Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2016/№33
Друкувати

Повідомлення-рішення на штраф «загубилося» в дорозі: чи правомірна пеня?

Марина Казанова, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
В електронному кабінеті платника із вкладки «Стан розрахунків з бюджетом» видно, що податківці нарахували нам штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної. Але «паперового» податкового повідомлення-рішення підприємство не отримувало. Чи мають право податківці в цьому випадку нараховувати пеню за прострочення сплати штрафу?
податкові штрафи, відповідальність

Перш за все зазначимо, що в разі застосування податківцями штрафу за порушення податкового законодавства вам в обов’язковому порядку має бути надіслано (вручено) податкове повідомлення-рішення ( п. 116.1 ПКУ).

А надісланим (врученим) повідомлення-рішення вважається тільки в тому випадку, якщо воно передане посадовій особі платника під підпис або надіслане поштою листом з повідомленням про вручення (п. 2 розд. III Порядку № 1204*).

* Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений наказом Мінфіну від 28.12.2015 р. № 1204.

При цьому, якщо пошта, керуючись Правилами № 1204**, не може вручити платнику податкове повідомлення-рішення внаслідок відсутності за місцем перебування посадових осіб***, їх відмови прийняти податкове повідомлення-рішення, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника або з інших причин, таке повідомлення-рішення згідно з п. 58.4 ПКУ: «вважається врученим платнику в день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення».

** Правила надання послуг поштового зв’язку, затверджені постановою КМУ від 05.03.2009 р. № 270.

*** У цьому випадку лист зберігатиметься на пошті ще протягом місяця з дня його отримання поштою (п. 116 Правил). А далі він буде надісланий назад відправнику із зазначенням причин невручення.

А з дня, що настає за днем вручення податкового повідомлення-рішення, відлічується десятиденний строк для сплати штрафу. А далі — після закінчення цього строку починає нараховуватися пеня.

Як зазначено в повідомленні-рішенні форми «Н», штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання повідомлення-рішення.

Тому для відповіді на запитання, чи мають право податківці застосовувати пеню, потрібно визначити, з чиєї вини фактично не було отримано повідомлення-рішення. Якщо з вини платника (наприклад, не відреагував на повідомлення пошти про отримання відповідного відправлення), то нарахування пені за прострочення сплати штрафу в цьому випадку буде цілком правомірним.

Якщо ж винен сам контролюючий орган (наприклад, зазначив неправильну адресу платника) або пошта, тоді повідомлення-рішення не може вважатися врученим платнику. А отже, нарахування пені в цьому випадку неправомірне.

Якщо ви впевнені в тому, що неотримання повідомлення-рішення сталося не з вашої вини, то слід з’ясовувати ситуацію з податківцями (у повідомленні-рішенні обов’язково фіксується дата, зазначена в поштовому відправленні про вручення/невручення повідомлення) і поштою.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться