Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2015/№42
Друкувати

Як обчислити дохід ППЄПа-турагента?

Александрова Олеся, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Думка податківців змінюється на кшталт руху маятника. То вони прозоро натякають, щоб ППЄП уключав до доходу все, що «зайде» йому на рахунок / до каси (у тому числі «транзитні» кошти). А інший раз — згодні бачити у складі доходу тільки винагороду ППЄПа-посередника (без «транзитних» сум). Яка ж дума у податківців сьогодні щодо ППЄПів-турагентів? Як їм відображати дохід? Давайте розбиратися!
туризм, ППЄПи

За рахунок чого виживає турагент? Він отримує від туристів певну суму грошей за тур, залишає собі якусь частину (винагороду), а решту суми перераховує туроператору. Таким чином, частина грошей просто проходить через нього транзитом. Можливий і варіант, коли «через себе» турагент кошти взагалі не пропускає, а лише отримує від туроператора винагороду.

Для таких посередницьких випадків законодавець і виписав спецправило у  п. 292.4 ПКУ (див. врізку нижче).

«У разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента)».

На перший погляд усе зрозуміло: з урахуванням п. 292.4 ПКУ до доходу ППЄПа-турагента має включатися тільки його винагорода. Але податківці свого часу додали сумнівів у досить-таки зрозуміле питання. Так, у категорії 107.01 ЗІР досі можна зустріти твердження, що підприємець-турагент, який провадить діяльність з реалізації турпродукту туроператорів, не є комерційним агентом, тобто не має повноважень укладати агентські договори згідно з вимогами ст. 295 ГКУ. А якщо продовжити цю логіку, то оскільки ППЄП не є комерційним агентом, то й «посередницький» п. 292.4 ПКУ щодо нього не працює.

У чому логіка, запитуємо самі себе? У тому, що в ч. 3 ст. 295 ГКУ зазначено, що підприємці, які діють в чужих інтересах, але від свого імені, не є комерційними агентами?

Ну так можна діяти і від імені туроператора… Благо просвітлення відбулося в голові податківців. Відкриваємо лист Головного управління ДФС у м. Києві від 06.05.2015 р. № 1313/К/26-15-17-04-14, консультацію в журналі ДФСУ «Вісник. Право знати все про податки та збори», 2015, № 25, с. 15 — «no problem».

У такому разі ЄП обкладається винагорода.

Якщо за договором турагент діє в інтересах туроператора, але від свого імені, то фактично матимемо відносини в межах договору комісії. А з ними, дякуючи Богу, уже також проблем жодних немає — законодавець таки помістив договір комісії до  п. 292.4 ПКУ, тобто і в такому разі ЄП обкладається тільки винагорода.

При цьому якщо ви отримуєте оплату від туристів готівкою, будьте уважні. Щоб уникнути претензій за неоприбуткування готівки (і 5-кратного штрафу за це!), краще діяти так: спочатку записати до графи 2 Книги ОД (ОДВ) усю суму плати за тур, а потім — наступним рядком зі знаком «мінус» записати «транзитні» кошти (що належать туроператору).

buhgalter911@mail.ua

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться