Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2016/№10
Друкувати

Як повернути надміру/помилково сплачений ЄСВ. Порядок від Мінфіну

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Заміна міндоходівських нормативних документів з ЄСВ на мінфінівські неспішно триває. Черга дійшла до Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів. Але тільки цього разу Мінфін не обмежився простим копіюванням попереднього документа «а-ля Міндоходів». Що новенького приготував для нас Мінфін? Як тепер повернути надміру/помилково сплачений ЄСВ? Розбираємося!
ЄСВ, фінсанкції, повернення, помилкова сплата

Мінфінівський Порядок № 6* набув чинності з 24.02.2016 р. У ньому викладений механізм повернення коштів платників ЄСВ у разі:

* Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів ЄСВ або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджений наказом Мінфіну від 16.01.2016 р. № 6.

1) надмірної або помилкової сплати сум ЄСВ та/або застосованих фінансових санкцій чи помилкової сплати внеску на відповідний рахунок 3719;

2) помилкової сплати сум ЄСВ та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719;

3) помилкової сплати сум ЄСВ та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету;

4) помилкової сплати податкових зобов’язань за податками, зборами, штрафними (фінансовими) санкціями та пені, передбачених ПКУ, на рахунок 3719.

Рахунок 3719 — це небюджетний рахунок, відкритий в органі Держказначейства для сплати ЄСВ.

Майте на увазі: не є надміру сплаченими суми авансових платежів з ЄСВ, граничний строк сплати яких не настав, наприклад, суми ЄСВ, сплачені при виплаті зарплати за першу половину місяця.

Як повернути своє?

Для того щоб повернути помилково/надміру сплачені на рахунок 3719 кошти (див. вище пп. 1, 2 і 4), необхідно заповнити Заяву, наведену в додатку 1 до Порядку № 6. До Заяви додайте оригінал або посвідчену підприємством (підприємцем) копію розрахункового документа (квитанцію, платіжне доручення тощо). Заяву з додатками подайте до того податкового органу, на рахунок якого були сплачені кошти.

Важливо! Раніше Заява на повернення коштів з рахунка 3719 подавалася в довільній формі. З дати набуття чинності Порядком № 6 (тобто з 24.02.2016 р.) її потрібно заповнювати за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку. Недотримання цієї вимоги призведе до того, що Заява залишиться без розгляду.

Якщо ви помилково сплатили ЄСВ на рахунок з обліку доходів бюджету (див. вище п. 3), заповнюйте Заяву на повернення в довільній формі. У ній обов’язково вкажіть суму, напрямок перерахування коштів, а також реквізити рахунка одержувача коштів — вашого підприємства. Не хочете морочитися зі складанням тексту Заяви? Тоді візьміть за основу форму Заяви, наведену в додатку 1 до Порядку № 6. Просто приберіть «шапку», де зазначено, що це «Додаток 1 до Порядку...».

Скільки чекати?

На жаль, але все відбудеться не так швидко, як ви того хотіли. Розпочнемо з того, що повернення коштів здійснюється за рахунок поточних надходжень на рахунок 3719, на який помилково/надміру були сплачені кошти, що повертаються. Навіть якщо необхідна сума коштів є на цьому рахунку, процедура повернення може розтягнутися до 17 робочих днів.

Крім того, якщо дата повернення коштів припадає на два останні робочі дні поточного місяця, то таке повернення буде перенесено на перший робочий день наступного місяця.

Якщо ж коштів на рахунку бракує — повернення триватиме довше, частковими сумами.

Коли можуть відмовити?

Якщо ви маєте податковий борг, то в разі помилкової сплати сум ЄСВ на рахунок з обліку доходів бюджету вам їх повернуть тільки після повного погашення такого боргу.

Податківці можуть залишити Заяву без задоволення, якщо:

— Заява на повернення коштів з рахунка 3719 складена не за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 6;

— у Заяві зазначена недостовірна інформація;

— Заяву подано не до того податкового органу (тобто не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум ЄСВ);

— платник має заборгованість зі сплати ЄСВ та/або фінансових санкцій.

Зверніть увагу: про факт і причину відмови в задоволенні Заяви на повернення коштів з рахунків 3719 податківці зобов’язані повідомити вас письмово.

До уваги підприємств (підприємців), які мають податковий борг! У разі помилкової сплати сум ЄСВ на рахунок з обліку доходів бюджету вам їх повернуть тільки після повного погашення такого боргу ( п. 43.2 ПКУ, абз. 4 п. 6 Порядку № 6).

Візьміть на замітку: сума своєчасно не нарахованого / не перерахованого підприємством ЄСВ є недоїмкою, а не податковим боргом.

Чи можна не повертати переплату?

Звичайно, можна. У цьому випадку надміру сплачені суми ЄСВ на відповідний рахунок 3719 будуть зараховані податковим органом у рахунок майбутніх платежів за тим самим рахунком згідно з установленим розміром ЄСВ і в порядку календарної черговості виникнення зобов’язань у підприємства (підприємця) із цього платежу.

Будь-які заяви на таке зарахування подавати не потрібно.

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться