Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2015/№45
Друкувати

Коли відображати РК у ПДВ-декларації: ДФСУ змінює позицію?

Марина Казанова, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
В якому періоді продавець має право зменшити ПЗ, а покупець — збільшити ПК на підставі РК? Це запитання у нас знову на порядку денному! Як виявилося, податківці й самі не можуть дійти єдиної думки. У «свіжому» листі № 22541* вони висловлюють точку зору щодо відображення РК, відмінну від тієї, що раніше була оприлюднена в ЗІР.
ПДВ-звітність, коригування

* Лист ДФСУ від 27.10.2015 р. № 22541/6/99-99-19-03-02-15.

Як відображати РК у декларації, ми обговорювали в минулому номері**. І тоді у статті ми звернули увагу на консультацію фіскалів із цього приводу, що з’явилася в ЗІР. У ній вони говорили, що покупець має право збільшити ПК, а продавець — зменшити ПЗ тільки в періоді реєстрації такого РК в ЄРПН (категорія 101.23 ЗІР). Причому незалежно від того, своєчасно чи несвоєчасно зареєстрований цей РК. До речі, ця консультація, як і раніше, значиться в розряді «чинних».

** Стаття «Відображення РК у декларації з ПДВ: останні роз’яснення податківців» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 44.

Обережним платникам ми рекомендували прислухатися до думки податківців і відображати збільшення ПК / зменшення ПЗ не раніше періоду реєстрації РК в ЄРПН. Однак при цьому позицію податківців вважали не цілком обґрунтованою (наші аргументи ви можете знайти у згаданій статті).

І ось з’явився «свіжий» лист № 22541. Відразу скажемо, що адресований він конкретному платнику (тобто і не є указом для податківців на місцях). Однак висновки у ньому вже інші. У листі податківці стверджують, що якщо РК зареєстрований своєчасно, то постачальник має право зменшити ПЗ, а покупець збільшити ПК уже у періоді складання такого РК. Отже, діє той самий механізм, що й за своєчасно зареєстрованими ПН.

Якщо РК складений в одному податковому періоді, а зареєстрований в іншому (у межах установленого п. 201.10 ПКУ 15-денного строку), то на підставі такого РК постачальник зменшує ПЗ у податковій звітності, яка подається за результатами звітного періоду, в якому складений такий РК ( лист № 22541).

Як бачимо, податківці самі ще остаточно не визначилися, як відображати РК у декларації. Тому говорити про те, що в цьому питанні поставлено крапку, зарано. Але висновок у листі є більш справедливим і таким, що відповідає вимогам ПКУ, ніж висновок, зроблений у ЗІР.

Що робити платнику?

Якщо ви були серед сміливих і відображали своєчасно зареєстровані РК у періоді їх складання — у вас з’явився додатковий аргумент на користь правильності ваших дій.

Якщо ж ви — у числі обережних, то рекомендуємо й надалі обрати обережний варіант і відображати РК (збільшуючий ПК / зменшуючий ПЗ) не раніше періоду його реєстрації. Адже, як ми вказали вище, лист № 22541 не адресований податківцям на місцях, а призначений конкретному платнику. Тому вважаємо, що на місцях податківці можуть, як і раніше, спиратися на консультацію в ЗІР. А краще, звичайно, посилаючись на висновок листа № 22541, заручитися індивідуальною податковою консультацією податківців.

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться