Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2016/№34
Друкувати

Два роз’яснення для інтернет-торговців: хороше і... як завжди

Михайло Шевчук • податковий експерт, m.shevchuk@buhgaler911.com
Сьогодні розглянемо два листи двох різних авторів і з різними наслідками для платників податків, які займаються інтернет-торгівлею. Якщо Мінекономрозвитку потішило своєю позицією з питання правової ідентифікації поштоматів, то ДФСУ при розгляді питання застосування РРО в разі здійснення розрахунків через систему FORPOST здивувала. Причому вкотре ☹.
інтернет-торгівля, РРО, поштомати

Поштомат — що за фрукт такий?

З вашого дозволу почнемо з приємного ☺. Мінекономрозвитку в листі від 15.07.2016 р. № 3631-04/21819-07 повідомило, що поштомат не належить до пунктів продажу товарів, а є одним із сучасних способів доставки товарів від продавця до споживача. Звідси приємний висновок (закріплений у листі): на них не поширюються норми «дрібнороздрібних» Правил № 3691.

1 Правила роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, затверджені наказом Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України від 08.07.96 р. № 369.

У чому ж власне позитив від подібного роз’яснення? Перш за все в тому, що обмеження за видами товарів, заборонених до продажу через дрібнороздрібну торговельну мережу, наведене в п. 8 Правил № 369, при доставці товарів через поштомат, виходить, не спрацьовує.

Мінекономрозвитку визначає поштомат як автоматичний поштовий термінал самообслуговування, в якому покупець може в підходящий для себе час отримати посилку (товар).

Вважаємо такий висновок правильним. І від себе тільки додамо, що сфера інтернет-торгівлі регулюється, зокрема, Законом про захист прав споживачів і Законом про електронну комерцію2..

2 Вам буде корисна стаття «Закон про e-commerce: що врахувати, де змінити, до чого готуватися» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 43).

РРО для інтернет-торговців: податківці кажуть «так»...

Причому складається таке враження, що навіть не слухаючи, що в них запитують...

Ідеться про лист від 27.05.2016 р. № 5586/Н/99-99-14-05-01-14 (дивіться цитату).

«У разі якщо споживач, використовуючи мережу Інтернет, замовив товар і розрахунок за нього було здійснено із застосуванням платіжних систем FORPOST3 та інших, суб’єкт господарювання зобов’язаний видати розрахунковий документ встановленої форми (чек РРО)...»

3 У листі від 23.05.2016 р. № 5295/К/99-99-22-07-03-14 те саме зазначено щодо платіжних систем Portmone і Liqpay, а в категорії 109.06 ЗІР — про випадок застосування платіжних карток Visa, MasterCard тощо (схоже, без зважання на те, як саме використовують такі картки).

При цьому питання податківцям ставили таке: «Інтернет-магазин здійснює доставку товару покупцям через «Нову пошту», з 04.12.2015 р. клієнти якої можуть здійснювати грошові перекази за товар через платіжну систему FORPOST (платіжна організація — ТОВ «Пост Фінанс»). Чи повинен інтернет-магазин, отримуючи на свій поточний рахунок оплату від покупців через цю платіжну систему, проводити її через РРО?».

Як «ліричний» відступ зазначимо: податківці у своєму листі не заперечують, що згідно з п. 6 ст. 9 Закону про РРО реєстратори (як і розрахункові книжки) не застосовують при продажу товарів (наданні послуг) підприємці-єдиноподатники-«домільйонники». Тому зазначені суб’єкти зі спокійною душею від цього обговорення можуть «від’єднатися».

З усіма іншими рухаємося далі.

Система FORPOST, про використання якої в ньому йдеться, та ще «штучка». ТОВ «Пост Фінанс», що забезпечує функціонування системи, є небанківською фінансовою установою, що отримала ліцензію на переведення коштів4. А такі установи мають право здійснювати операції з прийняття готівки у гривнях для подальшого її переведення.

4 Перелік таких установ опублікований на офіційному інтернет-представництві НБУ (http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=3003638&cat_id=3003637).

Таким правом згідно з п. 1 постанови № 425 наділені також банки та комерційні агенти банків — юрособи, які уклали агентські договори з банками.

5 Постанова Правління НБУ «Про врегулювання питань з прийняття готівки для подальшого її переведення» від 12.02.2013 р. № 42.

Товариство свою діяльність здійснює на підставі договорів про прийняття грошових коштів від свого імені, але на користь третіх осіб. У нашому випадку — інтернет-магазинів.

За умовами запитання, інтернет-магазин отримує платіж на свій поточний рахунок.

Чи можна говорити, що в такій конкретній ситуації має місце здійснення розрахункових операцій (для інтернет-торговців) у розумінні Закону про РРО?

На наш погляд, ні. Інтернет-торговець прийняття готівкових коштів не здійснює (гроші надходять на поточний рахунок). Банківська картка покупця ніяк не задіюється. Отже, застосування РРО в цьому випадку не потрібне!

Тому вважаємо, що висновки обговорюваного листа не відповідають дійсності ☹.

Але якби інтернет-магазин отримав «у руки» готівку або при розрахунках була задіяна картка покупця, інша розмова.

З приводу карток зазначимо таке. Ми, як і раніше, бачимо ситуацію із застосуванням РРО в такому ключі (знову ж таки не схоже, що податківці розуміють її так само).

Якщо говоримо про інтернет-банкінг (платежі банківською карткою, але не через власний сайт інтернет-магазину), то застосовувати РРО не потрібно. Адже в такому разі на рахунок інтернет-торговця кошти заходять у межах безготівкових розрахунків.

А ось у випадку з інтернет-еквайрингом (коли платежі банківською карткою проводять за допомогою кнопки «Сплатити» на сайті інтернет-магазину), наслідки, на жаль, такі самі, як і в разі застосування звичайного POS-термінала. Різниця тільки в тому, що банківські картки клієнтів використовують без фізичного контакту з ними (як у POS-терміналі), а за допомогою фінансових посередників, таких як платіжні системи Portmone і Liqpay. Тобто застосуванню РРО в цьому випадку бути.

Тобто до кожного випадку здійснення розрахунків слід підходити зважено, а не міряти їх «одним мірилом», як це робить ДФСУ.

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться