Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, червень, 2016/№25
Друкувати

Експедитор — єдиноподатник: як правильно «обкластися» єдиним податком?

Нестеренко Максим, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Сьогодні ми поговоримо про тих платників єдиного податку, які працюють експедиторами (посередниками): що є їх доходом і як цей дохід оподатковувати? Поїхали!
єдиний податок, експедитор, дохід, «транзитні» гроші, винагорода

Дохід єдиноподатника-експедитора

Якщо ви — експедитор, це означає, що ви є посередником. А отже, правила, за якими визначається ваш дохід як єдиноподатника, слід шукати в нормах, прописаних для посередницьких операцій.

Експедитор — це суб’єкт господарювання, який за дорученням клієнта та за його рахунок виконує або організує виконання транспортно-експедиторських послуг, визначених договором транспортного експедирування ( ст. 929 ЦКУ; ст. 1 Закону № 1955*).

* Закон України «Про транспортно-експедиторську діяльність» від 01.07.2004 р. № 1955-IV.

У ст. 292 ПКУ, яка визначає доходи єдиноподатника, така норма є. Ідеться про п. 292.4 ПКУ, в якому зазначено, що у разі надання послуг або виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Як бачимо, спеціальна норма ПКУ досить чітко визначає, що є доходом експедитора. Вона навіть містить спеціальну згадку про договори транспортного експедирування.

Таким чином, сумнівів бути не може: для експедитора-єдиноподатника «єдиноподатним» доходом є виключно його посередницька винагорода.

Транзитні кошти до доходів експедитора не включаються.

Що стосується транзитних коштів, то вони до доходів експедитора не включаються. З цим не сперечаються навіть податківці: як стосовно ППЄПів, так і стосовно ЮРЄПів (категорії 107.04 і 108.01.02 ЗІР). При цьому не має значення, проходять транзитні кошти через рахунок (касу) єдиноподатника чи ні.

Однак це правило діє виключно для тих послуг, в яких єдиноподатник-експедитор виступає посередником.

Річ у тім, що експедитор може деякі з послуг, що є предметом договору, надавати замовникові самостійно. Це випливає зі змісту ч. 1 ст. 929 ЦКУ і ст. 9 Закону № 1955.

Якщо такі послуги мають місце, до доходу експедитора-єдиноподатника має бути включена вся вартість послуг, які згідно з договором надаються замовнику безпосередньо експедитором.

Розмір і дата доходу

Згідно зі ст. 931 ЦКУ розмір плати експедитору визначається договором транспортного експедирування, якщо інше не встановлено законом. Відповідно до ст. 9 Закону № 1955 розмір плати експедитору та порядок розрахунків є істотними умовами договору транспортного експедирування. Тому розмір плати за послуги експедитора сторони зобов’язані встановити в договорі.

Клієнт зобов’язаний у порядку, передбаченому договором транспортного експедирування, сплатити експедитору належну плату, а також відшкодувати документально підтверджені витрати, понесені останнім в інтересах клієнта для виконання договору транспортного експедирування ( ст. 12 Закону № 1955).

Отже, договір транспортного експедирування чітко розмежовує: що є оплатою експедитору, а що — відшкодуванням витрат на оплату послуг третім особам. Таким чином, розмір доходу експедитора — це розмір плати за його посередницькі послуги.

На практиці ще виникають проблеми з датою, на яку відображається дохід експедитора в податковому обліку. Адже договір може передбачати різні варіанти розрахунків. Розглянемо найпоширеніші з них.

1. Клієнт здійснює основні розрахунки в обхід експедитора, а останньому перераховує тільки суму його винагороди. Тут все для експедитора зрозуміло: єдиноподатний дохід відображається на дату, коли надійшли гроші.

2. Клієнт здійснює основні розрахунки через експедитора, але суму винагороди перераховує окремим платежем. Принцип є аналогічним попередньому: дохід за свої послуги експедитор відобразить при надходженні коштів.

3. Клієнт перераховує експедитору всю суму одним платежем. А експедитор утримує з цієї суми свою винагороду, а потім перераховує решту перевізнику.

Якщо при цьому оплата надходить повністю — сума винагороди включається до доходу експедитора на дату, коли йому надійшли кошти від замовника.

Якщо ж оплата надходить частково, суму винагороди логічно відображати в доходах на дату кожного часткового надходження від замовника коштів, в яких «сидить» частина винагороди експедитора. Але це у тому випадку, якщо ви не застерегли в договорі, коли утримується експедиторська винагорода. А ось якщо застерегти в договорі, що винагорода утримується тоді, коли надійшли всі часткові оплати, — дохід можна відображати і за фактом надходження останнього часткового платежу.

Тому, у цілому, визначаючи дату для відображення «єдиноподатного» доходу, слід керуватися загальним правилом п. 292.1 ПКУ, що пов’язує факт отримання доходу саме зі надходженням коштів на рахунок або до каси.

Нагадуємо: вільно надавати експедиторські послуги будь-кому можуть тільки ППЄПи групи 3. ППЄПи групи 2 можуть надавати такі послуги тільки фізичним особам та/або іншим платникам єдиного податку ( п.п. 2 п. 291.4 ПКУ).
Ну а ППЄПам групи 1 надавати експедиторські послуги взагалі не можна.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться