Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2016/№5
Друкувати

«До та після»...: «дрібниці» щодо ПДФО-деки

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Наближається граничний строк подання підприємницької деки про доходи. Хтось уже «здався». Хтось ось-ось. Цей матеріал підійде для обох випадків.
декларація ФОП-ЗС, нюанси

Запитання

Відповідь

Який бланк деки про доходи за 2015 рік для ФОП на ЗС: F0100208 чи F0100108?

Для підприємницького декларування потрібний саме F0100108 «Податкова декларація про майновий стан і доходи (квартальна)».

Звіт F0100208 «Податкова декларація про майновий стан і доходи (річна)» вам не потрібний — він призначений для звичайних фізосіб

Подали замість F0100108 F0100208. Що робити?

Оскільки граничний строк подання деки ще не минув, можна виправитися без штрафів. Для цього не пізніше 09.02.2016 р. подайте правильний звіт (F0100108) зі статусом «Звітна» (не «Звітна нова»), плюс надішліть до податкової лист-пояснення з проханням вважати недійсним раніше поданий звіт F0100208, оскільки подали його помилково. При цьому повторно подавати звіт F0100208 зі статусом «Звітна нова» і порожніми рядками не потрібно, адже ви, у принципі, не повинні його подавати

Я подав деку, автоматично вказавши в ній ПДФО-аванси на 2016 рік. А їх, виявляється, не потрібно вказувати. Як тепер виправитися?

У журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 3 ми писали, що аванси вказувати не потрібно. Так і є. У зв’язку з цим найбезпечніший варіант: не пізніше 09.02.2016 р. подайте правильну деку зі статусом «Звітна нова», не заповнюючи в ній ряд. 6 розділу II додатка Ф4. Хоча, якщо цього не зробити, вважаємо, нічого страшного не буде

Як правильно заповнити ряд. 10.7 нової деки про дохід: перенести суму з гр. 8 (чистий дохід) або з гр. 4 таблиці 1 (загальний дохід) додатка Ф4? ОПЗ «підказує», що треба ставити значення з гр. 4

У журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 3 ми писали, що в цьому рядку за логікою (і за рекомендаціями податківців) краще показати суму з гр. 8 таблиці 1 додатка Ф4, тобто чистий дохід. На гарячій лінії податківці дають таку саму пораду.

Так що ставте саме значення з гр. 8

У мене переплата з ПДФО (аванси на 300 грн. більші, ніж ПДФО до сплати за 2015 рік). ОПЗ підказує, що переплату слід ставити у гр. 6 ряд. 10.7. Це є помилкою? Як правильно заповнити деку?

Так, у цьому випадку в підказках програми — помилка. До гр. 6 ряд. 10.7 деки має потрапити сума із ряд. 5.1 (а не ряд. 5.2) додатка Ф4. Тому у вашому випадку у гр. 6 потрібно вказати «0,00».

А ось у ряд. 5.2 додатка Ф4, а також у ряд. 21 і 23.2 деки потрібно вказати «300,00» (без знака «мінус»)

ФОП на ЗС закрився у травні 2015 року. Чи потрібно йому подавати річну деку про доходи за 2015 рік?

Так, потрібно. Такий обов’язок прямо вказаний у  п.п. 6 п. 11.32 Порядку № 1588*. Строк подання безпечніше вибрати саме підприємницький — не пізніше 09.02.2016 р. Якщо в «електронці» подаємо, то використовуємо форму F0100108

ФОП на ЗС за підсумками 2015 року отримав збиток. Як правильно заповнити гр. 8 (і гр. 5 — 7) таблиці 1 додатка Ф4?

У гр. 5 — 7 вказуємо фактичну суму витрат, здійснених у 2015 році і відображених у Книзі ОДВ.

Далі, незважаючи на те, що сума за гр. 5 — 7 більше виручки, зазначеної у гр. 4, все одно у гр. 8 таблиці 1 додатка Ф4 вказуємо не різницю між гр. 4 і гр. 5 — 7, а «0,00». Оскільки у ФОП немає понять «річний збиток», «перенесення збитків»

У ФОП на ЗС у 2015 році діяльності не було (дохід = 0), але була пенсія. Чи потрібно її відображати в деці?

Так, тепер в деці пенсію показуємо. При цьому, якщо пенсія менше 3654 грн., то вона взагалі не обкладається ПДФО ( п.п. «е» п. 165.1 ПКУ), тобто її показуємо довідково в ряд. 11 деки.

Якщо ж пенсія більше 3654 грн., то суму 3654 грн. показуємо в ряд. 11, а ось перевищення та утримані з нього ПДФО та ВЗ вкажіть у гр. 3 — 5 ряд. 10.9 деки

ФОП у 2015 році діяльності не провадив, однак наприкінці року йому надійшов дохід (борг за 2014 рік). Як відобразити цей дохід в деці: з ПДВ чи без ПДВ?

Найімовірніше, ви не зареєстровані як платник ПДВ, тому в ряд. 10.7 деки і в додатку Ф4 вказуєте суму отриманого доходу, не вираховуючи з неї ПДВ.

А ось платники ПДВ заповнюють і Книгу ОДВ, і відповідно деку без ПДВ ( п. 177.3 ПКУ). Якщо ви маєте доки на витрати, які пов’язані з цим доходом і вписуються в  п. 177.4 ПКУ, можна врахувати й їх

У ФОП на ЗС у 2015 році діяльності не було (дохід = 0), але була зарплата. Як подавати деку: порожню чи з додатком Ф1?

Якщо зарплата отримана від одного податкового агента, додаток Ф1 не подаємо, а ось саму суму зарплати та утримані з неї ПДФО та ВЗ в деці показати потрібно (гр. 3 — 5 ряд. 10.1).

Підприємницький додаток Ф4 також потрібно подати

ФОП у 2015 році діяльність не провадив, але отримував зарплату від двох податкових агентів. У якому випадку заповнювати додаток Ф1, в ОПЗ яку суму потрібно ставити в ряд. 4 розділу II?

Якщо за рік ви отримали від обох податкових агентів зарплату («грязну»/нараховану) менше 146160 грн., то додаток Ф1 можете не заповнювати та не подавати.

Якщо ж річна зарплата від обох податкових агентів перевищує 146160 грн., то подаємо разом з декою в тому числі додаток Ф1. У ряд. 4 розділу ІІ додатка Ф1 вказуємо суму «146160», яка обкладається ПДФО за ставкою 15 % (до речі, ОПЗ за цим рядком видає таку саму підказку)

За 2015 рік ФОП отримав і підприємницький доход, і зарплату. Чув, що ПДФО в деці слід обчислювати як 15 (20) % від загального котла (зарплата + підприємницький дохід).Чи це так?

Ні, це не так. ПДФО обчислюється окремо за підприємницьким доходом, і окремо за «громадянськими» доходами (зокрема, за зарплатою). Це випливало зі старої редакції п. 167.1 ПКУ, яка є актуальною для випадку із заповненням деки за 2015 рік. Крім того, у самій деці для цього навіть різні додатки передбачені: Ф4 і Ф1, причому вони ніяк не пов’язані один з одним.

Тому той, хто плюсує зарплату та підприємницький дохід і обчислює ПДФО як 15 (20) % від загальної їх суми, помиляється!

* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться