дотепер.

Категорія осіб, які мають право на додаткову відпустку на дітей

Рік, за який надається додаткова відпустка на дітей

1997 — 2002

2003

2004 — 2009

2010 — 2014

2015

Тривалість додаткової відпустки на дітей

Мати двох або більше дітей віком до 15 років

5 календарних днів без урахування вихідних

7

(14 — за наявності декількох підстав) календарних днів без урахування святкових і неробочих днів

7

(14 — за наявності декількох підстав) календарних днів без урахування святкових і неробочих днів

10

(17 — за наявності декількох підстав) календарних днів без урахування святкових і неробочих днів

10

(17 — за наявності декількох підстав) календарних днів без урахування святкових і неробочих днів

Мати дитини-інваліда

Жінка, яка усиновила дитину

Особа, яка взяла дитину до 14 років під опіку

Опікун дитини

Батько дитини, який виховує її без матері

Одинока мати*

Х

Х

Один із прийомних батьків**

Х

Х

Х

Мати інваліда з дитинства підгрупи А I групи або батько, який виховує його без матері***

Х

Х

Х

Х

Особа, яка взяла під опіку інваліда з дитинства підгрупи А I групи***

Х

Х

Х

Х

* Починаючи з 18.11.2004 р. правом на додаткову відпустку на дітей можуть скористатися одинокі матері.

** З 30.03.2010 р. додаткова відпустка на дітей почала надаватися одному з прийомних батьків.

*** Право на додаткову відпустку виникло з 15.01.2015 р.

 

Що потрібно знати про цю відпустку?

Додаткову відпустку на дітей віднесено п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про відпустки до соціальних відпусток. Її надають:

— як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом;

понад щорічну відпустку;

за календарний рік незалежно від відпрацьованого цього року часу і дати народження дитини.

Новоприйняті працівники матимуть право на додаткову відпустку на дітей за рік, в якому були працевлаштовані, тільки якщо в такому році до влаштування на ваше підприємство ніде не працювали або працювали в інших роботодавців, але права на додаткову відпустку на дітей тоді ще не мали, і таке право виникло в період роботи на вашому підприємстві.

Приклад 3. Працівниця підприємства має двох дітей. Одній із них у грудні 2015 року виповниться 4 роки, а другій 8 січня 2015 року вже виповнилося 15 років.

За 2015 рік працівниці має бути надано додаткову відпустку на дітей повної тривалості (10 календарних днів). Причому вона має право її використати як до дня народження дитини, так і після.

Додаткова відпустка на дітей — оплачувана відпустка. Розрахунок суми компенсації за невикористані дні додаткової відпустки на дітей проводите згідно з  Порядком № 100** (у загальному випадку — виходячи із заробітку за останні 12 календарних місяців роботи).

** Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

На додаткову відпустку на дітей поширюються загальні правила перенесення або продовження відпусток, установлені ст. 11 Закону про відпустки.

Строку давності, після якого працівник втрачає право на додаткову відпустку на дітей, чинним законодавством не встановлено.

Якщо працівник, який має право на додаткову відпустку на дітей, з будь-яких причин не скористався нею в рік досягнення дитиною певного віку або за декілька попередніх років, то він має право використовувати цю відпустку пізніше або в разі звільнення отримати компенсацію.

Приклад 4. Працівниця з 2004 року по 2012 рік мала право на відпустку на дітей (як жінка, яка має двох дітей віком до 15 років). Але нею не користувалася. У травні 2015 року вона звільняється.

При проведенні остаточного розрахунку працівниці має бути нарахована компенсація за невикористані 72 календарні дні (7 к. дн. х 6 років + 10 к. дн. х 3 роки) додаткової відпустки на дітей.

А якщо роботодавець вирішить зекономити і не виплатить компенсацію за невикористану відпустку на дітей при звільненні?

У такій ситуації він ризикує нарватися на неприємності.

По-перше, у такому разі розрахунок з працівником буде неповним. Тому в разі вирішення трудового спору на користь працівника, йому доведеться виплатити середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку ( ст. 117 КЗпП).

Крім того, підприємству загрожує штраф у трикратному розмірі мінзарплати ( ст. 265 КЗпП), а його винним посадовим особам і підприємцям — адмінштраф у розмірі від 510 до 1700 грн. ( ч. 1 ст. 41 КпАП). При цьому якщо таке порушення вчинено щодо вагітної жінки, одинокого батька, матері чи особи, яка їх замінює та виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, адмінштраф уже становитиме від 1700 до 5100 грн. ( ч. 2 ст. 41 КпАП).

Тож краще розрахуватися з працівником повністю і спати спокійно.

l.ushakova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться