Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2016/№17
Друкувати

Порожні декларації: подавати чи ні?

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
У розпалі подання квартальної звітності. Вам напевно відомо, що в ПКУ міститься норма, яка дозволяє не подавати порожні декларації. Але на практиці виявилось, що діє вона не завжди. Уточнимо цей момент у сьогоднішній статті.
податкова звітність

Пункт 49.2 ПКУ вимагає звітувати (подавати декларацію з кожного окремого податку), тільки якщо у звітному періоді за таким податком: (1) виникає об’єкт обкладення або (2) є показники, що підлягають декларуванню. З винятками, про які див. у врізці ліворуч. Але насправді виявилось, що не все так радісно, як описано в  п49.2 ПКУ. У податківців своя думка з приводу того, коли можна не подавати порожню декларацію з того чи іншого податку.

Винятки становлять платники, які мають ліцензії на право провадження діяльності з підакцизною продукцією, а також особи, які реалізують паливо (платники так званого лівопаливного акцизу). Вони, судячи з  п. 49.21 ПКУ, зобов’язані подавати звітність за всіма податками, платниками яких вони є, незалежно від того, є у звітності показники до декларування чи ні.

ПДВ. Тут думка більш-менш є сталою. Податківці згодні: якщо немає показників для відображення в декларації і немає від’ємного значення, ПДВ-звітність можна не подавати (роз’яснення в категорії 101.19 ЗІР, лист ДФСУ від 24.11.2015 р. № 25043/6/99-99-19-03-02-15). Крім того, ця норма прямо закріплена і в п. 9 розд. III Порядку № 21*.

* Порядок заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21.

Податок на прибуток. Тут ситуація інша. Податківці говорять, що оскільки разом з декларацією з податку на прибуток подається фінзвітність, то платники в будь-якому разі повинні подавати декларацію з податку на прибуток (лист № 1987**)***. Додатки при цьому до такої «порожньої» декларації можна не подавати (роз’яснення в категорії 102.23.02 ЗІР).

** Лист ДФСУ від 01.02.2016 р. № 1987/6/99-99-19-01-01-15.

*** Як вибрати свій звітний період (квартал/рік), знайдете в журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 13, с. 4.

Єдиний податок. Навіть за відсутності доходу та показників до декларування, на думку податківців, подавати декларацію потрібно (лист № 1987). Пояснення тут фіскали дають таке. Єдиний податок — це спеціальний режим оподаткування, особливості якого встановлені гл. 1 розд. XIV ПКУ. Тому загальна норма п. 49.2 ПКУ до декларації з ЄП не може застосовуватися.

Тут з податківцями можна і посперечатися. Адже розд. XIV ПКУ не встановлює спеціальних правил подання декларації. А тому повинна застосовуватися загальна норма п. 49.2 ПКУ. Але чи варта гра свічок?

Екоподаток. Не подавати порожню декларацію податківці дозволяють тільки у тому випадку, якщо у минулому платник екоподатку, керуючись п. 250.9 ПКУ, подав на початку року заяву про відсутність у нього у звітному періоді об’єкта обкладення екоподатком****.

**** Усі нюанси — у статті «Без екоподатку: коли не обійтися без заяви» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 15).

Можна констатувати той факт, що остаточна думка з приводу порожніх декларацій у податківців ще не сформувалася. Але обережним платникам ми б рекомендували прислухатися до думки податківців.

Ще один ризик, пов’язаний із неподанням порожньої декларації. Якщо раптом потім виявиться, що показники до відображення декларації усе ж таки були, то тоді наслідки будуть такими самими, як при несвоєчасному поданні декларації.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться