Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2016/№17
Друкувати

ППЄП групи 3 і «апгрейд» видів діяльності

Бала Людмила, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Якщо ви — фізособа-підприємець (ППЄП) групи 3 і вирішили зайнятися новими видами діяльності, але при цьому не знаєте, як правильно все оформити, то ця стаття для вас. Адже в ній ми розповімо про те, навіщо підприємцю вносити нові види діяльності до ЄДР і до Реєстру платників єдиного податку (Реєстр ЄП), чи обов’язково це, скільки коштує і головне: як це зробити? Тож почнемо!
ЄДР, Реєстр ЄП, вид діяльності, ФОП на ЄП (група 3)

Навіщо «чіпати» ЄДР

Дуже давно, ще до ПКУ, одного разу зареєструвавшись, фізособи-підприємці (ФОП) спокійно працювали, часто змінюючи види діяльності та не дуже переймаючись тим, щоб когось про ці зміни повідомляти. Але ті щасливі часи давно минули.

Зараз податківці «дрейфують» у бік такої позиції: якщо ФОП отримав дохід від виду діяльності, не зазначеного в Єдиному держреєстрі юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань (в ЄДР), то такий дохід обкладається як дохід звичайного громадянина (не ФОП). Це стосується всіх ФОП: як тих, хто працює на загальній системі, так і єдиноподатників (про що свідчать консультації податківців з категорій 104.12 і 107.01 ЗІР).

На відміну від ФОП, з доходу громадян справляється ПДФО за ставкою 18 % і ВЗ за ставкою 1,5 % (без зменшення доходу на суму понесених ФОП витрат).

Зрозуміло, такий варіант мало кого задовольнить, тому щоб його уникнути, ФОП потрібно всі нові види діяльності вносити до ЄДР. При цьому старі види діяльності виключати зовсім не обов’язково (а може, раптом згодяться).

Коли та як уносити зміни до ЄДР

Запитаєте, коли це треба зробити? Природно, наперед, тобто перш ніж ви почнете новий вид діяльності (принаймні, до того, як отримаєте перший дохід від неї).

Тепер головне запитання: як? Усе дуже просто. Згідно з  п. 3 ст. 18 оновленого Закону № 755* ФОП, який бажає внести зміни до ЄДР, повинен подати такі документи:

* Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV (у редакції Закону від 26.11.2015 р. № 835 — VIII).

1) заяву про держреєстрацію змін до відомостей про ФОП, які містяться в ЄДР (форму такої заяви знайдете в додатку до наказу № 15/5** або можете скачати тут: http://buhgalter911.com/Res/Blanks/GosReg/regkarti2016.aspx. Заяву підписує особисто ФОП. У заяві зробіть відмітку, що вона подається на зміну видів діяльності;

** Наказ «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 06.01.2016 р. № 15/5.

2) документ про сплату адміністративного збору («по-хорошому», його подавати не потрібно, до чого ми ще повернемося).

Кому та як подати ці документи? З 01.01.2016 р. їх можна подати будь-якому держреєстратору, нотаріусу або до фронт-офісу (центру надання адмінпослуг), незалежно від вашого місця проживання (п. 5 розд. I Порядку № 359/5***). Зазначені документи можна подати в паперовому вигляді (особисто або поштою), або в електронному. Однак майте на увазі: електронний портал поки ще працює як пілотна версія (http://rp.irc.gov.ua/), і, крім того, електронні скан-копії ваших документів мають бути такими: чорно-біле зображення, роздільна здатність: 150 х 150 точок на дюйм, глибина кольору: 4 біт, формат готового файлу: TIFF; документи, що містять більше 1 сторінки, скануються в один файл.

*** Порядок державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, які не мають статусу юридичної особи, затверджений наказом Мін’юсту від 09.02.2016 р. № 359/5.

Якщо ви подаєте документи особисто, слід мати при собі паспорт.
Якщо надсилаєте поштою, то підпис ФОП на заяві обов’язково має бути посвідчений нотаріально ( ч. 5 п. 1 ст. 15 Закону № 755)!
Якщо ж хочете скористатися електронним варіантом, у вас обов’язково має бути ЕЦП (п. 2 розд. IV Порядку № 359/5).

Навіщо «чіпати» Реєстр ЄП

Для ФОП на ЗС епопея зі зміною видів діяльності закінчується на ЄДР, а ось ППЄПам потрібно ще подбати і про те, щоб унести новий вид діяльності до Реєстру ЄП. Навіщо? Причиною є  ч. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ, згідно з якою в разі, якщо ППЄП (незалежно від групи) провадить діяльність, не зазначену в Реєстрі ЄП, він втрачає право працювати на спрощенці та зобов’язаний перейти на загальну систему. На цьому, до речі, наголошують і податківці в консультації з категорії 107.11 ЗІР. При цьому вони залякують ППЄПів ще й тим, що можуть примусово анулювати їм спрощенку, якщо ті добровільно не підуть з неї у зв’язку з таким порушенням. Тож новий вид діяльності обов’язково має потрапити до Реєстру ЄП. Але коли та як?

Коли та як уносити зміни до Реєстру ЄП

Як унести зміни — зрозуміло: достатньо подати заяву про обрання спрощенки (її можете скачати тут: http://buhgalter911.com/Res/Blanks/GNI/ednalog.aspx), заповнивши в ній розділи 5.3 і 10.

А ось коли подавати цю заяву? Для ППЄПів групи 3 тут існує невизначеність. Податківці радять це зробити разом із декларацією з ЄП за той квартал, в якому ви почали займатися новим видом діяльності. Отже, дозволяють подати заяву постфактум.

Обережним ППЄПам, незважаючи на «поради» податківців, ми все ж рекомендували б подавати заяву наперед, тобто до того, як до вас «зайде» перший дохід від нового виду діяльності. Так буде безпечніше. І податківці згодом не зможуть «скинути» вас зі спрощенки заднім числом на підставі п.п. 298.2.3 ПКУ.

Ціна питання = (?) «0»

Судячи зі ст. 36 Закону № 755, зміна видів діяльності в ЄДР має відбуватися безоплатно, оскільки спеціальна плата за такі зміни в Законі не встановлена. Однак, враховуючи досвід минулих років, на жаль, значною є імовірність того, що плату з вас можуть «попросити». Що ж до податківців, то вони внесуть новий вид діяльності до Реєстру ЄП абсолютно безоплатно (тут без проблем).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться