Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2015/№36
Друкувати

«Старі» ПН: як відобразити ПК?

Сумцова Ольга, податковий експерт, о.sumcova@buhgalter911.com
Заповітне правило 365 днів для відображення податкового кредиту знову діє. Але що робити з непроведеними «старими» податковими накладними, складеними ще до набуття чинності Законом № 643*? За яких умов можна показати податковий кредит за ними та як їх відображати в декларації? Про це в сьогоднішній статті.
ПДВ-облік, податковий кредит

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 р. № 643-VIII.

1. ПН 2014 року. Непроведені ПН січня — серпня 2014 року вже не можна включити до ПК. Причина в тому, що з дати їх складання минуло 365 днів ( п. 198.6 ПКУ), тобто не виконуються умови для відображення ПК. Більше того, строк 365 днів для формування ПК був встановлений і на момент складання таких ПН. Тому посилатися на те, що оновлена норма п. 198.6 ПКУ стосується тільки нових ПН, складених після набуття чинності Законом № 643, не вдасться.

Сподіватися на 1095 днів для подання УР, які встановлені п. 50.1 і  ст. 102 ПКУ, у цьому випадку також не вдасться. Суди вважають, що п. 50.1 ПКУ встановлює тільки строки подання УР, а при визначенні періоду, протягом якого можна показати ПК, слід керуватися більш спеціальною нормою, тобто п. 198.6, що встановлює строк 365 днів. Тому «незважаючи на можливість подання УР протягом 1095 днів, платник податків не має права до цього УР уключити податкові накладні, виписані більше року тому» (ухвала ВАСУ від 03.06.2015 р. № К/800/26339/13, постанова Львівського окружного адміністративного суду від 16.09.2014 р. у справі № 813/4372/14**).

** З текстами судових рішень можна ознайомитися в Єдиному держреєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Що стосується ПН, за якими ще не минуло 365 днів з дати їх складання (вересневі — грудневі ПН 2014 року), то тут слід дивитися, чи підлягали такі ПН обов’язковій реєстрації, і якщо підлягали, то чи були зареєстровані.

Якщо ПН не підлягала обов’язковій реєстрації і з дати її складання не минуло 365 днів — показати ПК на її основі ще можна. Підтвердження цьому можна знайти в  п. 13 Порядку № 1129***.

*** Порядок заповнення податкової накладної в редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1129.

Якщо ПН підлягала реєстрації в ЄРПН і була зареєстрована, то також маємо право сформувати ПК за нею.

А ось якщо ПН підлягала реєстрації, але так і не була зареєстрована, то з ПК доведеться попрощатися.

Адже з дати складання таких ПН вже минуло 180 днів, тобто зареєструвати їх неможливо (принаймні на цьому наполягають податківці в  листі № 29163****). Відповідно, не можна за ними показати і ПК.

**** Див. статтю «Податкова накладна в роз’ясненнях податківців» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 33.

Припустимо, що у вас ПН зареєстрована, з дати її складання не минуло 365 днів, однак ви просто не включили її до ПК. Як можна показати її зараз: у складі поточної декларації чи тільки через УР?

У принципі, сьогоднішнє формулювання п. 198.6 ПКУ не забороняє показати ПК і в поточній декларації (адже ПКУ не містить жодних застережень, що правило 365 днів стосується тільки ПН, складених після набуття чинності Законом № 643). Однак на нашу думку, безпечніше відображати ПК за «старими» ПН через УР. Хоча б для того, щоб не було розбіжності з даними СЕА (реєстраційним лімітом). Адже, нагадаємо, до формули зараз включаються тільки ті ПН, які складені починаючи з липня 2015 року.

При цьому зверніть увагу і на такий момент: строк 365 днів за ПН не повинен минути на момент подання УР/декларації.

Наприклад, УР подається 18 вересня 2015 року. До нього може бути включена ПН з датою складання не раніше 18 вересня 2014 року. На це звертали увагу й суди (рішення ВАСУ від 10.03.2015 р. у справі № К/800/60652/14, від 22.05.2014 р. у справі № К/9991/2085/12, від 17.07.2014 р. у справі № К/800/57203/13).

Якщо ви проводитимете такі ПК через УР, то його слід подавати до звітного періоду, в якому виникло право на ПК. Для ПН 2014 року — це місяць складання ПН.

Підіб’ємо підсумок: до ПК можуть бути включені ті ПН 2014 року, які одночасно відповідають двом умовам: 1) з дати їх складання ще не минуло 365 днів; 2) вони зареєстровані в ЄРПН або не підлягали обов’язковій реєстрації.

2. Січневі ПН 2015 року. Тут діють правила, що й для ПН 2014 року:

— якщо ПН була зареєстрована або не підлягала обов’язковій реєстрації — право на ПК за нею зберігається (до речі, про це також свідчить і консультація, розміщена в категорії 101.15 ЗІР). Також вважаємо, що в цьому випадку краще провести таку ПН шляхом подання УР;

— якщо січнева ПН підлягала реєстрації, але не була зареєстрована, то, на жаль, показати ПК за нею не вдасться. Адже строк реєстрації у 180 днів минув. Саме так податківці говорили і в листі № 29163: «Податкова накладна з датою складання 15.01.2015 р., яка до 29.07.2015 р. не була зареєстрована платником в ЄРПН, починаючи з 29.07.2015 р. не може бути зареєстрована в ЄРПН і включена до складу податкового кредиту».

3. ПН лютого — червня 2015 року. Ці ПН уже усі без винятку підлягали обов’язковій реєстрації в ЄРПН. Тому керуємося таким. Якщо ПН зареєстрована в ЄРПН, можемо формувати за нею ПК. Якщо незареєстрована, дивимося, чи минули 180 днів з дати її складання. Якщо так, то ПК втрачаємо. Якщо не минули, то така ПН ще може бути зареєстрована в ЄРПН, тобто ПК за нею ще можна буде показати. Знову ж таки вважаємо, що безпечніше проводити такі ПН через УР.

При цьому УР подається до місяця, в якому ви мали право показати ПК за такою ПН. Якщо ПН зареєстрована своєчасно, то таким періодом вважається місяць її складання, якщо ж із запізненням — місяць реєстрації ( п. 198.6 ПКУ).

Наприклад, ПН складена 12 лютого 2015 року, а зареєстрована в ЄРПН 15 березня 2015 року (тобто із запізненням). До ПК березня вона не була включена. УР у цьому випадку подається до декларації за березень.

Якщо ви проводите «старі» ПН через УР, то в цьому випадку на особовому рахунку виникає переплата. Її можна буде використати для погашення зобов’язань за УР з ПДВ, сплати штрафних санкцій. Також її можна заявити на рахунок або спрямувати в рахунок сплати інших податків.

4. «Післяпершолипневі» ПН 2015 року. А ось несвоєчасно відображені «післяпершолипневі» ПН (вони включаються до формули), вважаємо, можна сміливо включати до ПК поточного періоду (тобто відображати його через ряд. 10 поточної декларації). Щоправда, ніхто не забороняє проводити їх і через УР. Головне, щоб ПН були зареєстровані та з дати їх складання не минуло 365 днів.

o.sumcova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться